Rozstrzygnięto konkurs na "Pingwina roku". Zwyciężyła w nim pochodząca z gdańskiego zoo Kokosanka, pingwinka albinoska, która już zdobyła dużą popularność w naszym kraju. Rywali z całego świata pokonała zdecydowanie, dzięki tysiącom głosom internautów. Teraz może przyczynić się do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.
W plebiscycie zorganizowanym przez Penguins International, internauci z całego świata mogą głosować na swojego ulubionego pingwina. Zwierzęta są do niego zgłaszane przez ogrody zoologiczne i azyle z całego świata. W tym roku triumf należy do pingwinki z Gdańska.
Albinoska z Gdańska zwyciężczynią plebiscytu na "Pingwina roku"
W tegorocznej edycji konkursu "March of the Penguin Madness" zwyciężyła żyjąca w gdańskim ogrodzie zoologicznym Kokosanka. Po ponad miesięcznej batalii i prześcignięciu wielu pingwinów z całego świata, dotarła do finału plebiscytu, o czym pisaliśmy tutaj.
W ostatnim etapie głosować można było już tylko na trzy pingwiny. Nasza Kokosanka, zdobywając w intenetowym głosowaniu aż 75 tysięcy głosów, zdeklasowała rywali.
Drugie miejsce zajął pingwin królewski Littlefoot z zoo w Kansas City, a trzecie - pisklę pingwina cesarskiego - Pearl z SeaWorld. W plebiscycie oddano łącznie 800 tysięcy głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki o zwierzętach
Ciekawostki o zwierzętach
- Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie została królową pingwinów, zbierając ponad 75 tysięcy głosów. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90 procent - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Pingwiny przylądkowe - ich populacja maleje w zastraszającym tempie
Zadanie czekające Kokosankę jest bardzo ważne. Populacja pingwinów przylądkowym w ciągu ostatnich 24 lat zmalała znacząco. Jeszcze w 2000 roku szacowano, że jest ich ok. 50 tysięcy par. Dzisiaj niestety możemy mówić już tylko o ok. 20 tysiącach. Powodem takiego stanu rzeczy są między innymi zmiany klimatu, nadmierne rybołówstwo, a także zanieczyszczenie wód ropą czy mikroplastikiem.
Właśnie dlatego ogrody zoologiczne prowadzą obecnie hodowlę zachowawczą gatunku. Angażują się również w szereg działań podejmowanych w naturalnym środowisku tych zwierząt.
Kokosanka jest reprezentantką najliczniejszego stada w gdańskim ogrodzie. Pingwinów jest bowiem 86, a w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych.
- Chcielibyśmy zrobić coś dobrego dla natury. Założyliśmy zbiórkę, której beneficjentem będzie fundacja SANCCOB, która chroni ptaki u wybrzeży Afryki Południowej. Swoje działania koncentruje właśnie na pomaganiu pingwinom przylądkowym. Ratują ptaki z katastrof ekologicznych, a także opiekują się osieroconymi pisklętami – mówi Izabela Szopińska, prezes fundacji Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Jak wam się podoba nasza zwyciężczyni? Co myślicie o tego typu konkursach?
Więcej na ten temat przeczytacie w tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pingwin albinos w gdańskim zoo. To ewenement na skalę światową
- Trwa głosowanie na najpopularniejszego manula na świecie. Jest reprezentant z Polski
- W kolejnych województwach trwa zrzucanie szczepionek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwo wydało alerty
Autor: Regina Łukasiewicz, ng
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: GettyImeges/GOZ