Alarmujące wiadomości SMS
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert w sprawie rozpoczęcia akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Dotyczy on czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz części województwa kujawsko-pomorskiego.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Zwierzęta domowe i dzikie
RCB zaleca, aby nie dotykać szczepionki i nie dopuszczać do niej zwierząt domowych. Preparat dostarczany będzie od 4 do 17 kwietnia.
Jak wygląda szczepionka na wściekliznę dla lisów?
Jak tłumaczyła w Dzień Dobry TVN lekarka weterynarii Monika Myziak - szczepionka ma nietypowy wygląd - jest w formie kapsułki, przypomina "smaczka" i jest tak przygotowana, by być atrakcyjnym posiłkiem dla lisów. W związku z tym należy uważać, aby pies przypadkiem nie połknął preparatu.
Szczepionka na lisy jest okrągła lub sześcienna, w kolorze brunatnym. Może przypominać smakołyki dla zwierząt dobowych. Nie powinno się jej dotykać ani ruszać.
Co zrobić, kiedy pies zje szczepionkę dla lisa?
Jeśli zdarzy się, że nasz pies jednak połnie kapsułkę - należy udać się jak najszybciej do weterynarza. Ten usunie preparat ze szczepionką z układu trawiennego pupila.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trwa akcja zrzucania szczepionek przeciwko wściekliźnie lisów. Co zrobić, gdy nasz pies zje preparat?
- Wścieklizna u psa. Jakie są jej objawy? Kiedy należy szczepić pupila? Kompendium wiedzy
- Po czym poznać, że zwierzę może mieć wściekliznę? "Produkuje bardzo dużo śliny"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: RCB
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images