Leśnicy ostrzegają przed wzmożoną aktywnością żmij zygzakowatych. Jak przekazano, pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia będzie można spotkać je częściej niż zwykle. Co robić, gdy się na nie natkniemy? Czy ugryzienie żmii zygzakowatej jest groźne?
Dalsza część tekstu pod wideo:
Uwaga na żmije
Słoneczne i coraz dłuższe dni sprzyjają spacerom. Natura budzi się do życia, a zwierzęta tak jak i my wyruszają w teren. Na niektóre z nich musimy uważać. Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach oraz w Beskidzie Niskim częściej niż zwykle można spotkać żmiję zygzakowatą - jedynego jadowitego węża żyjącego w Polsce.
Leśnicy przypominają, że żmije mają aktualnie okres godowy. Jak powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie (RDLP) Edward Marszałek, żmija wzbudza powszechny strach, choć nie jest on adekwatny do rzeczywistych zagrożeń.
Edward Marszałek zaznaczył, że liczba ukąszeń przez tę żmije jest niewielka, a mimo to co roku wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych ludzi. Żmije zygzakowate są pożyteczne i ważne dla natury.
Spotkanie ze żmiją - jak się zachować?
Leśnicy radzą, by podczas spacerów po lesie nosić wysokie, solidne buty - w ten sposób możemy zabezpieczyć się przed ukąszeniem. Ulubionym środowiskiem żmij są polany, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól oraz lasów. Miejscem rozrodu mogą być także przydomowe ogródki skalne np. szczeliny między kamieniami.
Żmije oceniają potencjalne ofiary pod kątem własnych możliwości pokarmowych. Nie atakują człowieka bez powodu. - Zazwyczaj atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki - zauważył Edward Marszałek. Czy ukąszenie żmii boli? - Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach. Jad działa głównie na układ nerwowy - dodał.
Zdrowy, dorosły człowiek powinien przeżyć takie ukąszenie bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz oraz szyję. Szczególną ostrożność trzeba zachować względem dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Na większe konsekwencje ukąszeń mogą być narażone osoby pod wpływem alkoholu.
Zaraz po ukąszeniu należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: miedziano-brązowe, popielato-srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa, słabo widoczna u osobników czarnych) i znak „X” na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.
- Poznajcie Romulusa, Remusa i Khaleesi - "wskrzeszone" wilcze rodzeństwo. "Obecnie śpią i wyją"
- Koziołek sarny utknął w ogrodzeniu. Ratunek nie przebiegł zgodnie z planem
- Widzisz takiego ptaka w lesie? Pod żadnym pozorem go nie ruszaj
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Sandra Standbridge