Miedzianka - co to za zwierzę?
Miedzianka, czasem przez niektórych nazywana żmiją miedzianką jest tak naprawdę gatunkiem niejadowitego węża - gniewosza plamistego. Gad ten bywa mylony ze swoją kuzynką - żmiją zygzakowatą. Chociaż jest powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy, to w Polsce znajduje się pod ochroną. W kraju część nadleśnictw zajmuje się działaniami z zakresu czynnej ochrony tego gatunku, a nawet wspomaga jego rozród.
Miedzianka a żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata może występować w miedzianoczerwonym odcieniu. Ten gatunek jadowitego węża ma specyficzny i wyraźny zygzakowaty wzór na grzbiecie. Jest to tzw. wstęga kainowa, jednak bywa, że nie jest ona wyraźna.
W przypadku gniewosza plamistego - to samce mają miedziane i rdzawobrązowe ubarwienie. Samice są szare lub gliniastoszare. To, po czym można odróżnić gniewosza od żmii to plama na głowie - u miedzianki jest w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym. U jadowitego kuzyna widoczna jest plama w kształcie litery X, Y lub V.
Plamy na grzbiecie gniewosza są naprzemianległe, a czasem się ze sobą łączą, przez co przypominają nieco wstęgę, co utrudnia rozpoznanie gada początkującym przyrodnikom.
Co jeszcze może pomóc nam rozpoznać miedziankę od żmii? Należy spojrzeć lękowi w oczy, a raczej wężowi - jadowity kuzyn ma pionowe źrenice, podczas gdy gniewosz plamisty ma źrenice okrągłe.
Jak wygląda miedzianka, a jak żmija zygzakowata?
Poniżej zobaczysz, jak wygląda miedzianka, czyli gniewosz plamisty.
Poniżej zobaczysz, jak wygląda żmija zygzakowata.
Czy miedzianka jest jadowita?
Miedzianka, czyli gniewosz plamisty nie jest wężem jadowitym. Jedynym takim gatunkiem w Polsce jest żmija zygzakowata, z którą bywa mylony. Gniewosza plamistego można raczej porównać do dusicieli, gdyż polując dusi ofiary splotami ciała.
Gdzie można spotkać miedziankę?
Gniewosz plamisty, a więc miedzianka, najbardziej lubi miejsca dobrze nasłonecznione, piaszczyste gleby i miejsca z dużą liczbą kamieni, na których się wygrzewa. Nie spotkamy go raczej w lesie (chyba że na jego skraju), na terenach podmokłych i wilgotnych. Chętnie chowa się w śródpolnych zarośli, gdyż nie przepada za towarzystwem człowieka. Jest samotnikiem i najłatwiej go spotkać na łąkach i polach.
Miedzianka występuje na południu i zachodnim skraju Polski. W pozostałych regionach nie obserwuje się jego siedlisk.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Padalec – wygląd, charakterystyka i występowanie. Czy jest jadowity?
- Węże w Polsce – co zrobić, gdy nas ukąszą? Ekspert: "Na pewno nie wysysamy jadu i nie nacinamy rany"
- Żmija zygzakowata – co zrobić, gdy ją spotkasz?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: ekologia.pl
Źródło zdjęcia głównego: sandra standbridge/Getty Images