Przyjazna szkoła bez stresu i traum? To możliwe

GettyImages-1427954563
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trudne pytania o powrót do szkoły
Trudne pytania o powrót do szkoły
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Dla wielu dzieci powrót do szkół jest stresujący i traumatyczny. A co, gdyby tak nauka była prostsza, przyjemna i nie polegała na ciągłym ocenianiu i porównywaniu do rówieśników? Jak się okazuje, jest to możliwe, tyle że w Czechach. Do tej placówki uczęszczają już polscy uczniowie.

Czechy. Nowe podejście do edukacji

Niezwykły początek roku, a następnie edukacja bez pośpiechu i presji. Tak wygląda nauka w czeskiej szkole. Placówka położona zaledwie 40 km od granicy z Polską ma nieco inne podejście do edukacji. Przede wszystkim zero stresu.

1 września uczniów, rodziców i nauczycieli powitał na łące dyrektor. - Witajcie przyjaciele! Cieszę się, że was widzę. Trzeba przyznać, że obrazek dość nietypowy, a zarazem niezwykle piękny - przekazał z uśmiechem.

O tym, jak funkcjonuje od kuchni czeska szkoła, dowiedziała się Katarzyna Wappa, nauczycielka języka angielskiego z Hajnówki. Gdy wraz z partnerem przeprowadziła się do sąsiedniego kraju, zobaczyła, że szkoły mogą działać inaczej. Dzieci nie czują frustracji związanej z nadmiarem obowiązków, a nauczyciele nie denerwują się na niskie płace.

- Prawdę mówiąc, poczułam ulgę, że moje dzieci będą mogły spróbować czegoś innego. W polskiej szkole najbardziej chyba frustrowało mnie oderwanie od praktyki i przeładowanie programu. Nauczyciele mają własne powody do frustracji – są jednymi z najgorzej opłacanych w Unii Europejskiej. Wiem, że czescy zarabiają dwa-trzy razy więcej. Cóż, w Polsce brakuje pieniędzy na to, żeby inwestować w edukację; my wolimy myśleć o przeszłości, a nie o przyszłości naszego społeczeństwa… Myślę, że polską szkołę trzeba by stworzyć od nowa - opowiada pani Kasia w redaktorowi Gazety Wyborczej.

Jaka jest różnica między polskimi a czeskimi placówkami? Jak wskazała pani Kasia, zmiana zaczyna się od liczby osób w klasie, uczniów jest kilkanaście, nie kilkadziesiąt. Po drugie, dzieci w Czechach mają znacznie mniej lekcji i brak prac domowych. Szkoła, do której Polka posłała swoje pociechy, funkcjonuje od poniedziałku do czwartku. W piątki dzieci jeżdżą na wycieczki. Problemem nie jest także brak znajomości języka.

Nieco łagodniej wygląda także sprawa testów. W czeskiej szkole nie ma mowy o wypracowaniach sprawdzających znajomość przeczytanych lektur. Na lekcjach dzieci rozwiązują sprawdziany, jednak są one ocenianie łagodnie, nie wywołując niepotrzebnych emocji i stresu. Inne podejście Czesi mają także do nauki historii. Stawiają na to, by uczniowie wiedzieli jak najwięcej o miejscu, w którym żyją i mieszkają.

- Tutaj w ogóle jest więcej pohody – dobrego samopoczucia, luzu, choć wcale nie przeczy to dobrej organizacji i dyscyplinie. Często słyszę, jak Czesi mówią: "Chcę, żeby moje dziecko jeszcze długo było dzieckiem". I faktycznie, czeskie dzieci są trochę bardziej dziecinne. Wiedzą, że mogą się pomylić, zażartować, palnąć jakąś bzdurę, nie są tak ciągle strofowane - podkreśla pani Kasia.

Polskie dziecko w czeskiej szkole – jak wygląda rekrutacja?

Jeśli zainteresował Was wątek czeskiej szkoły, mamy dobrą wiadomość. Rodzice mogą zapisać dziecko do placówki, nawet jeśli są zameldowani w Polsce.

Jak się okazuje, dyrektorzy czeskich szkół zabierają o uczniów "z sąsiedztwa" i z chęcią pomagają dopełnić formalności. Nie jest wykluczone, że w niektórych szkołach wprowadzone zostaną także lekcje języka polskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości