Żmija ukąsiła w górach turystę. "Poszkodowany był we wstrząsie anafilaktycznym"

Beskid Śląski. Żmija ukąsiła turystę
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Żmija zygzakowata to jedyny w Polsce gatunek węża, którego jad jest niebezpieczny dla ludzi. Przekonał się o tym pewien turysta w Beskidzie Śląskim. Mężczyzna najprawdopodobniej nadepnął na gada, w wyniku czego został ukąszony, doznał wstrząsu anafilaktycznego i trafił do szpitala. Kluczowa była szybka interwencja. - Pacjent miał dużo szczęścia - twierdzą ratownicy.

Beskid Śląski. Żmija ukąsiła turystę

Do groźnego w skutkach zdarzenia doszło w rejonie szczytu Kiczory w Beskidzie Śląskim. Wędrujący po górach turysta został ukąszony przez żmiję zygzakowatą. Zaatakowany przez węża mężczyzna doznał wstrząsu anafilaktycznego, który objawiał się między innymi wymiotami oraz częściową utratą świadomości. Kontakt z poszkodowanym był utrudniony, o czym wspominają w przekazach medialnych przybyli na miejsce ratownicy.

- Poszkodowany był już we wstrząsie anafilaktycznym, więc była to sytuacja dość poważna, z kategorii "ładuj i jedź" - oznajmił w rozmowie z "Wydarzeniami" ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR Wojciech Troszok.

W oficjalnym komunikacie ratowników w mediach społecznościowych podano, że pacjent miał dużo szczęścia. - Możliwe, że gdyby pomoc nie przyszła odpowiednio szybko, mogłoby dojść do zatrzymania krążenia - czytamy.

Żmija zygzakowata - co robić w przypadku ukąszenia?

Opisane wyżej ukąszenie turysty w górach nie jest odosobnionym incydentem. Do podobnych zdarzeń dochodziło na przestrzeni ostatnich tygodni znacznie częściej, bowiem trwa okres godowy żmij, który wiąże się z ich dużą aktywnością na uczęszczanych przez piechurów szlakach.

Skutki ukąszenia przez żmiję zygzakowatą są trudne do przewidzenia. U niektórych pacjentów objawy przypominają te występujące po użądleniu szerszenia, a u innych może dojść do związanego z długim okresem rekonwalescencji wstrząsu anafilaktycznego oraz uszkodzenia wielonarządowego.

Warto jednak pamiętać o tym, by po ukąszeniu zachować spokój. - Jeżeli się panikuje, to zwiększa się tętno i krwiobieg przyspiesza. Zwiększa się ciśnienie krwi i toksyna szybciej rozprzestrzenia się po organizmie. (...) Należy umyć to miejsce wodą z mydłem. Nie wysysamy jadów, nie nacinamy tego miejsca, żeby jad wyszedł - tłumaczy ratownik medyczny Marcin Borkowski.

Ukąszony powinien bacznie obserwować fragment naruszonej skóry, a w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia niezwłocznie wezwać pomoc. Według Remigiusza Kozińskiego z Działu edukacji Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu jadowite węże chowają się głównie w wysokich trawach, dlatego najlepszym sposobem na odstraszenie gada i jednocześnie uniknięcie jego ataku jest głośniejsze tupanie podczas wędrówki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości