To rzadkie dla naszej szerokości geograficznej zjawisko można było zaobserwować minionej nocy.
W nocy z 12 na 13 sierpnia niebo rozbłysło.
- To rzadka okazja, aby zobaczyć te kolorowe, tańczące światła na naszym niebie - przekazano w mediach społecznościowych.
Oto najważniejsze newsy dnia.
Zorza polarna w zaskakującym, różowo-fioletowym wydaniu zjawiła się nad Polską. To niezwykle rzadkie dla naszej szerokości geograficznej zjawisko można było wyjątkowo obserwować wieczorem oraz w nocy w piątek, 10 maja.
Noc polarna to zjawisko, podczas którego obserwuje się brak zmierzchu, a więc noc trwa przez 24 godziny. Dzieje się tak w popularnym obecnie serialu "Detektyw. Kraina nocy".
Zorza polarna to zjawisko, które ekscytuje każdego amatora północnych wędrówek w poszukiwaniu podniebnych cudów. W tym roku czeka nas wiele imponujących zjawisk, które pojawią się na niebie. Propagator astronomii Karol Wójcicki opowiedział w Dzień Dobry TVN o szczegółach na ten temat. Gdzie szukać zorzy polarnej?
W to miejsce udała się Anna Senkara z kamerami Dzień Dobry TVN, aby zaczerpnąć uroków tej miejscowości i pokazać miejsca, koło których nie da się przejść obojętnie.
Asia Kananen jest Polką mieszkającą w Finlandii. Oprowadza turystów, a także pokazuje kulturę i życie tego kraju w mediach społecznościowych. Wspólnie z kamerą Dzień Dobry TVN ruszyła na poszukiwanie zorzy.
Dobrze było widać ją zarówno na Pomorzu, jak i w niektórych południowych regionach kraju.
Oto najważniejsze newsy z wtorku.
Kiedy i gdzie będzie można ją zaobserwować?
"To była najpotężniejsza zorza polarna ostatnich sześciu lat!"
W nocy z niedzieli na poniedziałek niebo nad Polską rozbłysnęło piękną zielenią. Wszystko wskazuje na to, że znów będziemy mogli podziwiać to niezwykłe zjawisko. Kiedy się to wydarzy? Skąd najlepiej obserwować niebo?
Zorza polarna to zjawisko, które zachwyca wielu. Czy będzie widoczna w Polsce?
Zwiększona aktywność na słońcu spowodowała wyrzut wiatru słonecznego. Początkowo prędkość strumienia była niewielka, jednak wzrosła i przekroczyła prędkość 2 160 00 kilometrów na godzinę. Spowodować to może burzę geomagnetyczną. Czy zobaczymy w tym czasie zorzę nad Polską?
Zorze polarne nazywa się również wiatrem słonecznym. Najprościej można określić je jako zjawiska świetlne, mające formę kolorowych łuków i wstęg rozciągających się na nocnym niebie.
"Zwiększamy szansę zobaczenia tego zjawiska".
Wiele wskazuje na to, że w tym tygodniu nad Polską zalśni zorza polarna.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie dostrzeżemy zorzę polarną nad Polską. Stanie się to za sprawą fali wiatru słonecznego. Czy zobaczymy ją gołym okiem? Kiedy należy się jej spodziewać?
Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, możliwym do zaobserwowania w pobliżu biegunów magnetycznych Ziemi. W szczególnych przypadkach zdarza się jednak, że pojawia się też w innych miejscach. Taka sytuacja będzie mieć miejsce w nocy z 30/31 października. Gdzie w Polsce możemy obserwować zorzę polarną?
Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?
Katarzyna Ogińska-Siedlak i Robert Musioł przeprowadzili się z Rudy Śląskiej do norweskiego Tromso, by zrealizować swoje marzenie. Ich pasją jest obserwowanie niezwykłego zjawiska, dla którego co roku tysiące turystów przekraczają granice koła podbiegunowego. Mowa o zorzy polarnej. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam o swoim niesamowitym zajęciu.
Karolina Plecha kilka lat temu wyjechała na krótki wyjazd do Norwegii, a mieszka tam już 4 lata. Jeździ tirami i hobbistycznie fotografuje zorzę polarną. Mówi, że zawsze zachwycało ją piękno przyrody. Jak wygląda jej życie?
Dorota prosiła Was o wysyłanie zdjęć, na których udało Wam się uwiecznić przepiękne zjawisko zorzy polarnej. Niektóre z nich prowadzący Dzień Dobry TVN pokazali w programie. Dziękujemy wszystkim za nadesłane fotografie. Ujęcia zorzy naprawdę zapierają dech w piersiach!