Zwierzęta

Uratowali małego niedźwiadka. "Gdybyśmy go nie odłowili, zostałby zjedzony przez wilki"

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Błąkający się niedźwiadek uratowany przez leśniczych!
Błąkający się niedźwiadek uratowany przez leśniczych!Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Błąkający się po lesie niedźwiadek został uratowany przez leśniczych. Maluch trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. W jakim jest stanie? Czy ma szansę wrócić do swojego naturalnego środowiska?

Ustrzyki Dolne. Leśnicy znaleźli niedźwiadka

Niedźwiadek został znaleziony 10 stycznia w Ustrzykach Dolnych. Tego samego dnia trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. - Jest w stanie ciężkim. Trafił do nas z bardzo poważnymi objawami neurologicznymi. Po intensywnych badaniach (...) zdiagnozowano u niego anaplazmozę, czyli groźną chorobę odkleszczową, która już niestety daje objawy neurologiczne. Także stan jest ciężki, ale stabilny. Pozytywną wiadomością jest to, że ma apetyt i je. Natomiast, jak to się potoczy (...) okaże się po tym, jak organizm zareaguje na zastosowaną farmakoterapię - mówił Jakub Kotowicz.

Dlaczego zwierzak w ogóle opuścił swoją gawrę? - Tutaj scenariuszy może być kilka. Najbardziej prawdopodobny jest ten, że to właśnie choroba zmusiła go do wybudzenia się ze snu zimowego. Do tego mogły dojść jeszcze takie czynniki, jak zbyt małe zapasy energetyczne, które zgromadził przed tym snem zimowym. To wszystko razem wzięte zmusiło go do tego, że się wybudził i wyszedł z gawry, i zaczął rozpaczliwie szukać pożywienia (...) - mówił Jakub Kotowicz.

Czy niedźwiadek ma szansę na powrót do swojego naturalnego środowiska?

Z relacji służb i leśniczych wiadomo, że za niedźwiadkiem podążały wilki. - Jeślibyśmy go nie wyłowili, tak naprawdę niedźwiadek miałby zero procent szans na przeżycie. Zostałby zjedzony przez wilki. Natomiast w tym przypadku dano mu szansę, nawet jeśli ona wynosi 10-20 proc. Myślę, że było warto, bo jeżeli będzie reakcja na leczenie, to przy odpowiednim postępowaniu z tym niedźwiadkiem, czyli procedurach, które wdrażamy, żeby unikać kontaktu z człowiekiem (...) ma szansę na powrót na wolność - dodał.

Jak wygląda opieka nad tak małymi niedźwiadkami? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości