Pies-przyrodnik potrafi wytropić wilka i trufle. Jak go wyszkolić? "Chęć zabawy jest bardzo istotna"

Jak psy pomagają przyrodnikom?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies w pracy przyrodnika
Pies w pracy przyrodnika
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?

Psy od wieków współpracują z człowiekiem. Szkoli się je na przewodników osób z niepełnosprawnościami, a dzięki niezwykle czułemu węchowi potrafią wychwycić na lotniskach pasażerów, którzy mają przy sobie nielegalne substancje. Psi nos wykorzystują również przyrodnicy. Czworonogi pomagają im w poszukiwaniu wilków. Na czym dokładnie polega praca psa-przyrodnika? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Andżelika Haidt, naukowczyni z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Szukanie wilków - na czym polega?

Cleo jest psem, który tropi ślady wilków. - Pies-przyrodnik wykorzystuje swój nos w celu poszukiwania próbek badawczych. Dla botanika taki pies może szukać różnych gatunków roślin, bardzo rzadkich. Ja zajmuję się wilkiem, więc Cleo pomaga mi szukać śladów wilków - mówiła w Dzień Dobry TVN Andżelika Haidt, naukowczyni z Instytutu Badawczego Leśnictwa i członkini Detection Dogs for Wildlife PL.

Jednak szukanie wilków to niejedyny talent Cleo. Pies świetnie również wyczuwa zapach trufli. - W zasadzie psu dobrze wyszkolonemu można wdrukować każdy zapach. Jest w stanie znaleźć od owadów, przez rośliny do śladów bytowania ssaków - dodała.

Dzięki pracy Cleo monitoring wilków jest dużo łatwiejszy. - Dzięki niej możemy policzyć, ile wilków jest na danym terenie, jakiej są płci, czy są spokrewnione - mówiła badaczka.

Na czym polega praca psa-przyrodnika?

- Pierwszą najważniejszą rzeczą jest wsadzenie psa do samochodu i zabranie go na powierzchnie badawcze. Później, gdy dojeżdżam w miejsce, gdzie przypuszczam, że mogą być jakieś ślady, wyciągam psa z samochodu i daję mu odpowiednią komendę, on zaczyna szukać. Jeśli znajdzie ślad - kładzie się. Dodatkowo ma komendę "pokaż" i wtedy pokazuje precyzyjnie nosem - mówiła naukowczyni. Jak dodała specjalistka, to ostatnie polecenie świetnie sprawdza się w czasie poszukiwania trufli.

Warto dodać, że praktycznie każdego psa można nauczyć wyszukiwania śladów czy konkretnych zapachów. Rasa nie ma tu większego znaczenia. W ocenie Andżeliki Haidt kluczowe jest to, czy pies ma w sobie chęć do zabawy z przewodnikiem. - Mogą to być psy różnych ras. Mogą to być owczarki, kundelki. Chęć zabawy jest tutaj bardzo istotna, ponieważ początkowo uczymy psa szukać zapachu zabawki - mówiła.

Jak wygląda taki trening? Rozpoznawania ilu zapachów można nauczyć psa? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości