żmija

    żmija

    Letnie dni spędzane na łonie przyrody to możliwość spotkania nie tylko z bliskimi osobami, ale też z innymi mieszkańcami łąk i lasówcałe. W królestwie zwierząt dziko żyjących w Polsce swoje miejsce mają też nieliczne węże. Tylko jeden z nich jest jadowity - żmija zygzakowata. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy pojawi się na naszej drodze?

    Od wieków symbolika żmii jest negatywna. Nic więc dziwnego, że sen o żmii od razu postrzegamy jako zły znak. Według sennika, żmija najczęściej nas ostrzega przed niebezpieczeństwem. W jaki sposób analizować sen o żmijach, by prawidłowo rozszyfrować jego przesłanie?

    Piękna pogoda sprzyja górskim wycieczkom, lecz mogą być one bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu 12-latek został ukąszony przez żmiję podczas wspinaczki w Beskidach. Interweniowali ratownicy GOPR. Jak zachować się w nagłych sytuacjach? I jak rozpoznać ugryzienia?

    Kiedy robi się ciepło, żmije budzą się z hibernacji. Kiedy mogą zaatakować? Czy ich ugryzienie jest groźne dla ludzi? Jaką rolę odgrywają w ekosystemie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN herpetologa dra Krzysztofa Klimaszewskiego z Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW.