Zajrzeli w gniazdo orłów. Zaskakujące, co tam znaleźli

Zajrzeli w gniazdo orłów. Zaskakujące, co tam znaleźli
Adopcje w ptasim świecie - norma czy anomalia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mało kto wie, że adopcje zdarzają się też w świecie ptaków. W gnieździe bielików zamieszkał myszołów. Jak się tam znalazł? Jak często zdarzają się takie międzygatunkowe adopcje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Sylwester Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Orły bieliki zaopiekowały się myszołowem

Myszołowy bardzo często są pokarmem dla bielików. W tym przypadku było jednak inaczej. Orły postanowiły zaopiekować się ptakiem, który niespodziewanie pojawił się w ich gnieździe. - Przyjechaliśmy do gniazda bielika zaobrączkować młode, [...], i przy okazji się okazało, że oprócz dwóch młodych bielików w gnieździe jest myszołów. Szybki kurs kolegi do samochodu po fotopułapkę, która zamontowaliśmy i dzięki niej się dowiedzieliśmy, że ten młody myszołów wyleciał z tego gniazda - powiedział w Dzień Dobry TVN Sylwester Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Nasz rozmówca wyjaśnił, że w tej sytuacji najprawdopodobniej zadziałał instynkt gniazda. - Jeżeli znalazł się w gnieździe gatunek podobny troszeczkę, czyli podobnie się żywiący, proszący o pokarm, też wyciągający dziób w stronę tego pokarmu został po prostu potraktowany, jako trochę inny, ale własny młody - tłumaczył specjalista.

Zdaniem eksperta myszołów najprawdopodobniej zachowywał się bardzo podobnie do młodych bielików i dzięki temu został zaakceptowany. - Mamy nagranie, że ponad tydzień był w tym gnieździe, widać było, że pióra ma już wyrośnięte i później zniknął z tego gniazda, przypuszczamy, że po prostu wyleciał - dodał.

Międzygatunkowe adopcje - jak często się zdarzają?

- Ciężko powiedzieć. Najlepszym przykładem ptaka, który generalnie w ten sposób się rozmnaża, jest kukułka. Podrzuca jaja aktywnie. Co do takich adopcji międzygatunkowych kiedyś mieliśmy przypadek także pary orlików krzykliwych, które wychowały myszołowa po tym, jak zajęły jego gniazdo - opowiedział.

Sylwester Aftyka zapytany, dlaczego kukułki podrzucają swojej jaja do innych gniazd, odpowiedział, że tak po prostu zaprogramowała je natura. - Poświęcają dużo czasu na znalezienie gniazd innych ptaków, nie każde jajko jest przez kukułki (rozdane), nawet jeżeli jest rozdane to nie każde jajko zostaje przyjęte przez innych - podkreślił.

Czy jest możliwe, aby ptak wychowany przez przedstawicieli innego gatunku przejął jego cechy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości