Styl życia

Dziwne eksponaty w krakowskich muzeach: leki z mumii i pigułki przeczyszczające wielokrotnego użytku

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Karolina Matuszek, Piotr Wojtasik
Nietypowe eksponaty z Krakowa

Kraków to nie tylko Stare Miasto czy Wawel. Nasz reporter Piotr Wojtasik postanowił odwiedzić stolicę Małopolski i poznać jej mniej znane oblicze. Co udało mu się zobaczyć? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

Nieznane oblicze Krakowa

Kraków słynie z muzeów, w których można znaleźć zaskakujące zbiory. Mniej znane oblicze stolicy Małopolski naszemu reporterowi pokazał Marcin Szymoniak, licencjonowany przewodnik. W pierwszej kolejności panowie odwiedzili Muzeum Farmacji. W swoich zbiorach ma ono m.in. pigułki przeczyszczające wielokrotnego użytku. - Połykało się 2-3 tabletki. Po przejściu przez układ pokarmowy były myte i stosowane ponownie - mówiła dr n. farm. Agnieszka Rzepiela, z Muzeum Farmacji z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Warto dodać, że tego rodzaju pigułki były niezwykle cenne. - Były swego rodzaju rodzinnym skarbem, który pieczołowicie przechowywano np. w kryształowym pojemniczku - opowiadała specjalistka. W krakowskim muzeum farmacji można również znaleźć leki z człowieka. - Mumia miała znakomicie goić wszelkie złamania oraz rany. Była także stosowana na problemy żołądkowe - dodała.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Podczas niezwykłej podróży po Krakowie nasz reporter odwiedził także Muzeum Etnograficzne. - To właśnie tutaj znajduje się największa i najstarsza kolekcja pisanek - mówił Marcin Szymoniak. Co ciekawe, były one swego rodzaju SMS-ami z życzeniami. - Symbol ryby oznaczał, że życzymy komuś, aby był zdrowy jak ryba. Symbol konia - to życzenie siły - tłumaczył krakowski przewodnik.

Niektóre pisanki przechowywane w Muzeum Etnograficznym wybuchały. - Z upływem czasu zaczęły się w nich gromadzić różne gazy. To właśnie one sprawiają, że niektóre jajka wybuchają - wyjaśniał Marcin Szymoniak. Dlaczego jeszcze warto odwiedzić krakowskie muzea? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Karolina Matuszek, Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości