Owczarek alzacki, inaczej również niemiecki, to najpopularniejszy zwierzak domowy, klasyfikowany do grupy psów pasterskich. Sam wygląd owczarków zdradza, że należą do typów wilkowatych. Owczarki alzackie miały służyć policji i wojsku, a jednocześnie pełnić rolę przyjaciela człowieka.
Owczarek alzacki (niemiecki) – historia
Pierwszym owczarkiem niemieckim był Hektor Linksrhein, który zapoczątkował hodowle Pilota, Beowulfa i Heinz von Starkenburga. Za stworzenie Hektora odpowiada Max von Stephanitz, który był pod takim wrażeniem psów, że utworzył Towarzystwo Owczarka Niemieckiego i zmienił nazwę rasy na Horand von Grafrath. Potoczną nazwą owczarków jest wilczur alzacki, jednak jest ona bardziej prawidłowa w przypadku pasterskich wilczaków czechosłowackich.
Owczarek alzacki dziś
Tuż po II wojnie światowej owczarka niemieckiego zaczęto nazywać alzackim, ponieważ wcześniejsza nazwa kojarzyła się dosyć negatywnie.
Owczarki alzackie to bardzo posłuszne, lojalne i inteligentne zwierzęta, skłonne zarówno do zabawy, jak i ochrony rodziny. Ich masywne ciało przypomina posturę wilka, przez co budzi respekt i dystans ludzi i innych zwierząt. Owczarek ma statystycznie 60–65 cm wysokości, a w przypadku suk ta wartość zmniejsza się do 55–60 cm. Psy ważą 30–45 kg, natomiast suki 22–32 kg.
Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?
Odmiany owczarków alzackich
Owczarki alzackie znane są ze znakomitych filmów i seriali. W kultowym polskim serialu Czterej pancerni i pies (1966–1970) lub w Komisarzu Reksie (1994–2004) występowały odmiany krótkowłose. Z serialu Komisarz Alex (1994–2004) kojarzymy natomiast owczarka długowłosego o karmelowo-czarnym umaszczeniu. Owczarki krótko- i długowłose zostały zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce do oficjalnych odmian owczarków alzackich w 2011 roku.
Owczarek alzacki długowłosy
Owczarek alzacki długowłosy jeszcze w 2010 roku nie był uznawany jako odmiana podlegająca próbom pracy, ponieważ stwierdzono, że jego długie włosy przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu. Ta sytuacja zmieniła się na początku następnego roku, kiedy nadano mu prawa wystawowe, hodowlane, a także status odmiany.
Ciekawostką jest to, że zakazano krzyżowania owczarków alzackich krótkowłosych i długowłosych, więc istnieją dwie możliwości powstawania tej odmiany – u krótkowłosych rodziców pojawia się recesywny gen długiego włosa lub owczarki rodzą się w miocie długowłosych.
Te psy mają zazwyczaj umaszczenie dwukolorowe i bardzo puszyste futro. Sierść owczarków alzackich długowłosych składa się z podszerstka i włosa okrywowego, który jest długi, miękki i puszysty. Owczarki alzackie długowłose występują najczęściej w kolorze czarno-żółtym, a niekiedy rudawym, jasnoszarym lub jednolitym. Rzadziej spotykamy owczarki alzackie czarne, inaczej również podpalane. Odmiana ta charakteryzuje się również zwiększoną wrażliwością na działanie promieni słonecznych. W przypadku owczarków długowłosych niedopuszczalne jest umaszczenie białe i łaciate .
Owczarek alzacki krótkowłosy
Owczarki krótkowłose występują w kolorach bardzo zbliżonych do umaszczenia ich długowłosych braci, ale mogą być jeszcze jaśniejsze. Krótsze futro ujawnia silną i muskularną sylwetkę owczarków oraz pozwala na większą ochronę zwierzęcia przed pasożytami. Włosie tej rasy jest nieco dłuższe i bardziej obfite od spodu i aniżeli na grzbiecie. Futro owczarków krótkowłosych powinno być twarde, gęste i dobrze przylegające.
Owczarki alzackie krótkowłose zazwyczaj występują w następujących kolorach: czarno-miedzianym, czarno-brązowym, czarno-żółtawym lub czarno-szarym. Zdarzają się też jednobarwne umaszczenia – czarne lub szare.
Bardzo zbliżoną odmianą do krótkowłosych są owczarki alzackie białe, znane jako owczarki szwajcarskie. Wyglądają bardziej łagodnie i są mniej pobudliwe. Lubią zarówno odpoczywać, jak i bawić się z dziećmi, dlatego są doskonałymi kandydatami na zwierzęta domowe.
Owczarki alzackie – choroby
Owczarki alzackie są podatne na różne choroby, o których potencjalny właściciel powinien wiedzieć. Ze względu na to, że należą do gatunków psów o dużych rozmiarach, są często występują u nich choroby stawów. Największą wadą wrodzoną psów jest dysplazja stawu biodrowego objawiająca się nienaturalnym chodzeniem zwierzaków, częstym siadaniem czy bieganiem w stylu zająca. Taki dyskomfort utrudnia im życie i wykonywanie podstawowych czynności.
Inne popularne choroby wśród tej rasy to zwyrodnienia kręgosłupa, infekcje uszne i skórne, niewydolność trzustki oraz syndrom końskiego ogona, problematyczny w sytuacji oddawania moczu i wstawania z siadu.
Starsze owczarki alzackie mogą cierpieć na skręt żołądka, dlatego bardzo ważna jest w tym przypadku zbilansowana dieta i ograniczony ruch tuż po posiłku.
Odpowiednia dieta każdego psa, bogata w minerały i wartości odżywcze, to podstawa! Potrawy mięsne należy uzupełnić o kaszę, pełnoziarnisty makaron, a także warzywa i owoce. Należy unikać słodyczy, czosnku, cebuli i wyborów świńskich.
Zobacz także:
- Skarpetki dla psa – jakie wybrać i kiedy używać?
- Uratowali małego niedźwiadka. "Gdybyśmy go nie odłowili, zostałby zjedzony przez wilki"
- "Zgłosił się do nas pan z pytaniem, czy moglibyśmy wykonać protezę dla psa". Jak zwierzaki odzyskują sprawność?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: merc67 / Getty Images