Sanna Marin - kim jest najmłodsza premier na świecie? Sylwetka szefowej rządu Finlandii

Flaga Finlandii, Sanna Marin
Sanna Marin - sylwetka najmłodszej premier Finlandii
Źródło: Digital Vision/Getty Images, Twitter: tvn24.pl
W grudniu 2019 roku Sanna Marin została premierem Finlandii. Najmłodsza na świecie szefowa rządu zadbała o feminizację polityki w swoim kraju, a teraz ma szansę, by zapisać się na kartach historii jako osoba, pod której rządami Finlandia dołączy do NATO. Co więcej wiemy o tej niezwykłej 36-letniej posłance? Sylwetkę Sanny Marin w tvn24.pl przybliżyła Anna Zaleska.

Sanna Marin - najmłodsza szefowa rządu na świecie. Jakie miała dzieciństwo?

Sanna Marin urodziła się w 1985 roku w Helsinkach. Jej dzieciństwo i życie rodzinne nie było usłane różami. Matka wychowywała się sierocińcu, a ojciec był alkoholikiem. Rodzice Sanny rozstali się, gdy ta miała zaledwie kilka lat.

Dorastając, Marin czuła swoją odmienność, której nie akceptowali rówieśnicy. Jej rodzicielka ułożyła sobie życie u boku innej kobiety, a jak podkreśla w swoim reportażu Anna Zaleska, w latach 90. w Finlandii związki par homoseksualnych stanowiły temat tabu. Przyszła premier czuła więc na sobie wzrok osób, które nie uznawały jej rodziny za pełnoprawną i normalną. Mimo tego głośno wyrażała swoje zdanie i broniła wyznawanych wartości.

Czytaj więcej na tvn24.pl.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Sanna Marin od nastoletnich lat była uczona szacunku do pieniędzy. Przez wzgląd na nieciekawą sytuację materialną w wieku 15 lat musiała podjąć pierwszą pracę. Zatrudniła się wówczas w piekarni. Jako pierwsza osoba w rodzinie skończyła szkołę średnią i kontynuowała edukację na studiach.

Premier Finlandii - kariera polityczna i droga na szczyt

Sanna Marin po raz pierwszy pomyślała o związaniu swojej przyszłości z polityką, gdy miała 20 lat. Do tamtej pory wierzyła, że osoby zasiadające w rządzie pochodzą z zupełne innych warstw społecznych niż ona sama. Nie widziała szans na zaistnienie w brutalnym świecie pełnym mężczyzn. Mimo tego jej godny pochwały upór sprawił, że zaangażowanie w lokalne sprawy miasta zaowocowało objęciem stanowiska przewodniczącej rady.

Jak przypomina w materiale tvn24.pl Anna Zaleska, młoda aktywistka najpierw wstąpiła do Socjaldemokratycznej Partii Finlandii, a następnie w 2015 roku została posłanką do Eduskunty. W wieku 34 lat doprowadziła partię do wygranej i stanęła na czele rządu. To właśnie wtedy musiała zmierzyć się z uszczypliwymi komentarzami o feminizacji polityki i udowodnić, że kobiety potrafią tyle samo, a nawet i więcej niż mężczyźni.

Jakie Sanna Marin ma podejście do aktywności posłów i ministrów w social mediach? Co zdążyła już zrobić przez ponad dwa lata rządów? Jaką jest matką? - Jest jedynym premierem na świecie, który publikuje na Instagramie selfie z karmienia piersią - czytamy w artykule Anny Zaleskiej, w którym znajdziesz wiele ciekawych szczegółów na temat najmłodszej na świecie pani premier.

Więcej newsów na tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości