wścieklizna

  Nie przestrzegając ich, właściciele pupila narażą się na duże koszty.

  72-letnia mieszkanka warszawskiego Wawra została pogryziona przez młodego dzika. W sprawie szokuje jednak nie sam fakt ataku zwierzęcia a miejsce, w którym doszło do do zdarzenia.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co jakiś czas wysyła nam różnego rodzaju alerty. Na początku roku przekazało informacje o przypadkach wścieklizny w Warszawie i okolicach. Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Jak chronić naszych pupili przed wścieklizną? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem.

  Nadleśniczy: "Ucierpią nasze portfele".

  Wielu mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego otrzymało już alert od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odnośnie wścieklizny. Okazuje się, że ta choroba zaczyna robić się coraz większym problemem. Czy jest się czego obawiać?

  Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie - wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie. Zgodnie z nim, koci opiekunowie muszą zaszczepić swoich pupili w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. Jak często trzeba powtarzać szczepienie?

  Wściekły jenot znaleziony na ogródkach działkowych.

  Wścieklizna to jedna ze śmiertelnych chorób wirusowych. Prawie wszyscy zakażeni umierają. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich: psów, kotów, lisów, kun i nietoperzy. Zachorować na nią mogą również ludzie. Warto zaszczepić swojego psa, by nie zaraził się od innych zwierząt, oraz by nie stanowił dla nas niebezpieczeństwa.

  Pierwszy od dawna przypadek wścieklizny u psa stwierdzono w województwie mazowieckim. Rośnie również liczba dzikich zwierząt, które są rezerwuarem niebezpiecznego wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o konieczności szczepień i grozi mandatami.

  W ostatnim czasie coraz więcej lisów spotkać możemy w naszych przydomowych ogrodach, na ulicach, czy w centrach miast. Co się stało, że drapieżniki zmieniły swoje preferencje? Główną przyczyną są ludzie, którzy chętnie dokarmiają czworonogi. Inwazja dzikich zwierząt może być jednak niebezpieczna. O tym, co zrobić, gdy w naszym pobliżu znajdzie się lis, opowiedział Kazimierz Nóżka leśniczy Nadleśnictwa Baligród.

  ... pierwsze objawy wścieklizny, pojawiające się na kilka dni przed poważnymi objawami neurologicznymi. Wścieklizna, której się nie leczy, prowadzi do śmierci. Czy osoba pogryziona przez bezpańskiego psa musi wziąć serię bolesnych zastrzyków w brzuch? Jak leczy się wściekliznę? O tym w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas.