Najpopularniejsze węże domowe – wymagania hodowlane

Hodowla węży w domu
Hodowla węży w domu
Źródło: Alexeg84 / Getty Images
Węże domowe zyskują na popularności, jako pupile. Ich hodowla wymaga jednak odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Ważna jest nie tylko wiedza na temat warunków życia tych kolorowych gadów, ale także umiejętność odpowiedniego postępowania z nimi. Niektóre gatunki muszą mieć stosowne dokumenty legalizacyjne.

W Polsce w domowych hodowlach można trzymać tylko węże domowe niejadowite. Ale prawo to nie obowiązuje we wszystkich krajach Europy. To ważna informacja – kupując za granicą gatunki niedozwolone w naszym kraju i przywożąc je do domu, łamie się polskie prawo.

Węże domowe – co należy wiedzieć?

Decydując się na hodowlę węża, trzeba zdać sobie sprawę z kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim węże domowe, podobnie jak inne gatunki zamieszkujące terraria, nie są zwierzętami towarzyszącymi w takim znaczeniu, jak kot czy pies. Wąż domowy raczej nie będzie się cieszył z przytulania i głaskania. Próby takich czułości mogą się skończyć pogryzieniem. Dlatego należy przyjąć, że to pupil przede wszystkim dla osób, które wolą obserwować swoje zwierzę. Problematyczne może się okazać także karmienie. Wężom domowym należy dostarczać żywy pokarm w postaci niewielkich gryzoni – np. myszy czy chomików. Pożeranie przez węża żywych stworzeń nie dla każdego będzie miłym widowiskiem.

Trzeba się także liczyć z tym, że wąż w domu oznacza spore wydatki – zarówno jednorazowe na początku, jak i miesięczne, obejmujące koszt utrzymania. Wąż domowy – w zależności od gatunku – kosztuje od 100 do 500 zł. Natomiast koszty związane z jego hodowlą to cena terrarium, jego wyposażenia, wyściółki, żywego pokarmu i prądu. Aby utrzymać odpowiednie warunki w terrarium, potrzebne są żarówki oświetleniowe i grzewcze, które z reguły zużywają sporo prądu. Warto też wziąć pod uwagę, że węże to zwierzęta długowieczne – mogą żyć ok. 20–30 lat. Decyzja o zakupie tego zwierzęcia powinna być naprawdę dobre przemyślana.

Popularne węże domowe niejadowite

Najbardziej popularne w Polsce węże domowe niejadowite to pyton królewski i wąż zbożowy. Są to małe węże domowe – osiągają do 180 cm długości, polecane także początkującym hodowcom. Opieka nad nimi nie jest bardzo trudna, co oczywiście nie znaczy, że nie mają swoich specyficznych wymagań. Dużym zainteresowaniem cieszy się także boa dusiciel. To spory gad – może mieć nawet 3–4 m i ważyć od 15 do 25 kg. Opieka nad nim wymaga nie tylko umiejętności stworzenia mu odpowiednich warunków, ale także właściwego zachowania, ponieważ jest to gatunek, który może być niebezpieczny. Ze względu na swoje gabaryty wymaga naprawdę dużego terrarium.

Pyton królewski – najchętniej kupowany wąż do domu

To wąż domowy, który ma ciekawe ubarwienie. Z tego względu niektóre osobniki, szczególnie obdarzone przez naturę, są bardzo drogie. Z reguły jednak młody pyton królewski to wąż domowy, którego cena sięga 200 zł. Zdecydowanie droższe jest przygotowanie dla niego odpowiedniego terrarium. Należy zadbać o to, aby zachować w nich warunki klimatyczne jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Pyton królewski pochodzi z obszarów środkowej i zachodniej Afryki. Potrzebuje oświetlenia przez ok. 12–14 godzin. W dzień należy zapewnić mu temperaturę na poziomie 28–30℃ i (w tym ok. 35 na wyspie ciepła), a nocą – od 25 do 26℃. Wilgotność powietrza powinna być utrzymana na poziomie 50%.

Wąż zbożowy – najlżejszy wąż domowy

Wąż zbożowy to jeden z najlżejszych gadów – jego waga oscyluje w granicach kilograma, a długość waha się od 130 do 180 cm. To wąż do domu, który występuje w bardzo wielu odmianach barwnych. Pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Ameryki Północnej. W terrarium wymaga zapewnienia dziennej temperatury od 24 do 28℃, a nocą – 24℃. Młodym osobnikom przez całą dobę należy zapewnić 28℃. Właściwa wilgotność powietrza to 50–70%. Ważnym elementem wyposażenia terrarium dla tego węża domowego jest basen z czystą wodą, w którym będzie mógł zażywać kąpieli.

Boa dusiciel – największy wąż domowy

Boa dusiciel to jeden z największych i najbardziej wymagających węży domowych. Niewłaściwe traktowanie może się zakończyć niekontrolowaną agresją ze strony pupila. A że jest to masywne zwierzę i zdolne do zaciskania się wokół szyi, należy wiedzieć, jak z nim postępować. Naturalnym miejscem występowania boa dusiciela są lasy równikowe i podzwrotnikowe Ameryki. Cechą charakterystyczną tego regionu jest duża wilgotność powietrza – na poziomie 70–80%. Odpowiednia temperatura w terrarium powinna wynosić 26–31℃ w dzień (ok. 34 na wyspie ciepła), nocą zaś – minimum 24℃. Ze względu na gabaryty tego węża jego terrarium musi być odpowiednio duże.

Węże domowe do kupienia w sklepach zoologicznych są niejadowite, co nie znaczy, że nie potrafią ugryźć. Zawsze należy pamiętać o tym, że wąż jest drapieżnikiem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!