Materiał promocyjny

Styl Japandi w polskim domu – harmonia i minimalizm

Styl Japandi w polskim domu – harmonia i minimalizm
Styl Japandi w polskim domu – harmonia i minimalizm
Źródło: fot. Fotomohito
Spośród różnych trendów, jakie w ostatnim czasie pojawiają się w polskich domach, stosunkowo młodym i jeszcze nieznanym dla wszystkich jest styl Japandi. To zlepek słów, który słusznie zwraca uwagę na dwa znane style wnętrzarskie: japan, czyli japoński oraz scandi - skandynawski. 

Czym właściwie jest styl Japandi i dlaczego warto się nim zainteresować już na etapie szukania do swojego domu wystroju w duchu minimalistycznym i harmonijnym zarazem? 

Styl Japandi – ogólna charakterystyka 

Styl Japandi to tak naprawdę połączenie japońskiej surowości i powściągliwości ze skandynawską przytulnością i delikatnością. Rezultatem są niezwykle piękne i subtelne wnętrza, zapewniające domową atmosferę, spokój i harmonię. 

Wiele osób podkreśla, że Japandi to nie tylko sposób urządzania wnętrz. Ich zdaniem to filozofia życia nawiązująca do duńskiego hygge czy szwedzkiego lagom. Spokojne i zrównoważone otoczenie wpływa bowiem na podejście do życia w innych dziedzinach i pozwala uzyskać równowagę wewnętrzną. 

Wnętrza aranżowane w stylu Japandi są dość proste, ale użycie naturalnych materiałów, stonowanej kolorystyki i przemyślanych dodatków łagodzi surowość typową dla japońskiego stylu bycia. Nastrojowe oświetlenie, miękkie tekstylia, szlachetne drewno na podłodze – wszystko to zapewnia uczucie przytulności i sprawia, że dom staje się ciepłym i przyjaznym miejscem. Doskonałym przykładem wykorzystania elementów stylu Japandi we wnętrzach jest dom znajdujący się w malowniczej okolicy pod Krakowem. 

Projekt: Kellerisy oraz Mała Pracownia
Projekt: Kellerisy oraz Mała Pracownia
Źródło: fot. Fotomohito

Kolory i materiały we wnętrzach w stylu Japandi 

Styl Japandi cechuje prostota i widać to zwłaszcza w mocno ograniczonej palecie kolorystycznej. Zdecydowanie dominują tu kolory stonowane, kojarzące się z naturą, a więc beże, jasne brązy i szarości, przełamane odcieniami charakterystycznymi dla stylu scandi, jak na przykład ochra, odcienie terakoty, ugier i oczywiście biel. Te połączenia kolorystyczne dodają wnętrzom ciepła, a jednocześnie nie są zbyt krzykliwe. 

Styl Japandi to przede wszystkim elementy pochodzenia naturalnego. Podstawę stanowi lite drewno, z którego mogą być wykonane zarówno meble, jak i podłogi czy drzwi. Oprócz różnych odmian naturalnego drewna, w stylu Japandi pojawiają się też inne materiały, takie jak kamień, beton, rattan, morska trawa czy bambus. Najczęściej tworzy się z nich ażurowe przesłony i okładziny na wzór japońskich drzwi przesuwnych i shoji, jak i dekoracyjne kosze, parawany, lekkie meble i dodatki. 

Subtelna elegancja w domu Kamili i Wojciecha 

Poznajcie Kamilę i Wojciecha. To małżeństwo mieszkające w Krakowie, które zapragnęło stworzyć harmonijną przestrzeń, w której mogliby zamieszkać. Ich dom stał się prawdziwą oazą i kwintesencją stylu Japandi. 

- Kiedy zaczynaliśmy projektowanie wnętrza, nie mieliśmy jeszcze sprecyzowanej wizji, ale każdy kolejny element powoli zbliżał nas do tej estetyki – opowiada Kamila. W realizacji projektu domu Kamili i Wojciecha towarzyszyło biuro projektowe Mała Pracownia, które bardzo pomogło uzyskać wymarzony efekt. 

Czym styl Japandi jest dla Kamili i Wojciecha? - To połączenie prostoty skandynawskiego minimalizmu i subtelnej elegancji japońskiego designu idealnie odzwierciedla nasze charaktery, dzięki czemu wnętrze domu jest wyjątkowe, a my czujemy się w nim doskonale- mówi Kamila.  

- Styl Japandi jest dla nas czymś więcej niż tylko estetyką. To harmonia pomiędzy skandynawską funkcjonalnością a japońską filozofią zen, która podkreśla prostotę, spokój i bliskość natury. W naszym codziennym życiu cenimy sobie równowagę i harmonię, co doskonale odzwierciedla się w wyborze tego stylu. Japandi to także szacunek dla jakości materiałów i rzemiosła – każdy element naszego domu został starannie dobrany, aby cieszył nas przez lata - dodaje.

Kamila i Wojciech postawili na naturalne materiały, stonowane kolory i prostotę. Podłoga w modelu Chevron 45 i kolorze California Dream House od marki Kaczkan idealnie wpasowała się w ten styl, wprowadzając ciepło i subtelność do wnętrza. 

Z pomocą profesjonalistów z biura projektowego Mała Pracownia udało się zrealizować pomysły z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dzięki temu dom Kamili i Wojciecha jest nie tylko przytulny, ale przede wszystkim funkcjonalny. 

To, co wyróżnia ten dom, to prostota form, stonowane kolory i naturalne materiały. Jak podkreśla Kamila, ich dom jest miejscem, w którym ona i jej mąż mogą w pełni wypocząć i odciąć się od zgiełku dnia codziennego. - Dokładnie tak, jak lubimy spędzać czas - podkreśla.  

Projekt: Kellerisy oraz Mała Pracownia
Projekt: Kellerisy oraz Mała Pracownia
Źródło: fot. Fotomohito

Inspiracja dla osób zafascynowanych stylem Japandi 

Kamila, zainspirowana projektem swojego domu i tym, jak bardzo ta przestrzeń wpłynęła pozytywnie na życie jej oraz męża, postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem z innymi. Stworzyła profil na Instagramie "kellerisy", na którym udostępnia nie tylko zdjęcia swojego domu, ale też inne materiały nawiązujące do stylu Japandi i tego, jak wprowadzić go do swojej codzienności. W szybkim czasie zdobyła grono wiernych obserwatorów, którzy czerpią z jej przeżyć i pomysłów. 

- Naszymi wnętrzami dzielimy się na naszym profilu na Instagramie, który zgromadził liczną rzeszę fanów inspirujących się naszym domem – mówi Kamila. 

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości