Dlaczego nie warto grabić liści?
Salamandry plamiste, biedronki, ślimaki, jeże, a także wiele innych zwierząt żyje jesienią pod liśćmi. Są dla nich nie tylko naturalnym domem, ale stanowią również prawdziwe bogactwo dla roślin, drzew i gleby. Dlatego coraz więcej miast rezygnuje z ich grabienia.
- Dla drzew w parku taki liść to jest fenomen. Drzewa mają głowy pod ziemią, czyli cały ich system neuronalny znajduje się pod powierzchnią gleby, a liście to jest taka czapka na zimę. A przede wszystkim zabezpieczenie, żeby wiosną była woda. Kiedy deszcz przenika przez liść, to zostaje w glebie, bo już nie paruje. Ponadto liście to dom dla tysięcy zwierząt, nawet takich dużych jak jeże, ale też i mnóstwa malutkich - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński, przyrodnik.
Okazuje się, że o wiele lepiej jest pozostawić liście na ziemi, niż na przykład je spalić. - Liście to idealny filtr. Do wszystkich aparatów szparkowych podczas lata dostawały się pyły. Jeśli teraz ludzie je palą, to wszystko, co najgorsze, skumulowało się w tych liściach i na nowo wraca do atmosfery. A już nie ma nowych liści, żeby to wchłonęły, dlatego róbmy komposty - podkreśla Kostrzyński.
Liście są domem dla zwierząt
Co zrobić, jeśli w naszych ogródkach czy na działkach, nie chcemy jednak mieć liści na trawnikach, żeby nie zaczęły gnić?
- Wtedy zgarniajmy je w kąt ogrodu, połóżmy starą drewnianą paletę, jeże będą tam wchodzić i na wiosnę będziemy mieć małe jeżyki, które zjedzą nam ślimaki i dżdżownice. Zróbmy sobie kompost, bo będą tam spać jaszczurki, pająki, owady, których jest coraz mniej - podpowiada przyrodnik.
Oprócz tego liście chronią glebę przed głębokim zamarzaniem, wysychaniem, dlatego właśnie w miejskich parkach i ogrodach nie warto ich grabić.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Daniel Rumiński jest mistrzem akrobacji. Na czym polega stunt rowerowy?
- Maja Chwalińska: "Nie było treningu, żebym nie płakała". Nikt nie zauważył podstępnej choroby
- Zapuszczają wąsy, by ratować życie mężczyzn. Kim są "Mosznowładcy"?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: J. Rojek-Linda