Właściciele kotów będą musieli wykonać dodatkowe szczepienie pupili

Kot u weterynarza
Właściciele kotów będą musieli wykonać dodatkowe szczepienie
Źródło: ilkermetinkursova/Getty Images
Na Lubelszczyźnie wykryto kolejne ogniska wścieklizny. To groźna, a przede wszystkim nieuleczalna choroba. W związku z tym wprowadzono nowy obowiązek dla właścicieli kotów - obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie na terenach zagrożonych. Gdzie i w jakim terminie trzeba zaszczepić pupila?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Fakty i mity o szczepionkach dla lisów
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepienia kotów na wściekliznę

W tym roku w województwie lubelskim odnotowano 27 ognisk wścieklizny, z czego 14 w listopadzie i 7 w październiku. Chorobę najczęściej wykrywano u lisów, ale także u kotów, jenotów, psa, sarny i nawet krowy. Wścieklizna wystąpiła w różnych miejscowościach południowo-wschodniej części województwa. Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą, której głównym nosicielem w Polsce jest lis rudy. Człowiek najczęściej zakaża się w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie dotyczą psów powyżej trzeciego miesiąca życia. W przypadku kotów, szczepienia są wymagane w miejscach, w których stwierdzono występowanie wścieklizny. Mimo to, weterynarze zalecają właścicielom kotów szczepienie swoich zwierząt niezależnie od miejsca zamieszkania, zwłaszcza jeśli koty mają dostęp do środowiska zewnętrznego. Możliwe jest również szczepienie innych gatunków zwierząt, takich jak bydło.

Nowe wytyczne w Lubelszczyźnie

- Posiadaczom kotów w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim nakazuje się szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia - podano w rozporządzeniu wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego.

Nowe rozporządzenie rozszerza obszar obowiązywania szczepień kotów. Wcześniej obowiązek ten dotyczył wyznaczonych obszarów zagrożonych chorobą, które obejmują cały powiat tomaszowski oraz części powiatów: hrubieszowskiego, zamojskiego, krasnostawskiego i biłgorajskiego.

- Obszary zagrożone się nie zmieniły, ale obowiązek szczepienia kotów jest na teranie całych powiatów - biłgorajskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego, tomaszowskiego i zamojskiego - wyjaśniła PAP rzeczniczka Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie dr Monika Michałowska.

Zapobieganie wściekliźnie

Na terenach zagrożonych wścieklizną planowany jest dodatkowy odstrzał sanitarny lisów, które są głównymi nosicielami tej choroby. Decyzję o odstrzale wydała Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Smyl. Szczegółowe ustalenia dotyczące odstrzałów i liczby lisów objętych tym działaniem mają prowadzić powiatowi lekarze weterynarii we współpracy z odpowiednimi obwodami łowieckimi.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości