Ustrzyki Dolne. Leśnicy znaleźli niedźwiadka
Niedźwiadek został znaleziony 10 stycznia w Ustrzykach Dolnych. Tego samego dnia trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. - Jest w stanie ciężkim. Trafił do nas z bardzo poważnymi objawami neurologicznymi. Po intensywnych badaniach (...) zdiagnozowano u niego anaplazmozę, czyli groźną chorobę odkleszczową, która już niestety daje objawy neurologiczne. Także stan jest ciężki, ale stabilny. Pozytywną wiadomością jest to, że ma apetyt i je. Natomiast, jak to się potoczy (...) okaże się po tym, jak organizm zareaguje na zastosowaną farmakoterapię - mówił Jakub Kotowicz.
Dlaczego zwierzak w ogóle opuścił swoją gawrę? - Tutaj scenariuszy może być kilka. Najbardziej prawdopodobny jest ten, że to właśnie choroba zmusiła go do wybudzenia się ze snu zimowego. Do tego mogły dojść jeszcze takie czynniki, jak zbyt małe zapasy energetyczne, które zgromadził przed tym snem zimowym. To wszystko razem wzięte zmusiło go do tego, że się wybudził i wyszedł z gawry, i zaczął rozpaczliwie szukać pożywienia (...) - mówił Jakub Kotowicz.
Czy niedźwiadek ma szansę na powrót do swojego naturalnego środowiska?
Z relacji służb i leśniczych wiadomo, że za niedźwiadkiem podążały wilki. - Jeślibyśmy go nie wyłowili, tak naprawdę niedźwiadek miałby zero procent szans na przeżycie. Zostałby zjedzony przez wilki. Natomiast w tym przypadku dano mu szansę, nawet jeśli ona wynosi 10-20 proc. Myślę, że było warto, bo jeżeli będzie reakcja na leczenie, to przy odpowiednim postępowaniu z tym niedźwiadkiem, czyli procedurach, które wdrażamy, żeby unikać kontaktu z człowiekiem (...) ma szansę na powrót na wolność - dodał.
Jak wygląda opieka nad tak małymi niedźwiadkami? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Polska dr Dolittle - poświęciła rodzinę dla dzikich zwierząt. Została ich matką zastępczą
- Co grozi za spacer z psem bez smyczy? Nadleśniczy: "Ucierpią nasze portfele"
- Jakie ptaki częściej odwiedzają nasze karmniki? Ornitolog: "Obserwowanie ich poprawia samopoczucie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN