Zwierzęta

"Zgłosił się do nas pan z pytaniem, czy moglibyśmy wykonać protezę dla psa". Jak zwierzaki odzyskują sprawność?

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Karolina Matuszek
Pies z protezą łapki

Protez potrzebują tylko osoby po wypadkach? Otóż nie. Wykonuje się je także specjalnie dla zwierząt, które po zaplątaniu się we wnyki czy drut straciły kończynę. Jak powstają protezy dla zwierząt? Czy ich stworzenie jest trudniejsze od tych dla ludzi? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Pies z protezą łapki

Jolanta Pietrzkiewicz-Małek ma dwa psy. - Lulu jest z nami już trzy lata, od szczeniaczka. Misia adoptowaliśmy w zeszłym roku we wrześniu - powiedziała. Miś jest pieskiem niepełnosprawnym. - Stracił łapkę, zaplątując się najprawdopodobniej w jakieś wnyki lub drut - dodała. Pies kocha spacery, jednak w ich trakcie zdarzało się, że piszczał. - Zaczęliśmy się zastanawiać nad jakąś osłonką na łapkę. A później w radiu usłyszałam, że piesek w Rzeszowie otrzymał protezę - powiedziała opiekunka psów.

Takie protezy robi Tomasz Kot, technik, ortopeda. - Wykonujmy głównie protezy dla ludzi. (...) Pewnego dnia zgłosił się do nas pan z pieskiem, który stracił kończynę z zapytaniem, czy moglibyśmy wykonać protezę dla tego psa. Stwierdziliśmy, że spróbujemy i udało się - powiedział specjalista. Warto dodać, że takie protezy otrzymały też inne zwierzęta. - Zdarzył się struś i kucyk - dodał Tomasz Kot.

Proteza dla Kajtka

Protezy potrzebował także pies Ewy Goch - Kajtek. - Na pomysł wpadłam na spacerze. Zauważyłam, że Kajtek podpiera się czwartą łapą. Znalazłam informację, że takie protezy istnieją i często są drukowane na drukarkach 3D. Jesteśmy inżynierami i mamy dostęp do takich drukarek, to pomyślałam, że może uda nam się taką protezę dla Kajtka wykonać. Jednak zabrakło mi wiedzy technicznej - dodała.

W stworzeniu takiej protezy pomógł Tomasz Kot. Jak one powstają? Z jakich surowców korzysta się przy ich tworzeniu? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Karolina Matuszek

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości