Podróże

Dlaczego Palau jest rajem dla nurków? Co warto zwiedzić w Palau?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Palau, widok z lotu ptaka

Palau jest państwem w Mikronezji oraz Oceanii. Ma wyspiarski charakter – obejmuje ponad 250 wysp zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym. Jedynie 8 z nich jest stale zamieszkanych. Palau zachwyca malowniczym krajobrazem, jeziorami krasowymi oraz jaskiniami. Na uwagę zasługują niezwykle bogata flora (np. gaje palm kokosowych, które można znaleźć na prawie każdej wyspie) oraz fauna. Wokół wybrzeży Palau roztaczają się niesamowite rafy koralowe. 

Ngerulmud – stolica Palau

Palau podzielone jest na 16 stanów. "Pieczę" nad wszystkimi sprawuje Ngerulmud zlokalizowany w stanie Melekeok na Babeldaob, czyli największej wyspie w kraju. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu miejscowości na świecie, którą wybudowano specjalnie w celu pełnienia funkcji stolicy państwa. Ngerulmud jest nią od 07.10.2006 roku. Znajdują się tam główny gmach rządowo-parlamentarny oraz budynki pomocnicze. Liczba mieszkańców stolicy nie przekracza 400 osób.

Główna atrakcja Palau? Nurkowanie

Nie bez powodu Palau może być nazywane rajem dla nurków. Podwodny świat Republiki Palau wprawia w zachwyt – rafy koralowe, setki egzotycznych mieszkańców, duża populacja rekinów szarych, podwodne tunele łączące jeziora z oceanem oraz wraki z II wojny światowej. A wszystko to w krystalicznie czystej wodzie, w której widoczność sięga aż do 60 metrów. Interesującym miejscem do nurkowania jest Blue Corner, które słynie z obecności rekinów, a także Jellyfish Lake, czyli Jezioro Meduz. Wspomniane wcześniej wraki z II wojny światowej można znaleźć na wybrzeżu wyspy Chuuk. Z kolei Chandelier Cave to niesamowite nurkowisko jaskiniowe, składające się z 5 komór. Godnymi uwagi miejscami są również: Peleliu, Mandarin Fish, German Channel i Blue Holes.

Niezwykle popularną formą nurkowania w Palau są wakacje nurkowe, które organizowane są przez biura podróży specjalizujące się w tego typu wczasach. Oferują one pobyt w specjalnie dedykowanych hotelach lub rejs na pokładzie łodzi. Ponadto gwarantują pełen pakiet usług, m.in.: przeloty, kurs nurkowania, sprzęt, ubezpieczenie, dzięki czemu są to rewelacyjne wyjazdy nie tylko dla profesjonalistów, ale i amatorów pragnących podziwiać m.in. rekiny szare czy barakudy i koralowce.

Nurkowanie nie jest jednak jedynym sportem wodnym, który można uprawiać na opisywanych wyspach. W Palau są warunki do kitesurfingu oraz windsurfingu.

Zwiedzanie Palau

Palau ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom podwodnego świata. Ciekawym miejscem jest niezamieszkana wyspę Fanna porośniętą bujną roślinnością; można podziwiać ją ze statku lub jachtu. Warta odwiedzenia jest wyspa Koror, na której mieści się największe miasto Republiki Palau i jej poprzednia stolica. Znaleźć można tam bogatą bazę noclegową, a także restauracje i sklepy. Koniecznie należy udać się do Ngerulmud, czyli nowej stolicy państwa. Kolejną ważną wyspą jest Malakal z niezwykle bajecznym krajobrazem oraz stocznią. Ciekawy punkt na mapie Palau stanowi wspomniane wcześniej Jezioro Meduz.

Osobom marzącym o poznaniu morskiego świata polecamy Palau Aquarium, w którym można poznać morskie środowisko wysp. Warto udać się również do Muzeum Narodowego Belau, które jest najstarszym muzeum w Mikronezji. Celem muzeum jest zachowanie i ochrona narodowego dziedzictwa kulturowego poprzez gromadzenie, identyfikację, dokumentację, konserwację i wystawianie okazów, artefaktów i innej własności kulturalnej Palau.

Turystyka w Palau, czyli co wiedzieć przed wyjazdem

Do Palau można dostać się bezpośrednio z Manili na Filipinach oraz Tajpej na Tajwanie. Najlepiej udać się tam w lutym i marcu ze względu na panującą w tym czasie porę suchą. Szczególnie niebezpieczne są miesiące od czerwca do sierpnia, ponieważ stosunkowo często występują wtedy na wyspach huragany. Aby dostać się do Republiki Palau, potrzebujemy wizę. Można zakupić ją na lotnisku lub w porcie. Ważne jest również, aby paszport był ważny dłużej niż pół roku w dniu wystawienia wizy. Przy wjeździe wymagany jest bilet powrotny. Szczepienia przeciw cholerze i żółtej febrze zalecane są, gdy w ciągu 6 miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau przebywaliśmy na obszarze wskazanym na liście Światowej Organizacji Zdrowia jako rejon epidemii. Walutą obowiązującą w kraju jest dolar amerykański. Bez problemu można porozumiewać się tam w języku angielskim, ale również japońskim i palau. W Palau występuje umiarkowane zagrożenie przestępczością.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rekordzista świata w nurkowaniu

Rekordzista świata w nurkowaniu
Rekordzista świata w nurkowaniu Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/GettyImages

Pozostałe wiadomości