W Niemczech niedaleko granicy z Polską pojawił się nowy gatunek węża. Dysfolid, bo o nim mowa, jest jadowity. Jak groźne może być spotkanie z tym gadem? Czy jest ryzyko, że dotrze do naszego kraju?
Jakie zagrożenia za sobą niosą?
Jak się zachować podczas spotkania z gadem?
Wysoka temperatura sprawia, że chętniej wychodzimy z domu i spędzamy czas na łonie natury. Niestety wraz z nadejściem cieplejszych dni w lasach czy na łąkach zaczęły się pojawiać żmije zygzakowate.
"Zdrętwiało mi lewe ramię, lewa noga".
Dziewczynka była przekonana, że uwiera ją metka od koszulki. Gdy pokazała mamie swędzące miejsce, okazało się, że to coś bardziej poważnego. Dziecko dostało gorączki, drgawek i zbladło. Co się stało?
Komary potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Badania pokazują, że niektórzy z nas mogą być bardziej narażeni na ich atak. Kluczowe znaczenie ma m.in. grupa krwi. Która najbardziej przyciąga te owady?
Szpital był oddalony o godzinę drogi.
Poznaj porady strażaka.
Mężczyzna doznał wstrząsu anafilaktycznego i trafił do szpitala.
Co robić, gdy użądli nas pszczoła, osa czy szerszeń?
Kiedy źle się poczuła, wezwano śmigłowiec LPR.
Które użądlenia są najgroźniejsze? Jak się zachować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. n. med. Martą Kołacińską-Flont, specjaliską alergologii i Stanisławem Łoboziakiem, biologiem.
Zdecydowana większość pająków, które spotkać można na terenie naszego kraju, nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieją jednak pewne wyjątki. Ugryzienie kolczaka zbrojnego może wywoływać silną reakcję alergiczną, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
W pełnym cieszeniu się latem skutecznie przeszkadzają natrętne, a czasem również niebezpieczne owady. Do tego grona zalicza się jusznice deszczowe, potocznie nazywane m.in. ślepakami. Gdzie najczęściej występują i jak bardzo są niebezpieczne?
Użądlenie w większości sytuacji nie jest niebezpieczne, jednak u osoby uczulonej na pszczeli jad może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też należy stale obserwować własne ciało i nie lekceważyć pewnych objawów. Owady błonkoskrzydłe mogą wywołać niemałe zamieszanie.
Piękna pogoda sprzyja górskim wycieczkom, lecz mogą być one bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu 12-latek został ukąszony przez żmiję podczas wspinaczki w Beskidach. Interweniowali ratownicy GOPR. Jak zachować się w nagłych sytuacjach? I jak rozpoznać ugryzienia?
W Majówkę wielu z nas wyjeżdża poza miasto. Co zrobić, gdy ukąsi nas żmija? Czy należy wyssać jad? Dlaczego nie wolno tamować krwawienia? Jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego? Kiedy niezbędne jest zrobienie zastrzyku z adrenaliny? Co zrobić w przypadku ugryzienia osy lub skaleczenia? O pomoc poprosiliśmy eksperta Dzień Dobry TVN Ariela Szczotoka, ratownika medycznego.
Jak często, po ugryzieniu przez komara, występuje uczulenie? Czy takie ukąszenie może być dla czlowieka niebzieczne? Jakie choroby przenoszą komary? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dermatolog Łukasz Preibisz.