Szakal złocisty ponownie był widziany w Polsce. Drapieżnika uchwyciła jedna z fotopułapek. Zwierzę jest ewenementem w tej części Europy, dlatego zaskoczyło swoją obecnością polskich leśniczych.
Szakal złocisty - co to za zwierzę?
Szakale złociste coraz częściej budzą zaskoczenie wśród leśniczych. Zwierzęta te zaczynały pojawiać się w Polsce pierwszy raz w 2015 roku. Ich widok może dziwić tym bardziej, że głównie zamieszkują południową część Europy. Jak podaje portal lasy,gov.pl, zasięg zwierząt obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Pojedyncze osobniki zaobserwowano natomiast w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi. Od jakiegoś czasu, widywane są też w Polsce.
Jak rozpoznać szakala złocistego? Drapieżnik ma złote, krótkie, szorstkie futro. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i może przybrać bardziej brązową barwę. Często myli się je z wilkiem, albo psem, a nawet lisem. Szakal złocisty ma około 70 cm długości i 50 cm wysokości waży ok. 15 kg.
Szakal złocisty w Polsce
Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk poinformował jakiś czas temu o wyjątkowym znalezisku w Puszczy Białowieskiej. Sieć obiegło zdjęcie z fotopułapki, która uchwyciła właśnie szakala złocistego.
- Ciekawe, jak odnajdzie się w ekosystemie pełnym innych drapieżników, szczególnie kilkudziesięciu wilków, które zamiast chlebem i solą powitają go kłem i pazurem - napisał na platformie X, dyrektor instytutu Michał Żmihorski.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W tym miejscu bezdomne psy znalazły bezpieczeństwo i szansę na lepszą przyszłość
- Czy zwierzęta wyczuwają choroby? Specjalistka rozwiewa wątpliwości
- Jak radzić sobie z zaborczym psem? Behawiorysta: "To ostatni dzwonek"
zielona.interia.pl
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Nir Dagan/ 500px/Getty Images