"Ala ma kota...", czyli książka, która od pokoleń uczy czytać. Jak rozwijała się historia elementarza?

Elementarz Mariana Falskiego - książka, która od pokoleń uczy Polaków czytać
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
“Ala ma kota”, czyli historia najstarszego elementarza
“Ala ma kota”, czyli historia najstarszego elementarza
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Elementarz Mariana Falskiego to książka, dzięki której wielu Polaków nauczyło się czytać i pisać. Kim w świecie rzeczywistym była Ala, czyli główna bohaterka tej edukacyjnej powieści? O historii wiekopomnej publikacji porozmawialiśmy w materiale Dzień Dobry TVN.

Fenomen elementarza Mariana Falskiego

Elementarz Mariana Falskiego to najczęściej czytana w Polsce książka. Od pokoleń bowiem sięgają po nią maluchy, które rozpoczynają swoją przygodę z edukacją. Została wydana w większej liczbie egzemplarzy niż łącznie "Pan Tadeusz", "Trylogia" czy "Lalka". Po raz pierwszy trafiła do szkół w 1910 roku. Za wzbogacające jej treść piękne ilustracje odpowiadali kolejno: przed wojną - Jan Rembowski, po wojnie - Jerzy Karolak, w wersji elementarza z 1975 r. - Janusz Grabiański.

- Falski nie był nauczycielem. Był działaczem oświatowym, pedagogiem. Pewnego dnia poszedł zastąpić swoją koleżankę guwernantkę i wtedy dostrzegł pierwszoklasistów, którzy mają naprawdę ogromne problemy z połączeniem liter, z przekręcaniem wyrazów, więc stwierdził, że chce pomóc tym dzieciom nauczyć się jak najwięcej. Stąd zrodził się pomysł na stworzenie książki pierwszej, a później elementarza - tłumaczy Sonia Bednarz z Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej.

- Fenomen elementarza Falskiego polega na tym, że proces nauki czytania i pisania autor uczynił bardzo przystępny. Czytający zwraca uwagę na pierwszą i ostatnią sylabę, a resztę na zasadzie domysłu traktuje - wyjaśnia pisarz Sławomir Koper.

Prof. Anna Landau-Czajka z Zakładu Historii Społecznej XIX i XX wieku PAN zaznacza również, że książka ta miała bardzo ciekawą, spójną fabułę. - Coraz więcej się dowiaduję o tych samych ludziach. Wszystko dzieje się w tym samym otoczeniu, w tej samej rodzinie - komentuje ekspertka.

Kim była Ala z elementarza Falskiego?

Główną bohaterką książki Mariana Falskiego jest niejaka Ala - dziewczynka, której codzienność została w przedstawiona w elementarzu. - Okazuje się, że Ala to nie jest postać całkowicie fikcyjna. Alina Margolis została później żoną Marka Edelmana, czyli jest postacią ważną dla polskiej kultury - zaznacza w materiale Dzień Dobry TVN krytyk literacki Michał Rusinek.

Pan Marian Falski był wielkim przyjacielem moich rodziców, zwłaszcza mojej mamy. Kiedy skończyłam może 6, może 7 lat, przyniósł mi prezent. W szarej kopercie była książka. Wyjęłam tę książkę i to był elementarz. Później zobaczyłam, że na tym elementarzu było napisane: "Ali z elementarza - autor"
- wyznała niegdyś pani Alina.

Jaka ciekawostka kryje się za popularnym z książki Falskiego zdaniem: "Ala ma kota"? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości