Dzieło sztuki może być funkcjonalnym przedmiotem codziennego użytku. Udowadnia to IKEA, która już po raz szósty zaprosiła do współpracy kreatywnych artystów. Stworzona przez nich tegoroczna kolekcja rzuca wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na rzeczy, które są z nami na co dzień, jednocześnie oddając hołd kreatywności.
Demokratyzacja sztuki
Historia Art Event sięga 2015 roku, kiedy IKEA podjęła pierwszą współpracę z artystami z całego świata, takimi jak Carolina Falkholt oraz Eko Nugroho. Od tego czasu cel tych kolekcji pozostaje jednak niezmienny: demokratyzacja sztuki oraz uczynienie jej dostępną i przystępną dla każdego. W następnych latach dla IKEA Art Event tworzyli m.in. Virgil Abloh, Junko Mizuno, James Jarbis i Craig Green.
Do współpracy przy kolekcji IKEA Art Event 2021 postanowiliśmy zaprosić różnych artystów z całego świata, aby odzwierciedlić różnorodność łączącą sztukę i design. Czuję się niezwykle zainspirowany, kiedy patrzę na tę serię, ponieważ za każdym produktem stoi wyjątkowa historia
– mówi Henrik Most, lider kreatywny w IKEA.
Przy tworzeniu tegorocznej limitowanej serii IKEA współpracowała z najbardziej pomysłowymi twórcami: Danielem Arshamem (Nowy Jork), projektantami studia Gelchop (Tokio), duetem Humans since 1982 (Sztokholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) i Stefanem Marxem (Berlin).
Wizja sztuki dla domu
Kolekcja IKEA Art Event 2021 składa się z 10 unikalnych przedmiotów wyposażenia wnętrz. Rzucają one wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na rzeczy, które są z nami na co dzień, jednocześnie oddając hołd kreatywności. Wybrani wizjonerzy sięgnęli po artykuły, które dobrze znamy, np. klucz imbusowy czy dron, i zmienili ich dotychczasowe zastosowanie.
mat. prasowe
Wiele rzeczy, których używam w swojej pracy lub do których się odwołuję, to przedmioty codziennego użytku – proste telefony, aparaty fotograficzne czy zegary – rzeczy mające już swoje miejsce w naszym życiu. Uważam, że dla wielu osób interesującym doświadczeniem jest kontakt z tym, co już znają, ale w odsłonie wykraczającej poza ich zwykłą codzienność
– mówi Daniel Arsham, jeden z projektantów kolekcji IKEA Art Event 2021.
W nowej serii znajdziemy zegar ścienny, wydający się być w stanie łagodnego poruszenia, projektu Daniela Arshama. Dzieło odzwierciedla fascynację autora czasem oraz zainteresowanie ideą rzeczy w ruchu. IKEA Art Event 2021 to również przedmioty, którym nadano nową, zaskakującą funkcję. Studio Gelchop pochyliło się nad niedocenianym kluczem imbusowym i tak stał się on dużą lampą stołową oraz latarką. Natomiast, duet Humans since 1982 postanowił na nowo odkryć sztukę technologii, umieszczając drona w gablocie, niczym obraz. Sabine Marcelis znalazła za to coś fascynującego w przecięciu powierzchni i przeniosła ten prosty gest na oprawę lamp. Pomysłowe oświetlenie szybko pozwoli zmienić atmosferęw każdym pomieszczeniu. Poprzez sztukę zaprośmy do naszych domów także radość, dzięki ekspresyjnym dziełom Stefana Marxa. Zaprojektowany przez niego wazon oraz pled przywołują emocje za sprawą umieszczonych na nich fraz.
IKEA wierzy, że sztuka jest dla każdego, a kolekcja ART EVENT jest tego dowodem. Dzięki niej każdy produkt ma nie tylko praktyczne zastosowanie, ale można go jednocześnie podziwiaći docenić jak prawdziwe dzieło sztuki.
Limitowana kolekcja będzie dostępna w sklepach IKEA i online na IKEA.pl od 1 kwietnia 2021 roku. Wejdź do świata sztuki i nowoczesnego designu z IKEA!
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA IKEA i pięćdziesiąt dziewięć Punktów Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA na 11 rynkach. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt.*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 378 sklepami w 31 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.
Autor: Adrianna Kowalczyk