Żmija zygzakowata – co zrobić, gdy spotkasz ją w lesie, parku lub na działce?

żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata – co zrobić, gdy spotkasz ją w lesie, parku lub na działce?
Źródło: Thomas Males/Getty Images
Wiosenne i letnie dni spędzane na łonie przyrody to nie tylko możliwość spotkania z bliskimi osobami, ale też z innymi mieszkańcami łąk i lasów. W królestwie zwierząt dziko żyjących w Polsce swoje miejsce mają też nieliczne węże. Tylko jeden z nich jest jadowity - żmija zygzakowata. Jak ją rozpoznać? Co zrobić, gdy pojawi się na naszej drodze? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.

Żmija zygzakowata – co to za zwierzę i jak wygląda?

Żmija zygzakowata to jedyny w Polsce jadowity wąż. Jest gatunkiem chronionym. Aby ją rozpoznać, należy wiedzieć, jak wygląda. Zwykle osiąga ok. 80 - 90 cm długości, ale zdarzają się również okazy powyżej 100 cm. 

Można ją spotkać w 3 podstawowych odmianach barwnych: brązowej, szarej oraz czarnej. Specjaliści jednak wyszczególniają kolory tych węży bardziej precyzyjnie:

brązowy, srebrzystoszary, żółtawy, oliwkowozielony, niebieskoszary, pomarańczowy, czerwonobrązowy lub miedzianoczerwony. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

DD_20231222_Zwierzeta_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

Najważniejszym, charakterystycznym znakiem rozpoznawczym dla żmii jest zygzak, który ma na grzbiecie. Stąd też jej nazwa. Zygzak jest ciemniejszy od barwy podstawowej węża, choć zdarzają się przypadki, w których jest niemal niewidoczny. 

Poza tym żmija ma płaską głowę o trójkątnym zarysie, która jest wyraźnie oddzielona od reszty jej ciała. Ciało z kolei zwęża się w kierunku głowy. Łuski na głowie tworzą wzory, które przypominają literę X, Y lub V. Ma też charakterystyczne, pionowe źrenice.

Gdzie najczęściej występuje żmija zygzakowata? Co należy zrobić, gdy ją spotkamy?

Żmija zygzakowata lubi siedliska o chłodnym mikroklimacie. Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów i sadów, podmokłych łąkach czy leśnych polanach. Można wpaść na nią przypadkiem podczas wakacyjnych wędrówek na łonie natury. Prowadzi dzienny tryb życia, ale najchętniej przebywa w różnego typu kryjówkach. Lubi przesiadywać pod krzewami, wśród korzeni drzew czy w pobliżu kamieni. Zdarza jej się też zawędrować bliżej siedlisk ludzkich i np. pojawić się w ogrodzie lub na działce. 

W każdej sytuacji nie należy niepokoić żmii. Należy zachować spokój, powoli się oddalić i tym sposobem dać jej możliwość ucieczki do miejsca, w którym poczuje się bezpieczniej. Gwałtowne ruchy w jej pobliżu może odebrać jako próbę ataku.

Ukąszenie żmii - co należy zrobić?

Choć jad żmii jest groźny dla zdrowia, przez co kojarzona jest z niebezpieczeństwem, to atakuje niezwykle rzadko - głównie wtedy, gdy jest osaczona. Może więc ukąsić, gdy nie widzi drogi ucieczki i postanawia się bronić. Ukąszenie zapowiada syczeniem. Najczęściej jednak wybiera ucieczkę przed napastnikiem. 

Ukąszenie żmii często (30–60% przypadków) jest suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu. Wówczas można zaobserwować na skórze dwa charakterystyczne ślady po jej zębach. Sam jad jest mieszaniną kilku niebezpiecznych toksyn, dlatego w każdym wypadku należy zgłosić się do lekarza. Nie można jadu wysysać, wyciskać, ani rozcinać powstałej rany!

Możliwe skutki ukąszenia żmii

  • zmniejszenie krzepliwości krwi,
  • zmiany rytmu pracy serca,
  • uszkodzenie układu nerwowego,
  • martwica tkanek.

Ukąszenie żmii zygzakowatej nie jest śmiertelnym zagrożeniem dla większości zdrowych, dorosłych ludzi. Szczególnie niebezpieczne jest dla dzieci i osób starszych. 

Zobacz też:

Zobacz video: Jak reagować, gdy ukąsi nas żmija?

Autor: Diana Ryściuk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!