Podróże

Helsinki – co warto zobaczyć w stolicy Finlandii? Zwiedzanie miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Miemo Penttinen - miemo.net/Getty ImagesHelsinki

Helsinki to stolica Finlandii, która leży na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. To kameralne, malownicze miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom. Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Helsinki to malownicze miasto słynące z wielu zabytków i interesujących muzeów. Stolica Finlandii wielu turystom przypomina nieco Petersburg, a to za sprawą historycznych związków Finlandii z Rosją. Znajdziemy tu więc neoklasycystyczne, reprezentatywne budynki i piękną prawosławną świątynię. Do Helsinek możemy dostać się samolotem lub promem. Prom do Helsinek odpływa z Gdyni. Helsinki – co zobaczyć w stolicy Finlandii?

Helsinki – zwiedzanie

Plac Senacki w Helsinkach jest miejscem, od którego można zacząć zwiedzanie stolicy Finlandii. To najbardziej reprezentacyjny plac tego miasta, przy którym znajduje się wiele ważnych budynków. Ze wszystkich budowli najbardziej wyróżnia się luterańska katedra. Budowa świątyni rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku, ale oficjalnie zakończyła się dopiero w roku 1956. Katedra w Helsinkach została zbudowana w neoklasycystycznym stylu. Fundamenty kościoła mają kształt greckiego krzyża. Ciekawostką jest, że w krypcie helsińskiej katedry mieści się dziś kawiarnia. Przy placu znajduje się też budynek Uniwersytetu Helsińskiego i siedziba premiera Finlandii. Na Placu Senackim zobaczymy się również pomnik cara Aleksandra II przypominającym o tym, że w przeszłości Finlandia była pod panowaniem Rosji.

Z Placu Senackiego można przespacerować się na nadbrzeże. Najlepiej jest przejść się reprezentatywną ulicą stolicy Finlandii, Esplanadą. Przepięknie jest tam zwłaszcza zimą, gdy aleja jest udekorowana świątecznymi ozdobami i pięknie oświetlona. Przy ulicy znajduje się jedna z najsłynniejszych i najstarszych restauracji w Helsinkach – Kappeli. To również jeden z najdroższych lokali w stolicy. Jeśli chcemy coś zjeść w bardziej przystępnych cenach, powinniśmy udać się na pobliską handlową ulicę Mannerheimintie. Nie brakuje tu kawiarni, barów i restauracji serwujących zarówno lokalną, jak i międzynarodową kuchnię. Ulica prowadzi do głównego dworca kolejowego, który słynie z wielkich rzeźb znajdujących się przy bramie głównej. Gdy zimą temperatura w Helsinkach spada poniżej zera, na placu przy dworcu działa lodowisko miejskie.

Jednym z ciekawszych zabytków jest także kościół w skale w Helsinkach – Temppeliaukio, zbudowany w roku 1969. Z zewnątrz budowla nie zachwyca – widać tylko miedzianą kopułę. Dopiero wnętrze zapiera dech w piersiach – owalny kształt świątyni ograniczają skalne ściany. Dzięki szklanym panelom do wnętrza wpada naturalne światło.

Zobacz wideo: Rodzinne podróże po Skandynawii

Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po SkandynawiiJak zaplanować podróż po Skandynawii?
Dzień Dobry TVN

Nadbrzeże Helsinek – lokalny targ i kameralny port

Z centrum miasta łatwo dostać się do portowej części Helsinek. Niedaleko portu znajduje się słynny Sobór Uspieński w Helsinkach, nazywany inaczej Soborem Zaśnięcia Matki Bożej. To najważniejsza w Helsinkach świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego. Sobór powstał w drugiej połowie XIX wieku, zaprojektował go rosyjski architekt. Świątynia ma charakterystyczną czerwoną fasadę i złote kopuły.

Przy przystani promów znajduje się hala targowa Vanha kauppahalli, która zachwyca swoim wyglądem. W środku możemy kupić zarówno wyroby artystyczne, lokalne pamiątki, jak i spróbować fińskich przysmaków. Oprócz smacznych serów czy słodyczy znajdziemy tam tak nietypowe dla nas produkty, jak mięso z łosia czy renifera.

Po spróbowaniu lokalnych przysmaków możemy przejść się wzdłuż wybrzeża. Znajduje się tu niewielki port, w którym cumują zarówno niewielkie łódki, jak i większe statki pasażerskie. Z portu możemy dostać się promem do leżącego na wyspie fortu Suomenlinna. Został on wzniesiony jeszcze przez Szwedów, którzy chcieli bronić się przed rosyjskimi najazdami. Przez lata Suomenlinna była uważana za fortecę nie do zdobycia. Wyspa z fortem jest dziś zamieszkana przez około 800 osób. Latem odbywają się tu liczne festiwale, koncerty i inne wydarzenia, w których chętnie uczestniczą zarówno Finowie, jak i zagraniczni turyści.

Helsinki w jeden dzień – czy wystarczy?

Stolica Finlandii nie jest dużym miastem, dodatkowo najważniejsze atrakcje są zlokalizowane w centrum, po którym możemy poruszać się na piechotę. Dlatego jeden dzień w Helsinkach w zupełności wystarczy, by poczuć atmosferę tego miasta i zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne.

Helsinki – godzina. Czas lokalny

Jadąc do Helsinek, należy pamiętać, że czas lokalny w stolicy Finlandii jest inny niż w Polsce. Gdy znajdziemy się w Helsinkach, musimy przestawić nasze zegarki o jedną godzinę do przodu. O tym, że w Finlandii obowiązuje inna strefa czasowa należy pamiętać, by nie spóźnić się na transport lub by nie przegapić godzin otwarcia i zamknięcia muzeów i innych instytucji.

Lotnisko w Helsinkach – transport do miasta

Port lotniczy Helsinki-Vantaa mieści się około 15 km od miasta. Najszybciej i najwygodniej dostaniemy się z lotniska do Helsinek pociągiem, który kursuje co pół godziny. Bilet, który można kupić w specjalnych automatach, kosztuje 5,5 euro. Z lotniska do dworca głównego w Helsinkach odjeżdża też kilka linii autobusów – koszt przejazdu jest taki sam, jak pociągiem. Jeśli chcemy dostać się do miasta taksówką, musimy pamiętać, że przejazd będzie kosztować około 40–50 euro.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Miemo Penttinen - miemo.net/Getty Images

Pozostałe wiadomości