Dzisiejsza sztuka rozwija się w niezwykłych kierunkach, a artyści bez przerwy zaskakują nowatorskimi pomysłami. W Dzień Dobry TVN mogliśmy poznać jeden z nich. W programie gościem była Sylwia Janczyszyn, która pokazała swoje dzieła i opowiedziała, czym jest pirografia.
Pirografia - co to jest i od czego zacząć?
Jedni tworzą na papierze, drudzy na płótnie, a jeszcze inni... na drewnie! Tym właśnie jest pirografia, czyli technika zdobienia przedmiotów, za pomocą rozgrzanego rylca wypalającego wzór na powierzchni drewna. Rysunek tworzony jest wówczas dzięki wysokiej temperaturze i "przypalaniu" podłoża, na którym jest wykonywany.
Jak mówi Sylwia Janczyszyn, która swoją przygodę z pirografią rozpoczęła w 2014 roku, można zająć się tym w domu:
Potrzebujemy do tego tak naprawdę kawałek drewna surowego. Musi być to drewno surowe, nie może być niczym zabezpieczone - zabezpieczamy dopiero po wykonaniu pracy
Nie może być to jednak deska, jaką kupujemy do krojenia. Takie zazwyczaj są lakierowane lub olejowane, a pod wpływem rozgrzania, ulatniałyby się z nich niezdrowe związki chemiczne. Najlepiej więc udać się do tartaku.
Czym jest pirograf?
Do wykonania rysunku, potrzebne jest również specjalne urządzenie - pirograf, który pozwala na poddawanie drewna kontrolowanej, wysokiej oraz punktowej temperaturze.
Możemy dostać już takie od 50 złotych w górę, do tych bardziej profesjonalnych - jak te, które już mają regulacje temperatury, dużo wymiennych grotów oraz groty, które możemy sami sobie tworzyć przy pomocy drucika
- mówi Janczyszyn i dodaje, że jest to bardzo pracochłonne zajęcie, gdyż na wykonanie jednego rysunku poświęca od kilku do kilkunastu godzin.
Zdobią nasze ciała, ale czy wiemy skąd się wzięły? 5 ciekawostek o historii tatuażu:
Zobacz też:
- Natalia Kukulska i Adam Sztaba o niesamowitym albumie, z którego ucieszyłby się sam Chopin
- Weronika Rosati zachwyciła na festiwalu w Wenecji. Uwagę przykuwa dodatek projektu samej Elizabeth Taylor
- Trwa najważniejszy festiwal kina niezależnego w Polsce Mastercard OFF CAMERA. Jak możesz wziąć w nim udział?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba