Podróże

Kordoba – miasto trzech kultur

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Ayhan Altun/Getty ImagesKordoba - miasto trzech kultur

Kordoba w Hiszpanii to jedno z najchętniej odwiedzanych miast Półwyspu Iberyjskiego. Swojej popularności nie zawdzięcza wyłącznie obecności w Kordobie meczetu la Mezquita, ani też oryginalnym zabytkom z czasów rzymskich. To miasto uwodzi niebywałym klimatem tolerancji i wspólnej egzystencji trzech zupełnie odmiennych kultur religijnych. Mimo zmieniających się władców, burzliwej historii przejmowania dominacji przez jedną i drugą kulturę, udało się w Kordobie ocalić zabytki należące do każdej z nich.

Kordoba leży w południowej części Hiszpanii. To stolica Andaluzji, która zawiera w sobie splecioną w nierozerwalny węzeł historię trzech kultur: muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej. Turystyczna popularność tego miasta wynika nie tylko z jego unikalnego pod względem kulturowym charakteru, lecz także niewielkiej odległości, jaka dzieli Kordobę od Morza Śródziemnego.

Kordoba – historia tolerancji

Kordoba w Hiszpanii jest miastem wyjątkowym na kilku poziomach. Pokojowa koegzystencja różnych kultur stworzyła tutaj idealne warunki do rozwoju miasta tak pod względem gospodarczym, politycznym, jak i kulturowym. Kordoba może pochwalić się unikatowymi na skalę światową zabytkami, takimi jak choćby La Mezquita (drugi największy meczet na świecie). To właśnie wzajemna tolerancja, łącząca chrześcijan, żydów i muzułmanów, szczególnie podczas panowania tych ostatnich, otworzyła miastu drogę do niebywałego wręcz rozkwitu kultury, sztuki i filozofii.

Wielki meczet w Kordobie – katedra w Kordobie

Meczet w Kordobie w przewodnikach turystycznych występuje pod co najmniej kilkoma nazwami: La Mezquita, La Gran Mezquita, La Mezquita–Catedral de Córdoba (meczet–katedra w Kordobie) lub Catedral de Cordoba (katedra w Kordobie). Ta różnorodność wynika ze zmieniającego się w czasie charakteru tego miejsca. Budowa meczetu rozpoczęła się w 786 roku za panowania muzułmanów. W międzyczasie był on kilkakrotnie rozbudowywany, co sprawiło, że jest on drugim co do wielkości meczetem na świecie. Po odbiciu Kordoby przez chrześcijan, rozpoczęła się przebudowa meczetu w katedrę. W efekcie tego powstała m.in. gotycko-renesansowa kaplica królewska oraz wieża z dzwonnicą, która zastąpiła dotychczasowy minaret. Dalsze prace zablokował sam król hiszpański, Karol V, który negatywnie ocenił proces niszczenia tak ważnego zabytku kultury. W efekcie tych wszystkich zmian meczet w Kordobie, La Mezquita reprezentuje obecnie charakterystyczny dla tej części Hiszpanii styl mudéjar, polegający na łączeniu elementów sztuki islamu z elementami sztuki chrześcijańskiej. Charakteryzuje on sporą część zabytków Kordoby i całej Andaluzji.

Oprócz meczetu–katedry w Kordobie warto odwiedzić także inne zabytkowe kościoły: Iglesia de San José y Espíritu Santo, Basílica de San Pedro, Basílica del Juramento de San Rafael.

Najważniejsze zabytki Kordoby

Zwiedzanie Kordoby warto rozpocząć od Zamku Królów Katolickich, którego nazwa pochodzi od Fernanda III de Castilla i Isabeli I de Castilla, którzy po odbiciu Kordoby z rąk muzułmanów zamieszkiwali w tym miejscu. Cały budynek wraz ze starówką został wpisany w 1994 roku na listę UNESCO. Uwagę przykuwają tutaj piękne rzymskie mozaiki, wieże obronne, patia oraz niebywale piękne ogrody Jardines del Alcázar w typowo hiszpańskim stylu.

Podczas zwiedzania Kordoby nie można ominąć Palacio de Viana de Córdoba. Ten pałac, mieszczący się w dzielnicy Santa Marina, zawiera XIV-wieczne eksponaty, takie jak: meble, dywany, zabytkowe płytki ceramiczne.

Ważnym zabytkiem Kordoby jest również Most Rzymski łączący przeciwległe brzegi rzeki Gwadalkiwir. Na jego południowej stronie mieści się z kolei Torre de la Calahorra, czyli XII-wieczna wieża. Wybudowali ją jeszcze muzułmanie. Była to jedna z form obrony przed wojskami chrześcijańskimi.

Zwiedzanie Kordoby – ciekawe miejsca

Kordoba w Hiszpanii znalazła swoje miejsce także na kartach powieści Miguela Cervantesa. W książce Don Kichot z la Manchy można znaleźć między innymi odwołanie do prostokątnego placu z renesansową fontanną pochodzącą z XVI wieku. Plaza del Porto, bo o nim mowa, istnieje nadal i można go obejrzeć.

Do ważnych zabytków Kordoby należą również łaźnie arabskie z czasów Kalifatu Kordobańskiego, jak i kaplica św. Bartłomieja, kolejny budynek w stylu mudéjar .

Z czasów rzymskich pochodzą jeszcze Palacio de la Merced oraz Plaza de Las Tendillas (rzymskie forum).

Muzea w hiszpańskiej Kordobie

Atrakcje w Kordobie to także bardzo interesujące muzea. Warto odwiedzić między innymi jedyne w Hiszpanii Muzeum Alchemii, które jest prywatną inicjatywą Salmy El Taji Al Farouki, która poświęciła się działalności na rzecz zachowania śladów obecności muzułmanów w Hiszpanii. Museo de Julio Romero de Torres z kolei jest poświęcone kordobańskiemu artyście.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ayhan Altun/Getty Images

Pozostałe wiadomości