Helsinki - miasto wysp, designu i ognisk ostrzegających przed wikingami

Helsinki
Do zobaczenia w Helsinkach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Helsinki to miasto z duszą, rozrzucone na trzystu wyspach, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Przestrzeń inspiruje - zarówno osoby kochające piękno, jak i tych, którzy szukają spokoju w dobrze zaprojektowanej przestrzeni. Na wycieczkę po stolicy Finlandii zabrał widzów Dzień Dobry TVN podróżnik Michał Cessanis.

Helsinki położone jest zarówno na lądzie stałym, jak i na archipelagu szkierowym złożonym z około trzystu wysp - z czego większość z nich jest niezamieszkała. Choć dziś to miejsce spacerów i relaksu, w przeszłości miały one strategiczne znaczenie.

- Wiele wieków temu chroniły miasto przed wikingami, którzy najeżdżali te tereny. Rybacy rozpalali na tych wyspach ogniska i tak ostrzegali mieszkańców, że napływają wikingowie - wyjaśnił Michał Cessanis.

Symbole Helsinek - katedra i biblioteka

Nad Helsinkami góruje luterańska katedra. Jej budowa rozpoczęła się w 1820 roku, ale oficjalne zakończenie miało miejsce ponad sto lat później. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta - nie tylko ze względu na architekturę, ale i swoją społeczną rolę. To właśnie na szerokich schodach przed świątynią Finowie zbierają się podczas Nowego Roku i wszelkich ważnych wydarzeń kulturalnych.

Niedaleko katedry znajduje się, znana na całym świecie, futurystyczna biblioteka.

- Jest ona platformą dla osób, które tworzą, a także odwiedzają Helsinki. Kluczową koncepcją projektową było stworzenie różnych przestrzeni. Wiele bibliotek jest jakby zbudowana z modułów. Natomiast tutaj mamy trzy bardzo różne poziomy. A nawet kiedy przechodzisz z piętra na piętro, to widzisz, że ta przestrzeń i jej cele ciągle się zmieniają - powiedział architekt Antti Nousuoki.

Helsinki - stolica designu

Helsinki zostały przez UNESCO wpisane na światową listę miast designu. To właśnie tutaj można znaleźć przedmioty, które łączą funkcjonalność z pięknem.

- W Finlandii jest długa historia produkcji szkła. To duża część fińskiego designu. Mamy tu wiele znanych projektantów - powiedziała artystka Mia Saporito.

Fiński design przyciąga uwagę na całym świecie dzięki minimalizmowi oraz czystym i prostym liniom. Jedną z najbardziej znanych dzielnic jest Punavuori - prawdziwe serce kreatywności.

- Od zakończenia wojny design stał się bardzo ważną częścią fińskiej tożsamości - dodała Mia Saporito.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz też na Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości