Rzadko spotykany drapieżnik przybył do Polski. "Przywitają go kłem i pazurem"

Szakal złocisty widziany w Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Szakal złocisty ponownie był widziany w Polsce. Drapieżnika uchwyciła jedna z fotopułapek. Zwierzę jest ewenementem w tej części Europy, dlatego zaskoczyło swoją obecnością polskich leśniczych.

Szakal złocisty - co to za zwierzę?

Szakale złociste coraz częściej budzą zaskoczenie wśród leśniczych. Zwierzęta te zaczynały pojawiać się w Polsce pierwszy raz w 2015 roku. Ich widok może dziwić tym bardziej, że głównie zamieszkują południową część Europy. Jak podaje portal lasy,gov.pl, zasięg zwierząt obejmuje całe Bałkany, Węgry, Austrię, Mołdawię, Rumunię, Grecję i sięga po czarnomorskie wybrzeże Ukrainy i Rosji aż do Morza Kaspijskiego i Kaukazu, gdzie łączy się z populacją azjatycką. Pojedyncze osobniki zaobserwowano natomiast w Szwajcarii, Niemczech, Czechach, Słowacji i Białorusi. Od jakiegoś czasu, widywane są też w Polsce.

Jak rozpoznać szakala złocistego? Drapieżnik ma złote, krótkie, szorstkie futro. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i może przybrać bardziej brązową barwę. Często myli się je z wilkiem, albo psem, a nawet lisem. Szakal złocisty ma około 70 cm długości i 50 cm wysokości waży ok. 15 kg.

Szakal złocisty w Polsce

Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk poinformował jakiś czas temu o wyjątkowym znalezisku w Puszczy Białowieskiej. Sieć obiegło zdjęcie z fotopułapki, która uchwyciła właśnie szakala złocistego.

- Ciekawe, jak odnajdzie się w ekosystemie pełnym innych drapieżników, szczególnie kilkudziesięciu wilków, które zamiast chlebem i solą powitają go kłem i pazurem - napisał na platformie X, dyrektor instytutu Michał Żmihorski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

zielona.interia.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości