"Trzeba po prostu wezwać pogotowie". Te ukąszenia i ugryzienia są groźne dla zdrowia i życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Latem powraca problem gryzących owadów. Co robić, gdy użądli nas pszczoła, osa czy szerszeń? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dermatolog dr Julia Lanckorońska.

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Latem jesteśmy narażeni na ukąszenia i ugryzienia różnych owadów. Niektóre z nich mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia. W Dzień Dobry TVN dermatolog dr Julia Lanckorońska opowiedziała widzom, jakie objawy występujące po ukąszeniu powinny nas zaniepokoić.

- Może się pojawić wstrząs anafilaktyczny i to jest taka reakcja najbardziej groźna. Występuje ona u osób, które są uczulone np. na jad owadów błonkoskrzydłych np. szerszeni, os, pszczół, wówczas gwałtownie spada ciśnienie, osoba staje się blada, jest bardzo spocona, może stracić przytomność czy ma problemy z oddychaniem - tłumaczyła.

Co robić, gdy dojdzie do wstrząsu? Zdaniem ekspertki trzeba jak najszybciej podać tej osobie adrenalinę i wezwać pogotowie. - W groźnych przypadkach nie ma co czekać - dodała.

Jak pomóc skórze po ukąszeniu?

Najczęściej zdarza się jednak, że po ukąszeniu owadów odczuwamy jedynie dyskomfort, np. swędzenie czy pieczenie. Jak sobie z tym poradzić?

W przypadku użądlenia pszczoły należy wyciągnąć żądło. Później możemy wspomóc się domowymi sposobami. - Cebula jest dobra na pszczoły. One pozostawiają żądło, które ma odczyn kwaśny i to powoduje podrażnienie - zaznaczyła dermatolog. Dr Julia Lanckorońska podkreśliła, że cebula zneutralizuje ten odczyn i będzie działała zasadowo.

Możemy także przygotować roztwór z sody kuchennej. - Wystarczy wsypać do letniej wody dwie łyżeczki sody, wymieszać, zamoczyć w nim gazik i przyłożyć w podrażnione miejsce - powiedziała ekspertka. Co robić, gdy użądli nas osa lub szerszeń? Wtedy przykładamy cytrynę.

Zobacz całą rozmowę z ekspertem w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości