Jadowity wąż grasuje niedaleko polskiej granicy. Jest pierwsza ofiara

wąż
Jadowity wąż grasuje niedaleko polskiej granicy
Źródło: Michele D'Amico supersky77/Getty Images
W Niemczech niedaleko granicy z Polską pojawił się nowy gatunek węża. Dysfolid, bo o nim mowa, jest jadowity. Jak groźne może być spotkanie z tym gadem? Czy jest ryzyko, że dotrze do naszego kraju?

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.

Bernard Berć
Węże Bernarda
Źródło: Dzień Dobry TVN

Wąż zaobserwowany u naszych zachodnich sąsiadów zaliczany jest do tzw. węży połozowatych, czyli właściwych.

Niemcy. W kraju pojawił się niebezpieczny wąż

Dysfolid to niewielki wąż drzewny. Gad wytwarza niezwykle silny jad, który bardzo przydaje mu się w czasie polowań (jego łupem najczęściej padają żaby, jaszczurki, nadrzewne ssaki oraz ptaki).

Dysfolid pochodzi z Afryki. Do tej pory najczęściej spotykany był w południowej części tego kontynentu - w RPA, Mozambiku, Tanzanii, Zimbabwe, Zambii, Botswanie czy Namibii. Pojawia się również na obszarze od Senegalu po Etiopię. Jednak niedawno węża widziano w Niemczech, w mieście Niebüll, z którego do Polski jest już bardzo blisko. Katy Krause, zastępczyni burmistrza gminy Braderup w rozmowie z gazetą "Bild" przyznała, że dysfolid faktycznie był widziany w okolicy - potwierdza to zdjęcie zrobione przez jednego z mieszkańców.

W ocenie służb gad został do Niemiec przywieziony i najprawdopodobniej komuś uciekł. Prowadzone przez policję poszukiwania na razie nie przynoszą efektów. Co gorsza, jeden z psów, który brał udział w akcji, został ukąszony i zmarł.

Władze zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność i czujność.

Dysfolid - co warto o nim wiedzieć?

Nie oznacza to jednak, że "spotkanie" z wężem musi być niebezpieczne. Zęby jadowe gada znajdują się bardzo głęboko w jego paszczy. W ogromnej większości przypadków - podczas ugryzienia - zwierzę w ogóle ich nie używa, a tym samym nie wstrzykuje śmiertelnie groźnej trucizny (jeśli poszkodowany nie otrzyma w porę surowicy, śmierć następuje w ciągu kilku godzin).

Zdaniem badaczy wytworzenie jadu to duży wydatek energetyczny dla zwierzęcia, dlatego korzysta z niego tylko wtedy, gdy jest to niezbędne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości