Edukacja w Finlandii
Finlandia zdołała stworzyć jeden z najlepszych systemów edukacji na świecie.
- To mały kraj i nie mamy dużo surowców, więc musimy stawiać na ludzi. Chcemy wszystkich dobrze edukować - podkreśliła na wstępie Päivi Laine, ambasadorka Finlandii w Polsce.
Jak zauważył Marcin Prokop, w fińskich szkołach zamiast stopni są oceny opisowe. - Staramy się, żeby dzieci więcej wiedziały o tym, jak są oceniane i to rozumiały. Dla małych dzieci numery mogą być jeszcze bardzo abstrakcyjne, a jak czytają, co nauczyciel myśli o ich postępowaniu, to jest dla nich bardziej zrozumiałe - wyjaśniła nasza gościni.
Nauka w szkole w Finlandii – jak to wygląda w praktyce?
Edukacja w Finlandii jest darmowa. Wszystkie materiały, w tym książki, zeszyty i przybory zapewnia placówka. Co więcej, uczniowie pomiędzy zajęciami otrzymują również darmowy posiłek, a w szkole podstawowej mają lekcje np. od 9:00 do 14:00. - Wierzymy w to, że w podstawówce dzieci muszą mieć dużo wolnego czasu. Muszą się bawić - zaznaczyła Päivi Laine.
W Finlandii nauczyciele i szkoły mają bardzo dużą autonomię. - Ministerstwo stawia ogólne linie, co dzieci muszą wiedzieć w danym wieku, ale jak osiągnąć ten cel, to szkoły i nauczyciele mogą sami zdecydować - zaznaczyła ambasadorka Finlandii.
Jak dodała, w jej rodzimym kraju funkcjonuje powiedzenie, że "uczymy się dla życia, a nie dla szkoły". - Świat bardzo szybko się zmienia, więc musimy przygotować dzieci, żeby dały radę i muszą mieć bardzo praktyczne umiejętności. [....] U nas dzieci już od małego są uczone, żeby same zrobiły i wzięły odpowiedzialność za swoje decyzje - tłumaczyła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.
Ile zarabia nauczyciel w Finlandii? Jak uczniowie zwracają się do pedagoga? Co z korepetycjami? Posłuchaj całej rozmowy z ambasadorką Finlandii Päivi Laine w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Wyszło mi 1001,18 zł za 18 książek". Ile kosztuje edukacja w "bezpłatnej" szkole?
- Jak wybrać ubezpieczenie szkolne? "Bardzo ważne, co zawiera i w jakich momentach dostaniemy odszkodowanie"
- Towarzyszyliśmy uczniom w pierwszym dniu szkoły. "Odczuwam lekki stres"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News