Nowe obowiązkowe szczepienia są przeciwko wściekliźnie.
To pierwszy od ponad pół wieku przypadek wścieklizny u człowieka w tym regionie.
Bieszczadzki Park Narodowy ostrzega turystów przed lisami. Władze parku przypominają, że te dzikie zwierzęta mogą przenosić groźną chorobę, a także zaatakować człowieka. W ostatnich dniach przekonała się o tym dwójka turystów.
Na co należy uważać?
Mieszkańcy Polski dostali pilną wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Zwierzęta pogryzły ich nogi i ręce, przez co trafiły do szpitala.
"Nikt nie chciał podać dziecku szczepionki na wściekliznę".
Czego dotyczy ostrzeżenie?
Gdzie należy zachować ostrożność?
Trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali alert RCB, w którym zostali poproszeni o zachowanie ostrożności. Lekarka weterynarii Monika Myziak opowiedziała w Dzień Dobry o tym, jak powinniśmy postąpić, gdy zetkniemy się z preparatem, jak i z chorym zwierzęciem.
W piątek, 8 września mieszkańcy woj. mazowieckiego otrzymali alert RCB dotyczący zrzucanych z samolotów szczepionek dla lisów. Służby apelują, aby właściciele czworonogów zachowywali ostrożność podczas spacerów z pupilami.
Nie przestrzegając ich, właściciele pupila narażą się na duże koszty.
72-letnia mieszkanka warszawskiego Wawra została pogryziona przez młodego dzika. W sprawie szokuje jednak nie sam fakt ataku zwierzęcia a miejsce, w którym doszło do do zdarzenia.
Z okazji Światowego Dnia Wścieklizny przypominamy rozmowę na kanapach Dzień Dobry TVN z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem.
Nadleśniczy: "Ucierpią nasze portfele".
Wielu mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego otrzymało już alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odnośnie wścieklizny. Okazuje się, że ta choroba zaczyna robić się coraz większym problemem. Czy jest się czego obawiać?
Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie. Zgodnie z nim, koci opiekunowie muszą zaszczepić swoich pupili w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. Jak często trzeba powtarzać szczepienie?
Wściekły jenot znaleziony na ogródkach działkowych.
Wścieklizna to jedna ze śmiertelnych chorób wirusowych. Prawie wszyscy zakażeni umierają. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich: psów, kotów, lisów, kun i nietoperzy. Zachorować na nią mogą również ludzie. Warto zaszczepić swojego psa, by nie zaraził się od innych zwierząt, oraz by nie stanowił dla nas niebezpieczeństwa.
Pierwszy od dawna przypadek wścieklizny u psa stwierdzono w województwie mazowieckim. Rośnie również liczba dzikich zwierząt, które są rezerwuarem niebezpiecznego wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o konieczności szczepień i grozi mandatami.
W ostatnim czasie coraz więcej lisów spotkać możemy w naszych przydomowych ogrodach, na ulicach, czy w centrach miast. Co się stało, że drapieżniki zmieniły swoje preferencje? Główną przyczyną są ludzie, którzy chętnie dokarmiają czworonogi. Inwazja dzikich zwierząt może być jednak niebezpieczna. O tym, co zrobić, gdy w naszym pobliżu znajdzie się lis, opowiedział Kazimierz Nóżka leśniczy Nadleśnictwa Baligród.
... pierwsze objawy wścieklizny, pojawiające się na kilka dni przed poważnymi objawami neurologicznymi. Wścieklizna, której się nie leczy, prowadzi do śmierci. Czy osoba pogryziona przez bezpańskiego psa musi wziąć serię bolesnych zastrzyków w brzuch? Jak leczy się wściekliznę? O tym w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas.