Styl życia

Obraz polskiego malarza sprzedany za rekordową cenę. Ekspertka radzi, jak zacząć inwestować w sztukę

Styl życia

Letnia aukcja w Polswiss Art to wspaniała okazja do zapoznania się z twórczością mistrzów. Choć licytacje odbywają się online, to galeria pozostaje otwarta dla publiczności. Każdy więc może choć przez chwilę poobcować ze sztuką przez duże "s".

Aukcja sztuki w trybie on-line

Iwona Büchner, prezes domu aukcyjnego Polswiss Art, w studiu Dzień Dobry TVN zdradziła, jakie obiekty będą mogli nabyć miłośnicy sztuki podczas nadchodzącej licytacji. A dla wielbicieli piękna szykuje się nie lada gratka. Od słynnych XIX-wiecznych malarzy Szkoły Monachijskiej, spośród których na szczególną uwagę zasługuje praca Józefa Brandta z 1913 roku, po współczesnych twórców jak np. Zdzisław Beksiński.

- Kiedy pojawiały się te prace, gdy Brandt kończył malować, wszyscy czekali, żeby móc ją zobaczyć. To było wydarzenie - zaznacza Iwona Büchner. - Teraz to również jest wydarzenie, kiedy na aukcjach pojawiają się prace Monachijczyków, bardzo serdecznie zapraszamy, żeby zobaczyć je na żywo - dodała.

Podczas zbliżającej się licytacji pod młotek trafią również prace Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera czy Juliana Fałata. Niewątpliwie najciekawszym obiektem na aukcji będzie konceptualna praca Romana Opałki, który jest najdroższym współczesnym polskim malarzem. Kilka dni temu jego obraz został sprzedany na aukcji w Mediolanie za rekordową cenę 1 mln 350 tys. euro.

Sztuka w dobie pandemii

Choć koronawiurs położył się cieniem na wielu dziedzinach gospodarki, to kłopoty zdają się nie dotyczyć kolekcjonerów sztuki.

- Nieustająco rynek aukcyjny kwitnie, w ubiegłym roku urósł o 30% i wynik ten nie będzie trudny do pobicia - zdradza Iwona Büchner.

Jak rozpocząć własną kolekcję sztuki? Na samym początku nie trzeba mieć grubych milionów na koncie. Ekspertka radzi również, aby podążać za własnym poczuciem estetyki.

- Przede wszystkim kupować to, co się podoba, iść za głosem serca, nastroju, wzroku - radzi ekspertka. - W ostatnich latach nieprawdopodobnie wzrosła sztuka współczesna, są to wzrosty, które nawet dla naszego środowiska są dosyć zaskakujące - zaznacza.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Pasjonaci zamienili dużego fiata w zabytkową taksówkę. "Samochód został rozłożony na części pierwsze"

Ewa Farna w intymnej rozmowie z Dorotą Wellman. "Jak ktoś mi pisał, że jestem gruba, to mówiłam: zjem jeszcze więcej"

Michał Baryza z "Top Model" ma niezwykły dar. "Usprawniam ludzi w krótkim czasie"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości