Zwierzęta

Skarpetki dla psa – jakie wybrać i kiedy używać?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rudy piesek w skarpetkach na macie do jogi

Skarpetki dla czworonogów są raczej rzadko spotykane, choć właściciele zwierząt zastanawiają się, gdzie można je kupić i jak zrobić skarpetki dla psa. Ich głównym przeznaczeniem jest ochrona skaleczonej lub chorej łapy, ale niektóre zwierzaki noszą skarpetki również na co dzień. Warto wiedzieć, czy jest to bezpieczne dla ich zdrowia.

Skarpety dla psa zabezpieczają łapy przed urazami i potłuczeniami. Chore lub skaleczone zwierzę jest bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego dodatkowa ochrona jest niezbędna. Jednakże nie jest to jedyna ich funkcja, ponieważ psie skarpetki świetnie sprawdzą się również zimą, jako zabezpieczenie przed mrozem.

Najpopularniejsze rodzaje psich skarpetek

Najchętniej kupowanym modelem skarpet dla psa są wersje z powłoką antypoślizgową, która ułatwia poruszanie się po śliskich powierzchniach. Sprawdza się to w szczególności w warunkach domowych, gdzie zwierzęta, spacerując po gołej podłodze, mogą się przewrócić. Zaleca się, aby ten rodzaj ochronnych skarpetek używały psy chore i skaleczone. Jeśli na łapkach są rany, należy je odpowiednio opatrzyć, a dodatkowe zabezpieczenie przed infekcjami zapewnią specjalne skarpetki antypoślizgowe dla psa. Wykonane są najczęściej z bawełny z domieszką elastycznych włókien, co zapewnia im trwałość i wytrzymałość, ale również komfortowe w noszeniu i bezpieczne dla psiej skóry.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Coraz większą popularnością cieszą się również dzianinowe skarpetki dla psa z gumowanym obszyciem i podeszwą, co zapewnia bardzo dobrą przyczepność. Pod względem funkcjonalnym spełniają podobną rolę, jak skarpetki antypoślizgowe. W tym przypadku jednak pieski mogą korzystać ze skarpetek nie tylko w warunkach domowych, ale również podczas spacerów. Gumowa warstwa świetnie chroni przed wilgocią i brudem oraz zabezpiecza psią łapę przed skaleczeniami. Tego typu skarpetki dla psów wykonane są z mieszanki kauczuku, poliestru, spandexu i elastanu.

Jak wybrać skarpetki dla psa?

Poszukując idealnych skarpetek dla psa, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Każde zwierzę jest inne – psy różnią się pod względem budowy, typu sierści, rozmiarów oraz trybu życia. Dlatego warto mieć na względzie fakt, że skarpetki dla labradora będą inne niż te, które wybralibyśmy dla yorka. Musimy kierować się rozmiarem łapy. W sprzedaży dostępne są skarpety dla psa duże, średnie oraz małe. Niektóre modele posiadają również rozszerzoną rozmiarówkę XL oraz XS. To duże udogodnienie dla zwierząt, których wymiary możemy określić jako nietypowe. Nie będziemy się wówczas martwić, że skarpetka zsuwa się z łapki lub zbyt mocno ją uciska.

Ponieważ właściciele lubią, gdy ich pupil pięknie wygląda, z pewnością zwrócą uwagę również na wzornictwo i kolorystykę, jaką posiadają skarpetki dla psa. Pod tym względem oferta także jest szeroka, więc bez problemu znajdziemy model, który będziemy mogli dopasować nie tylko pod psie ubranko, ale również do naszych strojów. Jednakże najważniejszym kryterium wyboru powinno być przeznaczenie skarpetek. Jeśli zwierzę będzie używało ich w domu, z pewnością powinniśmy zdecydować się na wersję antypoślizgową, która zapobiegnie upadkom na śliskiej podłodze. Natomiast gdy chcemy kupić skarpety dla psa na zimę, powinniśmy zdecydować się na model ocieplany z wydłużoną nogawką, przypominającą getry.

Czy czworonogi powinny nosić skarpety dla psów?

Biorąc pod uwagę walory ochronne psich skarpetek, zdecydowanie zaleca się, aby zakładać je zranionym zwierzętom. To znakomity i sprawdzony sposób na uniknięcie cierpienia i dodatkowych dolegliwości, które mogą wystąpić przy podatnej na infekcje skaleczonej łapie. Jednakże wielu właścicieli nie kieruje się tymi względami i zmusza czworonogi do noszenia skarpetek, nawet gdy są w pełni zdrowe. Chcą w ten sposób chronić podłogę i meble przed zarysowaniami.

Niestety nie każdy opiekun zdaje sobie sprawę, że codzienne używanie skarpet dla psa w poważny sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych. Jest to szczególnie ważne zimą, gdy mieszkania ogrzewane są kaloryferem lub kominkiem. Zwierzęta, podobnie tak jak ludzie, pocą się. Dla psa, który oddycha również przez skórę, noszenie skarpetek jest prawdziwą udręką. Dlatego, mimo że niektóre pieski wyglądają w skarpetkach uroczo, ich stosowanie należy ograniczyć jedynie do ich przeznaczenia, czyli ochrony zranionych łap przed dodatkowymi urazami lub jako ocieplaczy podczas zimowych spacerów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jena Ardell/Getty Images

Pozostałe wiadomości