Jak zachować się w lesie?
Lasy, puszcze, górskie trasy wśród drzew - tam wszędzie możemy trafić na dzikie zwierzęta. Od tych mniejszych, jak żmija czy lis, poprzez dziki, aż po te największe, jak na przykład niedźwiedź czy żubr. Spotkanie z drapieżnikiem może wywołać w nas panikę, a pierwszym instynktownym odruchem będzie ucieczka. Jednak Agnieszka Vieljkowić z WWF w rozmowie z Bartkiem Jędrzejakiem przekonuje, że nagłe zerwanie się i bieg nie jest dobrym wyjściem z sytuacji. Co zrobić, gdy spotkamy w niedźwiedzia?
- Zachowajmy spokój. Niedźwiedzie są naszymi największymi drapieżnikami. One mają bardzo słaby wzrok, ale bardzo dobry słuch i węch. Więc jeżeli niedźwiedź nas wyczuje, stańmy, patrzmy na niego, ale nie patrzmy mu w oczy. Następnie powoli się wycofajmy. Spokojnie, delikatnie odejdźmy. Człowiek nie jest w obszarze zainteresowania niedźwiedzia. Jeżeli mamy przy sobie jedzenie, które ma bardzo intensywny zapach, jak np. słodkie owoce, to wyrzućmy je i spokojnie oddalajmy się. Niedźwiedź może stanąć na tylnych łapach, bo będzie sprawdzał, co to za postać się gdzieś wyłania. Ale to nie znaczy, że on nas zaatakuje. Wtedy możemy troszeczkę głośniej porozmawiać, stanąć na kamieniu, klasnąć w ręce, ale na pewno nie piszczeć i nie udawać dźwięku niedźwiedzia, no i nie uciekać, bo to jest drapieżnik. On najprawdopodobniej chwilę nas poobserwuje i pójdzie w swoją stronę - wyjaśniła Agnieszka Vieljkowić z WWF
Kiedy na leśnej drodze zobaczymy lisa, również zachowajmy ostrożność. - Pamiętajmy, że mamy bardzo dużo przypadków wścieklizny. Więc absolutnie do lisa nie podchodźmy, nie łapiemy go, nie próbujemy skracać dystansu - podkreśliła specjalistka.
Co zrobić, gdy spotkamy w lesie żmiję lub dzika?
Bliskie spotkanie ze żmiją, może zakończyć się ukąszeniem.
- O ile zdrowy człowiek poradzi sobie z jadem żmii, o tyle jeżeli mamy do czynienia z dziećmi, osobami starszymi, bądź z osobami, które cierpią na choroby serca, to sprawa może być poważniejsza. Pamiętajmy, że żmija raczej będzie stronić od człowieka. Nie niepokojona, nie będzie atakować. Zanim zaatakuje, będzie wydawać charakterystyczny syk, a później będzie kąsać, jeśli zostanie do tego sprowokowana. Żmije uwielbiają się wygrzewać, bardzo lubią lasy, tereny podmokłe, torfowiska, lubią leżeć na kamieniach. Jeśli chcemy zboczyć ze ścieżki, to wchodząc w chaszcze warto mieć patyk i sprawdzać, czy gdzieś nie leży zagrzebana. Żmija kąsa mniej więcej do poziomu kostek, więc nie wchodzimy w klapkach do lasu - powiedziała Agnieszka z WWF.
Podczas leśnych wędrówek można napotkać dzika lub lochę z małymi warchlakami. - Jeżeli nie będziemy dzików drażnić, to nic nam nie zrobią. (...) Nigdy w przypadku dzikich zwierząt nie wykonujemy gwałtownych ruchów. Jeśli zobaczymy matkę z młodymi, to zejdźmy im z drogi. Zdecydowanym, ale spokojnym ruchem - zauważyła Vieljkowić.
A jak się zachować, gdy zobaczymy żubra, wilka? Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Małżeństwo przyjęło pod swój dach 10-letniego psa. "Seniora adoptowali seniorzy"
- Pies-przyrodnik potrafi wytropić wilka i trufle. Jak go wyszkolić? "Chęć zabawy jest bardzo istotna"
- Gwiazdy szaleją na majówce. Dla jednej był to pierwszy rodzinny wypad z małym dzieckiem
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN