To jeden z najciekawszych twórców na polskiej scenie designu kolekcjonerskiego.
Hasło "polski design" przywodzi na myśl kultowe projekty z lat 60. czy 70 ubiegłego wieku. Tymczasem od dawna na tym polu rządzą młodzi. Z nowym pokoleniem projektantów o aktualnych trendach rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Mosiądz, marmur i szkło to ulubione materiały wykorzystywane przez Jana Garncarka. Artysta wykonuje własnoręcznie lampy z użyciem tradycyjnych metod. Jego dzieła były prezentowane na światowych targach designu. Piotr Wojtasik spotkał się z Janem, by przyjrzeć się codzienności projektanta.
Antyki, piękne dywany, ekscentryczne dodatki, zastawa, czy ikony designu. Na targu staroci w Słomczynie zakupy należy robić od bladego świtu. Reporterka Dzień Dobry TVN wybrała się tam, by odnaleźć unikatowe meble do modnych wnętrz. Później spotkała się z Małgorzatą Budzich, która specjalizuje się w renowacji perełek, opowiedziała o tym, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.
Jak znaleźć łódzkie malowidła ścienne? Co kryje się za nazwą Łódź Design Festival?
Dzięki niej upływający czas możemy mierzyć w wyjątkowo piękny sposób.
Święto designu w Londynie to jedna z największych tego typu imprez na świecie. Biorą w niej udział najlepsi artyści i kuratorzy z kilkudziesięciu krajów. Po tegorocznej ekspozycji oprowadził nas Gianfranco Chicco, dyrektor ds. komunikacji London Design Biennale.
Dzieło sztuki może być funkcjonalnym przedmiotem codziennego użytku. Udowadnia to IKEA, która już po raz szósty zaprosiła do współpracy kreatywnych artystów. Stworzona przez nich tegoroczna kolekcja rzuca wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na rzeczy, które są z nami na co dzień, jednocześnie oddając hołd kreatywności.
Polskie meble zawsze były cenione za granicą. Ale nigdy nie mogliśmy podbić serc Amerykanów. Do czasu, aż pewna manufaktura pokazała swoją kuchnię na wystawie w Waszyngtonie. Zobaczcie, jak powstają meble, w których tradycja łączy się z nowoczesnością. Czym się różni projektowanie dla Amerykanów od projektowania dla Europejczyków? Sprawdzi to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Rodzeństwo mieszka w nim razem z rodzicami Moniką i Piotrem Walciszek-Szczurek. Dlaczego rodzina postanowiła porzucić miasto i zamieszkać na wsi? Remont domu trwał tylko 6 tygodni i obejmował m. in. zdjęcie dachu. Jak udało się tego dokonać? Jak wygląda wnętrze i kto lubi zbierać bibeloty? Zwiedźcie kolejne odpicowane mieszkanie razem z dziennikarką Dzień Dobry TVN Katarzyną Jaroszyńską.
Jak mieszka Leszek Stanek? Artystę odwiedził dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki. Zobaczcie piękne wnętrze mieszkania, za którym stoi kawał historii polskiej literatury.
Dagny Thurmann-Moe jest specjalistką od kolorów. W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam trochę o ich łączeniu i znaczeniu. Okazuje się, że biały nas stresuje, a niebieski i zielony - ułatwiają koncentrację. Co z innymi kolorami? Co szara sukienka Doroty Wellman mówi o naszej prowadzącej? A co fioletowa koszula mówi o Marcinie Prokopie?
Dom ze szklaną ścianą stoli w Zakopanem. To dzięki niej dolina, na której zboczu stoi, "wlewa się" do niewielkiego salonu połączonego z kuchnią. Przy jego budowie zastosowano najnowocześniejsze technologie i lokalne tradycyjne tworzywa, takie jak: drewno i łupek. Co było najtrudniejsze w jego budowie? Z twórcami niezwykłego domu na zboczu Janem Karpielem-Bułecką i Marcinem Steindel spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Kwiecień to miesiąc, w którym odbywają się największe i najważniejsze targi designu wnętrz na świecie. Wystawcy przygotowują się do nich latami. Co będzie modne w tym sezonie? Przede wszystkim wygoda i żywe kwiaty. Co jeszcze? O tym w Dzień Dobry TVN stylistka wnętrz Ewa Mierzejewska. Czy Polacy urządzają wnętrza długoterminowo? A może dostosowują je do panującej mody?
Nasz gość, pani Beata Bochińska kolekcjonuje polski dizajn. Wydała właśnie poradnik pt. „Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”. O swoim hobby mówi:"Z tego się nie można wyleczyć. Jak się zacznie, to to wciąga, to się nie kończy. Ja za terapię nie płacę tym, którzy będą oglądali ten program". Jak znaleźć prawdziwe perełki polskiej sztuki użytkowej z czasów PRL i czy rzeczywiście ceny niektórych przedmiotów sięgają kilku tysięcy euro?
Jakub Machaj jest kolejnym bohaterem naszego cyklu "Odpicowane mieszkanie". Jego kawalerka ma 35 metrów kwadratowych. Urządzona jest w stylu industrialno-loftowym. Ile czasu zajęło Kubie wykończenie mieszkania i na czym podczas prac najbardziej mu zależało? Kubę odwiedziła dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Karina Ziemiecka i Daniel Główka to kolejni bohaterowie naszego cyklu "Odpicowane mieszkanie". Para do swojego pierwszego wspólnego "M" wprowadziła się rok temu. Już na początku okazało się, że każde z nich preferuje zupełnie inny styl. Obecny wystój mieszkania jest wynikiem wspólnego kompromisu. Jakim mieli zamysł artystyczny? Ile kosztowało ich pełne wyposażenie mieszkania? Z Kariną i Danielem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Mamy nie lada gratkę dla pasjonatów wystroju wnętrz. Poznajcie bohaterów pierwszego odcinka cyklu "Odpicowane mieszkanie". To małżeństwo. Magda i Dawid Woźny dwa lata temu wprowadzili się do swojego własnego domu, który ma niewiele ponad 54 m kwadratowe. Skąd pomysł, by wybudować dom w stylu kanadyjskim? Ile trwała budowa? Czy tego typu budowle są trwałe? Ile kosztuje postawienie tzw. kanadyjki? I gdzie małżeństwo poszukiwało starych mebli z PRL-u? Zapraszamy w imieniu Katarzyny Jaroszyńskiej.
Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski tworzą artystyczny kolektyw PanGenerator. Jak sami mówią, w swoich projektach łączą sztukę, design oraz technologię. Po co to robią? Jaki formuła ma cel? Czy to się im opłaca? W studiu Dzień Dobry TVN nasi goście opowiedzieli, jak to się stało, że współpracę zaproponował im sam Disney.
Pracował i przyjaźnił się z największymi: Johnem Lennonem, Andym Warholem, Vivienne Westwood czy Basquiatem. Jego nazwisko na stałe wpisało się do historii francuskiej mody i designu. Na fascynująca wycieczkę po swoim ulubionym paryskim domu i atelier zaprosił nas, wybitny projektant, Jean-Charles de Castelbajac. W rozmowie z Anna Kalczyńską zdradził między innymi jaki wpływ na jego życie wywarły różowe, gumowe rękawiczki. :)
Dorota Koziara nazywana jest przez wielu ambasadorką polskiego designu na świecie. Z kim współpracuje? Jak wygląda jej pracownia? Całą rozmowę dziennikarza Dzień Dobry TVN Łukasza Radwana z artystką zobaczycie w najbliższą sobotę w Dzień Dobry Wakacje.
Bracia Alessandro i Francesco Mendini, twórcy Atelier Mendini, są jednymi z najsłynniejszych włoskich projektantów i architektów. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był sam Francesco Mendini, który usiadł na słynnym fotelu o nazwie Poltrona Proust. Jak dzielą się pracą z bratem? Jak podoba mu się w Polsce?
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś polskich designerów i projektantów, którzy swoimi projektami: kask dla astronautów, buty z betonem kompozytowym i leia display, podbijają świat. Czy swoje pomysły zamierzają realizować w Polsce czy zagranicą? Na naszych kanapach usiedli: Michał Kracik, Iga Węglińska i Daniel Skutela.
Trendwatcher to osoba, która dziś myśli o tym, o czym my dopiero pomyślimy za pięć czy dziesięć lat. O tym, czym jest polski design, gdzie jest jego miejsce na mapie światowego designu i czym na świecie zasłynęli polscy designerzy opowiedziała trendwatcherka Zuzanna Skalska.
Projekt plastikowego fotela Romana Modzelewskiego powstał pod koniec lat 50. XX w. Niestety w tamtych latach nie doczekał się masowej produkcji. Dopiero teraz fotel ten zainteresował młodych projektantów, którzy dali mu drugie życie. O to, czy warto wracać do wzorów z czasów PRL-u i jaka jest przyszłość polskiego designu prowadzący Dzień Dobry TVN Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk zapytali: Tomasza Pągowskiego - jurora w programie "Bitwa o dom" oraz projektanta Janusza Kaniewskiego.
Wspólny biznes Honoraty i Piotra Humienników powstał z miłości... do drewna. Początkowo tworzyli dla siebie i okazjonalnie jako prezenty dla znajomych. W końcu postanowili połączyć pasję i działalność zarobkową!
Trójka Polaków sięgnęła po zapomniane projekty mebli Romana Modzelewskiego. Przywracają do życia meble sprzed prawie pięćdziesięciu lat, z czasów PRL-u. Najsławniejszy fotel projektanta to jednolita organiczna struktura. Podobne projekty na świecie pojawiły się dopiero dekadę później.
Ślązacy to podobno najsympatyczniejsi z Polaków. Jak pokazuje nasz materiał - na pewno jedni z najbardziej gospodarnych. Śląski sklep, który promuje Polskę, został zauważony przez Brytyjczyków. To raj dla miłośników designu.
Poznajcie Magdę Jurek, niezwykłą projektantkę i jej projekty, które powstają na wsi, bo tylko tu może się skupić na swojej pracy.
Kiedy te meble zobaczyła Jolanta Pieńkowska nie mogła oprzeć się wrażeniu, że kiedyś już je widziała. Czy to możliwe? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były- Karolina Jabłkowska oraz Hanna Górnik. Jak to się stało, że prawniczka i socjolożka zajęły się produkcją mebli?