To pierwszy od ponad pół wieku przypadek wystąpienia w kanadyjskiej prowincji Ontario potwierdzonej przez lekarzy wścieklizny u człowieka. Ofiarą jest dziecko, które miało zarazić się wirusem we własnym domu, kiedy do pokoju przypadkowo wleciał nietoperz.
Wścieklizna to groźny, występujący u zwierząt wirus, który może przenieść się także na ludzi. Do zakażenia dochodzi w momencie bezpośredniego kontaktu z chorym stworzeniem, a dokładniej z jego śliną. Charakterystycznymi dla wścieklizny objawami są: bóle głowy, światło- i wodowstręt, gorączka, niepokój, nudności. W kolejnych etapach pacjent zwykle doznaje porażeń mięśni i zapada w śpiączkę. Główną przyczyną śmierci jest w tym przypadku wynikająca w następstwie niewydolność oddechowa.
Dalsza część tekstu poniżej.
Kanada. Nie żyje dziecko ze stwierdzeniem wścieklizny
O śmierci dziecka, którego danych oraz wieku nie podano do wiadomości publicznej, poinformował dr Malcolm Lock z Haldimand-Norfolk Health Unit. Lekarz zaznaczył, że do zakażenia doszło na obszarze znajdującym się na północ od położonego w kanadyjskiej prowincji Ontario miasta Greater Sudbury. Ostatni przypadek przeniesienia wirusa ze zwierzęcia na człowieka odnotowano na tamtejszych terenach ponad 50 lat temu - w 1967 roku.
Jak teraz doszło do śmierci dziecka? Nieletni pacjent, który trafił do szpitala na początku września, zaraził się we własnym domu.
- Obudził się z nietoperzem w sypialni - wyjaśnił dr Lock, dodając, że rodzice nie zauważyli śladów ugryzienia ani zadrapania i w związku z tym nie podali dziecku szczepionki przeciwko wściekliźnie.
Wścieklizna u ludzi - statystyki w Kanadzie
Do grupy zwierząt, które najczęściej przenoszą wściekliznę na ludzi, zaliczają się m.in. lisy, kojoty, szopy czy wspomniane nietoperze. Jak podaje bbc.com, według Światowej Organizacji Zdrowia choroba ta może spowodować u człowieka poważne uszkodzenia mózgu i uszkodzenia rdzenia kręgowego. Niemal zawsze prowadzi do śmierci po wystąpieniu pierwszych objawów.
Dane na temat wścieklizny zaczęto gromadzić w Kanadzie od 1924 roku. Od tego czasu odnotowano na terenie sześciu prowincji 28 przypadków wystąpienia wirusa u człowieka. Wszyscy pacjenci zmarli. Mimo tego w porównaniu z innymi państwami bądź regionami wskaźnik zachorowalności nie jest tam wcale wysoki. W ostatnich latach z 10% do 16% wzrósł jednak na południowym obszarze Ontario odsetek chorujących nietoperzy, dlatego naukowcy przestrzegają obywateli.
- Niezwykle ważne jest, aby każda osoba, która miała kontakt [z nietoperzami - przyp. red.], szukała pomocy lekarskiej - zaapelował dr Malcolm Lock z Haldimand-Norfolk Health Unit.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Psy zaatakowały kobietę i nastolatkę. Zwierzęta nie były szczepione
- Warszawa obszarem zagrożenia? Nowe ograniczenia dla właścicieli zwierząt
- Wzięła do domu rannego warchlaka. Zwierzę nie okazało wdzięczności
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: McDonald Wildlife Photography Inc., ViktorCap/Getty Images