Fenomen elementarza Mariana Falskiego
Elementarz Mariana Falskiego to najczęściej czytana w Polsce książka. Od pokoleń bowiem sięgają po nią maluchy, które rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Została wydana w większej liczbie egzemplarzy niż łącznie "Pan Tadeusz", "Trylogia" czy "Lalka". Po raz pierwszy trafiła do szkół w 1910 roku. Za wzbogacające jej treść piękne ilustracje odpowiadali kolejno: przed wojną - Jan Rembowski, po wojnie - Jerzy Karolak, w wersji elementarza z 1975 r. - Janusz Grabiański.
- Falski nie był nauczycielem. Był działaczem oświatowym, pedagogiem. Pewnego dnia poszedł zastąpić swoją koleżankę guwernantkę i wtedy dostrzegł pierwszoklasistów, którzy mają naprawdę ogromne problemy z połączeniem liter, z przekręcaniem wyrazów, więc stwierdził, że chce pomóc tym dzieciom nauczyć się jak najwięcej. Stąd zrodził się pomysł na stworzenie książki pierwszej, a później elementarza - tłumaczy Sonia Bednarz z Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej.
- Fenomen elementarza Falskiego polega na tym, że proces nauki czytania i pisania autor uczynił bardzo przystępny. Czytający zwraca uwagę na pierwszą i ostatnią sylabę, a resztę na zasadzie domysłu traktuje - wyjaśnia pisarz Sławomir Koper.
Prof. Anna Landau-Czajka z Zakładu Historii Społecznej XIX i XX wieku PAN zaznacza również, że książka ta miała bardzo ciekawą, spójną fabułę. - Coraz więcej się dowiaduję o tych samych ludziach. Wszystko dzieje się w tym samym otoczeniu, w tej samej rodzinie - komentuje ekspertka.
Kim była Ala z elementarza Falskiego?
Główną bohaterką książki Mariana Falskiego jest niejaka Ala - dziewczynka, której codzienność została w przedstawiona w elementarzu. - Okazuje się, że Ala to nie jest postać całkowicie fikcyjna. Alina Margolis została później żoną Marka Edelmana, czyli jest postacią ważną dla polskiej kultury - zaznacza w materiale Dzień Dobry TVN krytyk literacki Michał Rusinek.
Pan Marian Falski był wielkim przyjacielem moich rodziców, zwłaszcza mojej mamy. Kiedy skończyłam może 6, może 7 lat, przyniósł mi prezent. W szarej kopercie była książka. Wyjęłam tę książkę i to był elementarz. Później zobaczyłam, że na tym elementarzu było napisane: "Ali z elementarza - autor"- wyznała niegdyś pani Alina.
Jaka ciekawostka kryje się za popularnym z książki Falskiego zdaniem: "Ala ma kota"? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rewolucja w polskiej szkole. Wśród zmian nauka tylko przez 4 dni
- Absurdalne zasady w szkołach. Uczniowie mają sprawdzany kolor bielizny
- Nauczycielka dorabiała po pracy i została zwolniona. "Nikogo nie skrzywdziłam"
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN