Porcelana - jakie kryje tajemnice?
Porcelana to przede wszystkim historia. - Niejednokrotnie bywała na stołach królów, książąt, była świadkiem różnych wydarzeń - powiedziała Anna Goździkowska-Kassentini, kolekcjonerka porcelany.
Renata Wodzki, kolekcjonerka porcelany dodała, że np. porcelana z czasów carskiej Rosji przeszła wiele zawieruch historycznych. - Rewolucja październikowa, niszczono wszystko, co miało znaczenie - opowiadała.
Należy podkreślić, że porcelana to także sztuka. - Przenoszono to, co się podobało, na małe przedmioty. Pojawiają się scenki portowe, które przedstawiają żeglarzy, handlarzy. Pojawiają się scenki romantyczne - wyliczała pani Anna.
Jak cenna jest porcelana?
- W XVIII wieku porcelana była na wagę złota. Była tylko na stołach i w gablotach najbogatszych książąt, królów. Rok 1730 to jest okres, kiedy porcelana jest na wagę złota, jest nazywana białym złotem. To są pierwsze lata produkcji porcelany w Europie produkowanej w manufakturze miśnieńskiej. Założycielem tej manufaktury porcelany jest nasz król August II Mocny - podkreśliła Renata Wodzki.
Co jeszcze warto wiedzieć o porcelanie? Dowiecie się tego z dalszej części materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Połączyła ich wspólna pasja. "Jesteśmy dosyć szaloną i kreatywną rodziną"
- Tworzy arcydzieła na szydełku. Niektóre z nich upiększają miasto. "Taka moda street art się zrodziła"
- Młodzi ludzie wracają do robienia na drutach. "Mam też wśród kursantów mężczyzn"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN