We wrześniu w lasach możemy być świadkami niezwykłego widowiska. Rozpoczęło się rykowisko, kiedy to samce jeleni donośnie ryczą. Chcą zachęcić do siebie samice, a jednocześnie odstraszyć konkurentów. Dawid Popończyk, miłośnik przyrody znany w sieci jako "Leśny kawaler", z wielką pasją opowiedział w Dzień Dobry TVN o zwyczajach tych wyjątkowych zwierząt.
Leśne rykowisko
Kiedy nadchodzą pierwsze chłodne wieczory i poranki to znak, że jelenie są gotowe do rykowiska. Niższa temperatura zdecydowanie sprzyja ich aktywności.
- Zaczął się wielki okres godowy. Największy spektakl przyrody w Polsce. (...) Jelenie na co dzień są ciche, unikają otwartych przestrzeni i ludzi przede wszystkim. Ale teraz samce są bardzo głośni i bardzo łatwo ich zlokalizować, bo donośnie ryczą. Ten ryk, kiedy jest mgła, potrafi nieść się na kilka kilometrów. I to też nie jest przypadek, że ta scena już jest gotowa dla nich. Zachodzi złote słońce, podświetla tę mgłę, która na śródleśnych polanach pojawia się wieczorem. Jest chłodno i król lasu wychodzi na polanę i zaczyna swój wielki koncert - powiedział Dawid Popończyk.
Gość Dzień Dobry TVN opowiedział o niesamowitej przemianie samców jeleni.
- Tak naprawdę panowie już szykują się do tego spektaklu od lutego, od marca, kiedy zrzucają swoje poroże. Każdego roku poroże im spada i rośnie nowe. Później to poroże porasta scypuł, czyli taka skórka ochronna. Następnie już właśnie w okresie letnim to spada i panowie barwią swoje poroże na ciemno, żeby podobać się paniom, ale też pokazać swoją siłę. Panie na pewno zwracają uwagę na sylwetkę, na tę grzywę na szyi, która jest niesamowita niczym u w lwa - wyjaśnił miłośnik przyrody, który w sieci jest znany jako "Leśny kawaler".
- Jeleń to jest prawdziwy król lasu. Jest przepiękny. Zawsze jak się spotka jelenia, to jest niezapomniany widok - dodał.
Zwyczaje jeleni
Jelenie doskonale się czują, kiedy nastaje jesienna aura. - Jak jest chłodniej, to jelenie są bardziej aktywne, bo struny głosowe zaczynają się odblokowywać. Wydobywa się dużo lepszy dźwięk niż wtedy, kiedy jest gorąco. Kiedy jest gorąco, to one bardziej stękają niż ryczą - przyznał ekspert.
Samice jeleni są bardzo zżyte ze swoimi dziećmi, więc gdy samiec przez przypadek uderzy młode, to od razu jest skreślony.
- Dla mamy maluch jest najważniejszy na świecie. Ona o niego dba, ona na niego uważa. Panowie konkurują ze sobą i jeśli niechcący popchną bądź uderzą młode, to automatycznie taki samiec jest odrzucony przez wszystkie samice, które są w okolicy. One odchodzą i jest totalnie spalony. Musi szukać innej grupy - podkreślił Dawid Popończyk.
Chcesz poznać więcej ciekawostek o jeleniach? Zobacz materiał wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uratowały żabkę ze złamaną nogą. Zdjęcie płaza podbiło Internet. "Musieliśmy improwizować"
- Jest ich już troje. Niezwykłe narodziny "ptasiego dinozaura" w parku z dziką przyrodą
- Pani Elżbieta od 50 lat jest opiekunką małp w zoo. "Najtrudniejsza to jest zawsze choroba"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News