Zbiórki dla powodzian. Sprawdź, jak możesz pomóc

powódź
Zbiórki dla powodzian. Sprawdź, jak możesz pomóc
Źródło: Gabriel Kuchta/Getty Images
Ze względu na tragiczną sytuację na południu Polski ruszyły zbiórki pieniędzy oraz najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian. Organizacje humanitarne oraz samorządowe apelują o wsparcie. Jak można pomóc ofiarom żywiołu?

W powodzi najbardziej ucierpiały takie miasta jak Kłodzko, Nysa, Jelenia Góra, Głuochołazy, Prudnik, Czechowice-Dziedzice, Wleń, Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój. W Opolu i Wrocławiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.

DD_20240916_Powodz_REP
Najważniejsze newsy w DDTVN - powódź
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zbiórki dla powodzian

Caritas Polska uruchomiła ogólnopolską zbiórkę pieniędzy. Informacje o dokonywaniu wpłat można znaleźć na stronie caritas.pl. Ponadto potrzebna jest pomoc rzeczowa od firm (ilości hurtowe).

- W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności. Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres powodz@caritas.org.pl - podała Caritas.

W akcję pomocową włączył się także Polski Czerwony Krzyż.

- Działamy w bardzo trudnych warunkach, a sytuacja na miejscu zmienia się z godziny na godzinę. Współpracujemy z lokalnymi władzami i służbami ratunkowymi, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do podstawowych produktów i zapewnić bezpieczne schronienie. Dzięki wsparciu darczyńców możemy działać na pełnych obrotach, ale potrzebujemy jeszcze więcej pomocy, aby skutecznie wesprzeć najbardziej poszkodowane osoby - powiedział Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

PCK uruchomił specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów poprzez dostarczanie żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków. Szczegółowa instrukcja dotycząca dokonywania wpłat znajduje się na stronie pck.pl.

Akcję "Przedsiębiorcy dla Powodzian" wspólnie uruchomili Pracodawcy RP, Polska Rada Biznesu, BNI Polska, Corporate Connections. "Przedsiębiorcy, firmy, organizacje i wszyscy ludzie dobrej woli aktywnie włączają się w akcje pomocowe dla poszkodowanych" - podano w komunikacie w mediach społecznościowych.

"Pokażmy, że jesteśmy solidarni i wspierajmy tych, którzy znaleźli się w potrzebie. Każda pomoc, nawet najmniejsza, ma ogromne znaczenie" - zaapelowały organizacje przedsiębiorców.

Pieniądze można również wpłacać za pośrednictwem fundacji:

Jak pomóc powodzianom?

Warszawa

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że miasto rozpoczyna zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla powodzian, m.in. wodę do picia w butelkach, środki czystości i suchą żywność. Dary można przekazywać do magazynu Stacji Uzdatniania Wody "Filtry" (ul. Koszykowa 81) - wjazd przez bramę od ul. Raszyńskiej.

Gdynia

Gdynianie solidaryzują się z mieszkańcami południowo-zachodniej Polski, którzy w ostatnich dniach zmagają się ze skutkami powodzi. W hali lekkoatletycznej (ul. Olimpijska 5/9) zorganizowano punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Będzie otwarty od 10:00 do 20:00. Potrzebne są: woda butelkowana niegazowana, żywność długoterminowa, w szczególności możliwa do spożycia bez obróbki cieplnej, środki czystości i materiały higieniczne, karma dla zwierząt, latarki z bateriami i świece, powerbanki (naładowane) i baterie, podstawowe środki opatrunkowe, agregaty.

Mieszkańcy Gdyni mogą przynosić też dary dla powodzian do Przystani: Gdynia Przystań Śmidowicza 49 i Gdynia Przystań Chylońska 237 (sale gimnastyczne w godz. 10:00-20:00).

Katowice

W Katowicach także przyłączono się do pomocy. W punktach zorganizowanych przez Urząd Miasta Katowice zbierane są następujące produkty: woda mineralna butelkowana, napoje, żywność długoterminowa, środki czystości i środki higieny osobistej. Miasto nie prowadzi zbiórki odzieży. Artykuły można dostarczać do dwóch punktów w Katowicach:

  • ul. Pocztowa 5, od 7:30 do 20:00.
  • ul. Świdnicka 35a, od 7:30 do 20:00 (Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 7).

Sosnowiec

Do akcji pomocniczej włączył się także Sosnowiec. "Uruchamiamy zbiórkę. Potrzebna jest woda, napoje, żywność z długim okresem przydatności i żywność dla zwierząt (sucha karma i puszki). Rzeczy możecie państwo dostarczać do Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia w Sosnowcu przy Szymanowskiego 5A (w godz. 8-20)" - poinformował na X prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Gdańsk

"W tak trudnych momentach jak ten musimy działać wspólnie! Fundacja Gdańska uruchomiła zbiórkę Gdańsk Pomaga, której celem jest zakup niezbędnego sprzętu do minimalizowania strat powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami" - napisano w poście Miasta Gdańsk.

Link do zbiórki: zrzutka.pl

W nagłośnienie zbiórek charytatywnych włączyła się również Martyna Wojciechowska. Podróżniczka na Instagramie opublikowała listę organizacji.

- Fundacja siepomaga.pl uruchomiła ogólnopolską zbiórkę na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. Na bieżąco monitorują potrzeby poszkodowanych z całej Polski, żeby docierać z pomocą tam, gdzie jest najbardziej potrzeba. 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych - napisała podróżniczka.

Szczegóły na temat zbiórki na stronie siepomaga.pl znajdziesz tutaj.

Wielka powódź w Polsce. Wsparcie dla zwierząt

Ze zbiórką dla zwierząt poszkodowanych w powodzi ruszył Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt.

- Ludzie to nie jedyne ofiary powodzi. W trakcie kataklizmy cierpią również zwierzęta - te pozostawione w gospodarstwach, na łańcuchach, czy w kojcach. Na pomoc czekają te, których nie udało się ewakuować wraz z ich opiekunami lub te, pozostawione na pastwę losu. Szacujemy, że pod wodą znalazło się tysiące czworonogów, do których będziemy starać się docierać w ciągu najbliższych dni - napisano w mediach społecznościowych.

Wsparcie można okazać poprzez: Link do zbiórki: https://pomagam.pl BLIK na numer 690 104 520, PayPal dioz@dioz.pl, Przelew: Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt / mBank S.A. / BIC PL49 1140 2004 0000 3802 7654 3761 / w tytule "powódź".

"Oprócz pomocy pieniężnej, za którą ogromnie dziękujemy, w ciągu najbliższych dni będziemy potrzebować: suchą i mokrą karmę dla zwierząt, kołdry, koce i ręczniki, rękawiczki jednorazowe, środki dezynfekcyjne, podkłady higieniczne i ręczniki papierowe". Dary można dostarczać do dwóch ośrodków - Wojtyszki 18, 98-277 Brąszewice, tel. 661 222 034 oraz Pietrzyków 19, 58-170 Dobromierz, tel. 607 199 508.

Opolski oddział Towarzystwa Opieki na zwierzętami pilnie apeluje o pomoc.

"POTRZEBNA KARMA DLA PSÓW URATOWANYCH Z POWODZI. Schronisko w Opolu przyjęło psy uratowane przed powodzią ze schroniska w Konradowej. Nie byli jednak przygotowani na taką nagłą, dodatkową liczbę psów do wykarmienia. Psów jest tam aż 26! BRAKUJE KARMY. BŁAGAMY O POMOC. Pomóżcie nam, prosimy. Prosimy nie kupować nam karmy marketowej, bo one się jeszcze dodatkowo pochorują, a tego nie chcemy. Potrzebna jest karma dobrej/średniej jakości" - czytamy w oświadczeniu w mediach społecznościowych.

Dary można przesyłać bezpośrednio do schroniska na adres: Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu 45-073 Opole Ul. Torowa 9

lub do Paczkomatu: Paczkomat OPO14M Tel. 889403830 Mail. alf.dla.schroniska@gmail.com

lub dokonać wpłaty: Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Opolskiego Schroniska "Alf" Numer konta: Santander Bank Polska S.A. Nr konta: 20 1090 2138 0000 0001 5495 1211 Tytuł: Pomoc dla psów z Konradowej

Karmę można również bezpośrednio zawozić do schroniska w Opolu przy ul. Torowej. Jest one czynne w godzinach 11-17:30.

Więcej informacji znajdziesz w poście TOP Opole na Facebooku.

Zbiórkę na rzecz zwierząt uruchomiła także Fundacja Ratujemy.pl. - Stworzyliśmy ogólnopolską zbiórkę, której celem jest pomoc tym najbardziej poszkodowanym schroniskom, Fundacjom oraz Stowarzyszeniom, ratującym zwierzaki. Bardzo boimy się o ich los! — czytamy w poście fundacji.

Link do zbiórki: ratujemyzwierzaki.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości