Skandynawia

  Skandynawia

  Przylądek Nordkapp to mekka podróżników. Choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu - wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden - przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?

  Stavanger to nie tylko nazwa miasta leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale również całego regionu. To idealne miejsce dla miłośników natury, wodnych aktywności, a także wydarzeń kulturalnych. Atrakcje Stavanger to nie tylko fiordy i zapierające dech w piersiach, długie piaszczyste plaże. Turyści mogą liczyć na sporą liczbę muzeów, restauracji serwujących lokalne przysmaki i interesujące zabytki.

  Bergen, drugie pod względem wielkości miasto Norwegii, przyciąga turystów chcących zobaczyć słynne fiordy i inne atrakcje tego malowniczego miejsca. Bergen nie bez przyczyny cieszy się ogromną popularnością – wycieczki po fiordach gwarantują niezapomniane widoki.

  Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?

  Dotarła do nas zaskakująca informacja - otóż w Bydgoszczy jest więcej sklepów monopolowych niż w całej Norwegii. O kulturze picia w Polsce i w Skandynawii rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim i dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztofem Brzózką. Zapytaliśmy ich, jak alkohol wpływa na nasze funkcjonowanie i czy ograniczenie dostępu do niego może wpłynąć na zmniejszenie jego konsumpcji.

  Marysia Przybyszewska była na stażu w najlepszej restauracji na świecie. Potrawy w tej restauracji wyglądają jak futurystyczne obrazy, w karcie najlepsza nordycka kuchnia, wnętrze urządzone w skandynawskim stylu. Ta restauracja została wyróżniona dwiema gwiazdkami Michelin, a w tym roku po raz czwarty została uznana za najlepszą restaurację na świecie. Można tam zjeść renifera, glony i owady. W naszej kuchni Marysia postawiła na bardziej tradycyjne dania.

  Jakub Porada tym razem udał się do Bergen. To malownicze, norweskie miasto nazywane bramą do fiordów. Ile trwał lot? Jakie frykasy jadł Jakub na targu rybnym? Czy dowiedział się, gdzie raki zimują? Gdzie można umrzeć z wychłodzenia? Tym razem Jakub Porada postawił na luksus! W jakim obszarze? Zabieramy Was w podróż po krainie Wikingów!

  Utwór „Undressed” to niekwestionowany przebojów ostatnich tygodni. Na scenie Dzień Dobry TVN casanova ze Sztokholmu wykonał swój najnowszy przebój. Podoba się Wam?

  Jak wygląda dzieciństwo w Oslo? Czy brak czułości to częste zjawisko w norweskich rodzinach? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Rodzina dookoła świata". Jaki jest norweski styl wychowania? Dlaczego boją się dotykać własne dzieci?

  Cebularz, czyli drożdżowy placek z farszem z cebuli i maku, to przysmak kuchni żydowskiej, z którego słynie Lubelszczyzna. O sekrecie dobrego cebularza opowiedział w Dzień Dobry TVN nasz kulinarny podrożnik Maciej Nowak.

  Szwecja ma Abbę, a Finlandia The Rasums. Lauri Ylönen to nie tylko charyzmatyczny wokalista zespołu, ale także bardzo zdolny kompozytor i autor tekstów. Wczoraj Finowie gościli w warszawskiej Stodole, dziś w kawiarence TVN Cafe spotkali się z fanami, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o miłości do Polaków, o popularności, o przeszłości i przyszłości, a na scenie wykonali utwór "I’m a mess”. Czy prawą jest, że kiedy Lauri zdecydował się nagrać album solowy pozostali członkowie zespołu śmiertelnie się na niego obrazili?

  Skandynawski pedagog i terapeuta rodzinny. Założył sieć poradni wychowawczych Family-Lab, które odniosły spore sukcesy na całym świecie. Jego książki to światowe bestsellery, w których radzi, jak szanować swoje dzieci, jak prowadzić z nimi konstruktywny dialog oraz jak rozwiązywać konflikty. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jespera Juula.

  Agnieszka Kwiatkowska, z miłości do piękna lecz także z potrzeby samorealizacji, otworzyła sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami dla domu, meblami i zabawkami. Ascetyczne i eleganckie - zobacz, jak potomkowie Wikingów żyją w symbiozie nie tylko z naturą, ale także z rzeczami nieożywionymi.