Jak reagować na ukąszenia? Wskazówek udziela ratownik medyczny

Piękna pogoda sprzyja górskim wycieczkom, lecz mogą być one bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu 12-latek został ukąszony przez żmiję podczas wspinaczki w Beskidach. Interweniowali ratownicy GOPR. Jak zachować się w nagłych sytuacjach? I jak rozpoznać ugryzienia?

Jak rozpoznać, co nas ugryzło?

W nagłych wypadkach często najważniejsza jest pierwsza reakcja. Jak jednak szybko dowiedzieć się, co nas ugryzło i czy w ogóle jest to możliwe? Na to pytanie odpowiedział w Dzień Dobry TVN ratownik medyczny, Ariel Szczotok.

Niestety nie jesteśmy w stanie po samym śladzie ukąszenia, jako laicy, rozróżnić czy ukąsiła nas żmija czy ugryzł nas po prostu zaskroniec. Najlepiej jednak jest spróbować zobaczyć tego gada, a jeszcze bezpieczniej (...) byłoby zrobić mu zdjęcie

- wyjaśnił Szczokot, równocześnie zaznaczając, że zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność i zbytnio nie zbliżać się do zwierzęcia.

Jak zachować się w sytuacji nagłego wypadku?

Ukąszenia oraz ugryzienia owadów zazwyczaj wiążą się z bólem wywołanym przez częściowe uszkodzenie tkanek skóry, a także wprowadzeniem do krwi obcych białek. Najczęściej poza kilkoma charakterystycznymi objawami (zaczerwienie i swędzenie skóry), nic się nie dzieje, a po paru dniach plamka znika. Nie zawsze jednak tak jest.

Jakie kroki powinniśmy wykonać w momencie ugryzienia? Ważne, by nie wpadać w panikę. Jak tłumaczył Ariel Szczokot:

Przede wszystkim odsuńmy się od miejsca, w którym zostaliśmy zaatakowani przez zwierzę, gada, czy też na przykład przez owady - jeżeli zbliżymy się zbytnio do gniazda musimy absolutnie oddalić się z tego miejsca. I w momencie, kiedy stwierdzamy, że rzeczywiście występuje jakaś niebezpieczna reakcja - jak najszybciej powiadommy ratowników . Skorzystajmy z aplikacji "RATUNEK", jeżeli jesteśmy w górach, która pozwoli nas bardzo szybko zlokalizować i super profesjonalnie tę pomoc wezwać lub dzwońmy pod numer alarmowy - 112 czy 999

Wiadomo jednak, że pomoc nie zjawi się błyskawicznie. Co najlepiej zrobić w momencie oczekiwania?

Jeżeli wiemy, że będziemy musieli na tę pomoc czekać bardzo długo, w przypadku ugryzienia przez potencjalnie jadowitego gada, dobrze jest założyć opaskę uciskową powyżej tego ukąszenia, po to, żeby móc spowolnić rozprzestrzenianie się jadu

Równocześnie ratownik uspokajał widzów, że tak naprawdę ukąszenie przez żmiję nie jest śmiertelnie niebezpieczne dla zdecydowanej większości osób.

Ukąszenia owadów – jak sobie z nimi radzić?:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości