Wydłużenie okresu nauki w szkołach ponadpodstawowych - dla kogo i na jakich zasadach?
Z przedłużenia będą mogli skorzystać uczniowie, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, a także uczniowie szkół ponadpodstawowych w: okręgowych ośrodkach wychowawczych, zakładach poprawczych, a także w schroniskach dla nieletnich. W przypadku pierwszej grupy - osób z orzeczeniami, nauka może trwać nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w którym uczeń skończy 24 lata. W ośrodkach, zakładach i schroniskach nie obowiązuje ograniczenie wiekowe.
Przedłużenie okresu nauki w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie o rok lub dwa lata w zależności od tego, czy okres nauki został przedłużony, czy też nie. Rok będzie możliwy dla uczniów, którym przedłużono okres nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie nauki, a dwa lata, jeśli nie został on przedłużony.
Od kiedy możliwe wydłużenie okresu nauki w szkołach ponadpodstawowych?
Nowelizacja rozporządzenia wchodzi z dniem 1 września 2023. To od wtedy możliwe będzie przedłużenie okresu edukacyjnego dla niektórych uczniów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szkoła policealna - czy to dobry wybór dla osób szukających przyszłościowego zawodu?
- Rankingoza bolączką polskiej szkoły. Dlaczego pośrednio odpowiadają za to rodzice?
- W tej szkole każdy uczeń miał świadectwo z paskiem. "Nikomu nie musicie niczego udowadniać"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: portaloswiatowy.pl/Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 lutego 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół
Źródło zdjęcia głównego: JackF/Getty Images