Zwierzęta

Klatka dla koszatniczki – jaką wybrać i w co ją wyposażyć?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
koszatniczka

Koszatniczki są blisko spokrewnione ze świnkami morskimi i szynszylami. W przeciwieństwie do większości gryzoni łatwo się oswajają i wykazują aktywność dzienną. Klatka dla koszatniczki musi być właściwie przygotowania i dobrze wyposażona. Warto też pamiętać, że jest to zwierzę stadne.

Naturalnym miejscem bytowania koszatniczek są strome zbocza amerykańskich Andów. W niewoli mogą żyć do 8 lat. Klatka dla koszatniczki powinna uwzględniać potrzebę ruchu i wspinania się tego gryzonia oraz jego długowieczność. Bardzo ważne jest także zorganizowanie swobodnego wybiegu po mieszkaniu.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Klatka dla koszatniczki – wymiary i kształt

Jedyna słuszna odpowiedź na pytanie, jaka klatka dla koszatniczki jest dobra, brzmi: jak największa, najlepiej piętrowa i przystosowana dla minimum dwóch osobników, bo koszatniczki to zwierzęta stadne. Życie w samotności nie jest dla nich dobre. Dlatego też podejmując decyzję o zakupie tego miłego stworzonka, najlepiej zdecydować się od razu na dwa osobniki. Należy wybrać rodzeństwo tej samej płci. W ten sposób unikniemy walk o terytorium oraz dalszego rozmnażania się podopiecznych. Najlepsza jest klatka dla koszatniczki piętrowa. Z uwagi na miejsce pochodzenia gryzonie te mają silną potrzebę wspinania się. Poza tym piętrowe klatki są ciekawsze, można je lepiej wyposażyć i mają więcej przestrzeni. Niezależnie od tego, na jaki model przyszły opiekun się zdecyduje, należy pamiętać, że minimalnie klatka dla koszatniczki powinna mieć wymiary:

 • wysokość: 60 cm;
 • szerokość: 40 cm;
 • długość: 80 cm.

Najlepiej sprawdzają się klatki dla koszatniczek prostokątne, z plastikowym, wysuwanym dnem – sprzątanie jest wówczas znacznie łatwiejsze. Terrarium nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zapewnia wystarczającej cyrkulacji powietrza. Klatka dla koszatniczki powinna być zrobiona z metalowych prętów – należy zwrócić uwagę, żeby nie były malowane, gdyż gryzonie mają skłonność do obgryzania prętów, a farba może im zaszkodzić.

Koszatniczka – wyposażenie klatki

Aby klatka była atrakcyjna dla koszatniczki, musi być odpowiednio wyposażona. Z uwagi na to, że wszystko, co znajduje się w klatce, może paść ofiarą zębów zwierzątka, odradza się stosowanie elementów wykonanych z plastiku. Należy wybierać wyposażenie z materiałów naturalnych (np. drewno, kokos) lub ceramicznych. Podstawowe akcesoria dla koszatniczek to: 

 • Miski na pokarm – najlepiej sprawdzą się ceramiczne, gryzonie ich nie zniszczą i nie będą przewracać. Jeśli jest taka możliwość, należy ustawić je na piętrze, aby pupile nie zanieczyszczały ich odchodami i ściółką.
 • Poidełko dla gryzoni – jeśli koszatniczek jest więcej, trzeba im zostawić co najmniej 2 poidełka. Najlepsze są szklane z metalową lub szklaną rurką do picia.
 • Domek dla koszatniczki – stanowi kryjówkę i miejsce do spania. Można go kupić albo zrobić samodzielnie z łupiny kokosa bądź drewna, używając nietoksycznego kleju do łączenia elementów. Można też zostawić to zadanie pupilom. Koszatniczki same sobie przygotują norkę, jeśli dostaną kawałek ligniny lub papieru. Ale uwaga – nie mogą być to skrawki gazet, gdyż farba drukarska jest toksyczna.
 • Kuweta – koszatniczki są bardzo czyste, dlatego z powodzeniem można je nauczyć korzystania z kuwety zarówno w klatce, jak i na wybiegu. Powinien to być niski pojemnik, najlepiej ceramiczny lub szklany, a jego wypełnienie może stanowić piasek dla koszatniczek lub trociny.
 • Kołowrotek dla koszatniczki – to jedna z ulubionych zabawek, ponieważ stwarza możliwość wybiegania się. Aktywność fizyczna jest ważna dla wszystkich gryzoni – reguluje ich procesy metaboliczne.
 • Zabawki dla koszatniczki – pozostałe zabawki, które zwiększają atrakcyjność klatki i wybiegu, to tunele, drabinki, mosty, hamaki. Koszatniczki uwielbiają się wspinać i przeciskać. Tunele można dla nich zrobić samodzielnie z rolek po papierze toaletowym bądź ręcznikach kuchennych.
 • Gałęzie drzew – służą do zabawy i wspinaczki, a także ścierania zębów.
 • Basen do kąpieli piaskowych – kąpiele w piasku to czynność higieniczna, której koszatniczki oddają się z wielkim upodobaniem. Można z powodzeniem wykorzystać basenik przeznaczony dla świnek morskich. Nie powinien jednak przez cały czas znajdować się w klatce, bo zwierzaki mogą go zacząć traktować jako kuwetę. Wystarczy wkładać go codziennie na 15 minut.

Jako ściółki w klatce dla koszatniczki można użyć trocin, siana lub brykietu kokosowego. Ważne jest, żeby wybierać produkty odpylone, ponieważ gryzonie mają bardzo delikatny układ oddechowy.

Ile kosztuje klatka dla koszatniczki?

W zależności od wymiarów i modelu klatka dla koszatniczki może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z reguły woliery piętrowe są droższe, ale wygodniejsze i atrakcyjniejsze dla mieszkańców. Niezależnie jednak od tego, jak duża jest klatka i jak dobrze wyposażona, nie można zapominać o tym, że koszatniczka jest bardzo towarzyska i aktywna, dlatego część dnia powinna spędzać na swobodnym wybiegu. Oczywiście – najlepiej wraz ze swoim współlokatorem, czyli siostrą lub bratem.

Koszatniczki są bardzo inteligentne. Komunikują się między sobą za pomocą systemu dźwięków i potrafią zmyślnie wykorzystywać chwytne przednie łapki.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: JaysonPhotography/Getty Images

Pozostałe wiadomości