Klatka dla koszatniczki – jaką wybrać i w co ją wyposażyć?

koszatniczka
Jak wybrać klatkę dla koszatniczki?
Źródło: JaysonPhotography/Getty Images
Koszatniczki są blisko spokrewnione ze świnkami morskimi i szynszylami. W przeciwieństwie do większości gryzoni łatwo się oswajają i wykazują aktywność dzienną. Klatka dla koszatniczki musi być właściwie przygotowania i dobrze wyposażona. Warto też pamiętać, że jest to zwierzę stadne.

Naturalnym miejscem bytowania koszatniczek są strome zbocza amerykańskich Andów. W niewoli mogą żyć do 8 lat. Klatka dla koszatniczki powinna uwzględniać potrzebę ruchu i wspinania się tego gryzonia oraz jego długowieczność. Bardzo ważne jest także zorganizowanie swobodnego wybiegu po mieszkaniu.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Klatka dla koszatniczki – wymiary i kształt

Jedyna słuszna odpowiedź na pytanie, jaka klatka dla koszatniczki jest dobra, brzmi: jak największa, najlepiej piętrowa i przystosowana dla minimum dwóch osobników, bo koszatniczki to zwierzęta stadne. Życie w samotności nie jest dla nich dobre. Dlatego też podejmując decyzję o zakupie tego miłego stworzonka, najlepiej zdecydować się od razu na dwa osobniki. Należy wybrać rodzeństwo tej samej płci. W ten sposób unikniemy walk o terytorium oraz dalszego rozmnażania się podopiecznych. Najlepsza jest klatka dla koszatniczki piętrowa. Z uwagi na miejsce pochodzenia gryzonie te mają silną potrzebę wspinania się. Poza tym piętrowe klatki są ciekawsze, można je lepiej wyposażyć i mają więcej przestrzeni. Niezależnie od tego, na jaki model przyszły opiekun się zdecyduje, należy pamiętać, że minimalnie klatka dla koszatniczki powinna mieć wymiary:

  • wysokość: 60 cm;
  • szerokość: 40 cm;
  • długość: 80 cm.

Najlepiej sprawdzają się klatki dla koszatniczek prostokątne, z plastikowym, wysuwanym dnem – sprzątanie jest wówczas znacznie łatwiejsze. Terrarium nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewnia wystarczającej cyrkulacji powietrza. Klatka dla koszatniczki powinna być zrobiona z metalowych prętów – należy zwrócić uwagę, żeby nie były malowane, gdyż gryzonie mają skłonność do obgryzania prętów, a farba może im zaszkodzić.

Koszatniczka – wyposażenie klatki

Aby klatka była atrakcyjna dla koszatniczki, musi być odpowiednio wyposażona. Z uwagi na to, że wszystko, co znajduje się w klatce, może paść ofiarą zębów zwierzątka, odradza się stosowanie elementów wykonanych z plastiku. Należy wybierać wyposażenie z materiałów naturalnych (np. drewno, kokos) lub ceramicznych. Podstawowe akcesoria dla koszatniczek to: 

  • Miski na pokarm – najlepiej sprawdzą się ceramiczne, gryzonie ich nie zniszczą i nie będą przewracać. Jeśli jest taka możliwość, należy ustawić je na piętrze, aby pupile nie zanieczyszczały ich odchodami i ściółką.
  • Poidełko dla gryzoni – jeśli koszatniczek jest więcej, trzeba im zostawić co najmniej 2 poidełka. Najlepsze są szklane z metalową lub szklaną rurką do picia.
  • Domek dla koszatniczki – stanowi kryjówkę i miejsce do spania. Można go kupić albo zrobić samodzielnie z łupiny kokosa bądź drewna, używając nietoksycznego kleju do łączenia elementów. Można też zostawić to zadanie pupilom. Koszatniczki same sobie przygotują norkę, jeśli dostaną kawałek ligniny lub papieru. Ale uwaga – nie mogą być to skrawki gazet, gdyż farba drukarska jest toksyczna.
  • Kuweta – koszatniczki są bardzo czyste, dlatego z powodzeniem można je nauczyć korzystania z kuwety zarówno w klatce, jak i na wybiegu. Powinien to być niski pojemnik, najlepiej ceramiczny lub szklany, a jego wypełnienie może stanowić piasek dla koszatniczek lub trociny.
  • Kołowrotek dla koszatniczki – to jedna z ulubionych zabawek, ponieważ stwarza możliwość wybiegania się. Aktywność fizyczna jest ważna dla wszystkich gryzoni – reguluje ich procesy metaboliczne.
  • Zabawki dla koszatniczki – pozostałe zabawki, które zwiększają atrakcyjność klatki i wybiegu, to tunele, drabinki, mosty, hamaki. Koszatniczki uwielbiają się wspinać i przeciskać. Tunele można dla nich zrobić samodzielnie z rolek po papierze toaletowym bądź ręcznikach kuchennych.
  • Gałęzie drzew – służą do zabawy i wspinaczki, a także ścierania zębów.
  • Basen do kąpieli piaskowych – kąpiele w piasku to czynność higieniczna, której koszatniczki oddają się z wielkim upodobaniem. Można z powodzeniem wykorzystać basenik przeznaczony dla świnek morskich. Nie powinien jednak przez cały czas znajdować się w klatce, bo zwierzaki mogą go zacząć traktować jako kuwetę. Wystarczy wkładać go codziennie na 15 minut.

Jako ściółki w klatce dla koszatniczki można użyć trocin, siana lub brykietu kokosowego. Ważne jest, żeby wybierać produkty odpylone, ponieważ gryzonie mają bardzo delikatny układ oddechowy.

Ile kosztuje klatka dla koszatniczki?

W zależności od wymiarów i modelu klatka dla koszatniczki może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z reguły woliery piętrowe są droższe, ale wygodniejsze i atrakcyjniejsze dla mieszkańców. Niezależnie jednak od tego, jak duża jest klatka i jak dobrze wyposażona, nie można zapominać o tym, że koszatniczka jest bardzo towarzyska i aktywna, dlatego część dnia powinna spędzać na swobodnym wybiegu. Oczywiście – najlepiej wraz ze swoim współlokatorem, czyli siostrą lub bratem.

Koszatniczki są bardzo inteligentne. Komunikują się między sobą za pomocą systemu dźwięków i potrafią zmyślnie wykorzystywać chwytne przednie łapki.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości