Stavanger – czym zachwyca norweskie miasto?

Aktualizacja:
Stavanger, Norwegia

Stavanger to nie tylko nazwa miasta leżącego na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii, ale również całego regionu. To idealne miejsce dla miłośników natury, wodnych aktywności, a także wydarzeń kulturalnych. Atrakcje Stavanger to nie tylko fiordy i zapierające dech w piersiach, długie piaszczyste plaże. Turyści mogą liczyć na sporą liczbę muzeów, restauracji serwujących lokalne przysmaki i interesujące zabytki.

Lotnisko w Stavanger zajmuje drugie miejsce pod względem liczby obsługiwanych lotów międzynarodowych. Jest ono bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, do którego można dotrzeć za pomocą autobusów. Turyści mogą skorzystać również z transportu kolejowego. Podróż z Oslo do Stavanger zajmuje około 8 godzin. Rozwiązaniem jest też autobus. Z uwagi na rozbudowany przemysł naftowy, mieszkańcy tworzą prawdziwą mieszankę kulturową. Polacy mieszkający na stałe w Stavanger stanowią dosyć sporą grupę, która z roku na rok staje się coraz większa. Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Stavanger – co zobaczyć w pierwszej kolejności?

Historia miasta od zawsze była związana z rybołówstwem. Dogodne położenie u wybrzeży Morza Północnego sprawiło, że Stavanger rozwijało się bardzo dynamicznie. Był to ważny ośrodek handlowy i religijny. W XVII w. biskupstwo zostało przeniesione do Kristiansand, a rola miasta została zmniejszona. W XIX w. nastąpił ponowny rozkwit – miejscowy port przejął większość produkcji przemysłu rybnego. Niestety z powodu pożaru w tym okresie, wiele zabytków uległo zniszczeniu. W 1969 r. odkryto złoża ropy naftowej na Morzu Północnym, a miasto stało się centrum całego przemysłu. Co warto zobaczyć w Stavanger?
· Preikestolen – znane także jako Pulpit Rock to jedna z największych atrakcji Stavanger. Znajduje się w hrabstwie Rogaland i stanowi prawdziwy cud natury norweskiej. Ten zdumiewający klif wnosi się na wysokości ponad 600 m nad Lysefjordem – fiordem ciągnącym się na długość 42 km. Pulpit Rock to doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać niesamowite krajobrazy. Klif został ukształtowany najprawdopodobniej podczas przemieszczania się lodowca. Został jednak odkryty dopiero w 1900 r. Sezon wycieczkowy trwa od kwietnia do października. Sześciokilometrowa wędrówka zajmuje około 4 godziny.
  • Gamle Stavanger – to stara część miasta, która znajduje się w pobliżu centrum. Turyści trafią tu na kolekcję 173 drewnianych budynków, których powstanie szacuje się na XVIII i XIX w. Większość ma postać niewielkich białych domków.
  • Øvre Holmegate – określana mianem miejscowego "Notting Hill", kolorowa ulica Stavanger jest jedną z najczęściej zwiedzanych ulic w mieście. Wszystkie domy zostały pomalowane w różnych odcieniach, tworząc niesamowity klimat. Autorem koncepcji był Tom Kjørsvik. Wzdłuż ulicy znajduje się wiele klimatycznych i urokliwych kafejek oraz knajp, w których można odpocząć po zwiedzaniu.
  • Wycieczka wikingów – turystyka w Stavanger w dużej mierze opiera się na historiach związanych z życiem wikingów. Decydując się na udział w zorganizowanej wycieczce, turyści mają szansę poznać dzieje skandynawskich przodków. Trasa obejmuje punkty, stanowiące miejsca ważnych bitew i wydarzeń.

Stavanger i okolice – co zwiedzić?

Jak zostało już wspomniane, z uwagi na pożar, który strawił miasto w XIX w., turyści nie mogą liczyć na szczególne zabytki w Stavanger. Wiele ciekawych miejsc znajduje się jednak w pobliskich wsiach i miasteczkach.
  • Miecze w skale – to pomnik składający się z trzech mieczy, z czego największy wznosi się na wysokość ponad 9 m. Stanowi on symbol zjednoczenia Norwegii, którego dokonał w 872 r. Harald Fairhair – pierwszy król. Pomnik odsłonięto w 1983 r. Znajduje się on w odległości około 6 km od centrum Stavanger.
  • Katedra – to jeden z nielicznych w Skandynawii budynków sakralnych z czasów średniowiecza, który zachował swoją oryginalną architekturę. Powstał on w XII w., najprawdopodobniej na szczątkach dawnego drewnianego kościoła. Katedra jest udostępniona do zwiedzania przez cały rok.
  • Sogndalstrand – to jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w hrabstwie Rogaland. W tej niewielkiej wiosce można trafić na urocze sklepiki i galerie, szeroki deptak i rzekę łososiową, przepływającą przez miejscowość. Dodatkową atrakcją są budynki z XVII i XVIII w. oraz ciekawe wydarzenia kulturalne.
  • Muzeum Archeologiczne – znajdujące się w nim eksponaty z epoki kamienia, brązu, epoki wikingów i z czasów średniowiecza zostały znalezione podczas wykopalisk prowadzonych w regionie. Turyści mogą również obejrzeć szkielety pozostałe po prehistorycznych mieszkańcach Norwegii.
  • Plaże – odwiedzając Stavanger nie sposób zapomnieć o wspaniałych plażach umożliwiających uprawianie wielu sportów wodnych. Jedną z popularniejszych jest Sola – bardzo szeroka i piaszczysta. Znajduje się niedaleko lotniska.
Zobacz także:
Zobacz wideo: "Marcin z Lasu" na tropie zwierząt Norwegii
Autor: Adrian Adamczyk
Pozostałe wiadomości