Rewolucja w polskich szkołach. Lekcja nie będzie trwała 45 minut. Zmian jest dużo więcej

GettyImages-493189993 (1)
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową dla dziecka
Jak wybrać szkołę ponadpodstawową dla dziecka
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?

Czy to koniec tradycyjnych zajęć szkolnych? Dla niektórych uczniów tak. Szkoły w Wodzisławiu Śląskim postanowiły przetestować innowacyjny program. Ten zakłada cztery dni nauki w szkole, jeden w plenerze i odejście od 45-minutowych lekcji. Dlaczego?

Zamiany w polskich szkołach

Uczniowie trzynastu szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim przetestują rewolucyjny program edukacyjny. Według założeń "eksperyment" trwać ma do 2026 roku, ale nie wykluczone są także modyfikacje i zmiany. Na czym dokładnie polega nowa strategia rozwoju oświaty miasta?

Jak czytamy na stronie portalsamorzadowy.pl, zmieniony zostanie się przede wszystkim sposób kształcenia. Lekcja ma trwać krócej niż 45 minut. Co więcej, nauczyciele położą nacisk na nauki ścisłe. Uczniowie nie będą również tak często testowani, jak ma to miejsce obecnie. Kartkówki i sprawdziany zostaną zminimalizowane na koszt indywidualnej pracy z uczeniem. Nauczyciele mają nie tylko omawiać zdobytą wiedzę, ale także wskazywać elementy, które dziecko powinno poprawić. Tradycyjna skala ocen zostanie zastąpiona ocenami opisowymi.

- Edukacja prowadzona będzie w pięciodniowym cyklu tygodnia. [..] Cztery dni będą takie bardziej klasyczne, szkolne, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a jeden dzień w tygodniu będzie pracą projektową. Niewątpliwe dużą zmianą będzie również wyłączenie dzwonka. Wcale nie jest powiedziane, że ta podstawa programowa musi być realizowana w blokach 45-minutowych - powiedział PAP prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Projekt zakłada również reorganizację przestrzeni klasy, wymianę sprzętu, zmniejszenie liczby uczniów.

Nowa strategia – jaki jest jej cel?

Choć zmiany brzmią korzystnie dla uczniów, wiele osób zastanawia się, jaki jest cel "eksperymentu". Te kwestie wyjaśnia dokument Strategia rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.

Czytamy w nim, że "Celem transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim jest modernizacja systemu oświaty w mieście i dostosowanie go do potrzeb kompetencyjnych uczniów w trzeciej dekadzie XXI wynikających z otoczenia technologiami cyfrowymi oraz rozwoju Przemysłu 4.0. Kluczowymi wyzwaniami na tym polu są: zapewnienie specjalnej ścieżki rozwoju lokalnych talentów, osiągnięcie wysokiej jakości nauczania w szkołach potwierdzonej wynikami formalnych egzaminów oraz zainicjowanie drogi przygotowywania się uczniów do pracy w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta i Subregionu Zachodniego, przekształcających swą produkcję i usługi w modelu Przemysłu 4.0"

Jak przekazuje portalsamorzadowy.pl, nowy projekt ma także zwiększyć samodzielność i odpowiedzialność uczniów za edukację i dokonywanie wyboru oraz wpływać na zwiększenie kreatywności dzieci, nauczycieli zarówno na terenie szkoły, jak i miasta. Przewidziana jest również współpraca z placówkami kultury oraz nauka współodpowiedzialności za pomyślność i dobro wspólnoty.

- Najważniejszymi partnerami są uczniowie, bo to dla nich tworzymy system edukacji. Chcemy, żeby po zakończeniu procesu nauki w wodzisławskich szkołach byli uczniami wyposażonymi w jak najlepsze kompetencje do zmieniającego się świata XXI wieku. Partnerami są dla nas także rodzice i nauczyciele, ponieważ to oni muszą zrozumieć i zaakceptować tę zmianę w wielu aspektach. Przeszkoliliśmy już część nauczycieli, mamy liderów zmiany i rozpoczynamy ją u tych najmłodszych roczników w szkołach podstawowych. Oczywiście naturalnie z roku na rok, jak te roczniki będą przechodzić wyżej, to ta zmiana docelowo za kilka lat obejmie wszystkie roczniki - podkreślił prezydent miasta. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości