Kokosanka "Pingwinem roku". Albinoska z ZOO w Gdańsku zdeklasowała rywali

Zwyciężczyni plebiscytu "Pingwin roku"
Kokosanka "Pingwinem roku". Albinoska z zoo w Gdańsku zdeklasowała rywali
Źródło: GettyImeges/GOZ
Rozstrzygnięto konkurs na "Pingwina roku". Zwyciężyła w nim pochodząca z gdańskiego zoo Kokosanka, pingwinka albinoska, która już zdobyła dużą popularność w naszym kraju. Rywali z całego świata pokonała zdecydowanie, dzięki tysiącom głosom internautów. Teraz może przyczynić się do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

W plebiscycie zorganizowanym przez Penguins International, internauci z całego świata mogą głosować na swojego ulubionego pingwina. Zwierzęta są do niego zgłaszane przez ogrody zoologiczne i azyle z całego świata. W tym roku triumf należy do pingwinki z Gdańska.

Albinoska z Gdańska zwyciężczynią plebiscytu na "Pingwina roku"

W tegorocznej edycji konkursu "March of the Penguin Madness" zwyciężyła żyjąca w gdańskim ogrodzie zoologicznym Kokosanka. Po ponad miesięcznej batalii i prześcignięciu wielu pingwinów z całego świata, dotarła do finału plebiscytu, o czym pisaliśmy tutaj.

W ostatnim etapie głosować można było już tylko na trzy pingwiny. Nasza Kokosanka, zdobywając w intenetowym głosowaniu aż 75 tysięcy głosów, zdeklasowała rywali.

Drugie miejsce zajął pingwin królewski Littlefoot z zoo w Kansas City, a trzecie - pisklę pingwina cesarskiego - Pearl z SeaWorld. W plebiscycie oddano łącznie 800 tysięcy głosów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciekawostki o zwierzętach

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Jak zwierzęta okazują uczucia?
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Odwiedzamy zwierzaki z warszawskiego ZOO
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Dzikie zwierzęta przedwcześnie czują wiosnę
Zwierzęce amory
Zwierzęce amory
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Zwierzęca załoga Daru Pomorza - napisy
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Małe zwierzęta, wielka odpowiedzialność
Gdzie są TE wróble?
Gdzie są TE wróble?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Czy zwierzęta czują już wiosnę?
Przyjaźń w świecie zwierząt
Przyjaźń w świecie zwierząt

- Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie została królową pingwinów, zbierając ponad 75 tysięcy głosów. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90 procent - mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pingwiny przylądkowe - ich populacja maleje w zastraszającym tempie

Zadanie czekające Kokosankę jest bardzo ważne. Populacja pingwinów przylądkowym w ciągu ostatnich 24 lat zmalała znacząco. Jeszcze w 2000 roku szacowano, że jest ich ok. 50 tysięcy par. Dzisiaj niestety możemy mówić już tylko o ok. 20 tysiącach. Powodem takiego stanu rzeczy są między innymi zmiany klimatu, nadmierne rybołówstwo, a także zanieczyszczenie wód ropą czy mikroplastikiem.

Właśnie dlatego ogrody zoologiczne prowadzą obecnie hodowlę zachowawczą gatunku. Angażują się również w szereg działań podejmowanych w naturalnym środowisku tych zwierząt.

Kokosanka jest reprezentantką najliczniejszego stada w gdańskim ogrodzie. Pingwinów jest bowiem 86, a w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych.

- Chcielibyśmy zrobić coś dobrego dla natury. Założyliśmy zbiórkę, której beneficjentem będzie fundacja SANCCOB, która chroni ptaki u wybrzeży Afryki Południowej. Swoje działania koncentruje właśnie na pomaganiu pingwinom przylądkowym. Ratują ptaki z katastrof ekologicznych, a także opiekują się osieroconymi pisklętami – mówi Izabela Szopińska, prezes fundacji Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jak wam się podoba nasza zwyciężczyni? Co myślicie o tego typu konkursach?

Więcej na ten temat przeczytacie w tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, ng

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImeges/GOZ

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes