"Wyszło mi 1001,18 zł za 18 książek". Ile kosztuje edukacja w "bezpłatnej" szkole?

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Ile kosztuje bezpłatna edukacja mojego dziecka? POPRAWIONY
Ile kosztuje bezpłatna edukacja mojego dziecka? POPRAWIONYDzień Dobry TVN
wideo 2/6

W Polsce prawo do darmowej edukacji gwarantuje Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Sęk w tym, że ustawa swoje, a rzeczywistość swoje. Ile tak naprawdę kosztuje nauka w szkołach publicznych? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Karoliną Słowik-Garbiak, dziennikarką "Gazety Wyborczej" i Aleksandrą Pucułek-Nowocień z serwisu RadioZET.pl

Podstawową oraz najważniejszą regulacją dotyczącą praw i obowiązków uczniów w naszym kraju jest art. 70 Konstytucji RP, a zgodnie z pkt. 2: "Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna". A jak wygląda to w praktyce?

- Mamy bezpłatne podręczniki w podstawówce już od paru ładnych lat. W 2017 roku ostatnie roczniki dostały te bezpłatne podręczniki. To jest na pewno duża ulga dla rodziców, bo zazwyczaj te podręczniki największy budżet na wyprawkę szkolną pochłaniały. Pozostałe rzeczy no cóż, trzeba pobiegać trochę po sklepach i kupić - komentowała w Dzień Dobry TVN Aleksandra Pucułek-Nowocień, dziennikarka edukacyjna.

Ile rocznie kosztuje "bezpłatna" edukacja?

 • Rada rodziców - 250 zł,
 • mundurki - 100 zł,
 • buty na WF - 125 zł,
 • strój na WF - 42,50 zł,
 • obiady - 4027,50 zł,
 • gimbus - zależy od gminy,
 • teatr, kino - 200 zł,
 • podręczniki do szkoły średniej - 1000 zł,
 • ubezpieczenie - 135 zł,
 • korepetycje - 80-500 zł za 1,5h,
 • przybory szkolne - 250 zł.

Podsumowując rocznie bezpłatna szkoła kosztuje ok. 6130 zł.

- To wszystko zależy od poziomu edukacji, bo w liceach i technikach jest jeszcze gorzej. Ostatnio O.S.T.R. na koncercie powiedział - to jedna z posłanek opozycji wyciągnęła na konferencji prasowej - że za 14 podręczników zapłacił 1000 zł. Sprawdziłam to. Wzięłam przykładową listę z przykładowego liceum książek do klasy pierwszej. Weszłam na stronę internetowej księgarni, dosyć taniej i rzeczywiście wyszło mi 1001,18 zł za 18 książek. Tam były 3 ćwiczenia i 15 podręczników - mówiła Karolina Słowik-Garbiak, dziennikarka pisząca m.in. o szkole.

Co zrobić, jeśli rodziców nie stać na obiady czy wycieczki szkolne?

Opiekunowie mogą skorzystać z pomocy szkoły, innych rodziców lub ośrodków pomocy społecznej.

- Jeśli chodzi o obiady, to można załatwić to przez MOPS-y, MOPR-y. [...] Jeśli chodzi o wycieczkę szkolną, to często z rady rodziców jest pokrywana kwota za to dziecko, które nie jest w stanie pozwolić sobie na to, żeby na nią pojechać. Właśnie na to m.in. idą pieniądze z rady rodziców - podkreśliła Aleksandra Pucułek-Nowocień.

Na co jeszcze przeznaczane są pieniądze z rady rodziców? Na czym polega program wycieczek szkolnych "Poznaj Polskę"? Jak wygląda to za granicą? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości