- Borelioza - objawy, jak dochodzi do zakażenia?
- Rumień po kleszczu - jak wygląda rumień wędrujący?
- Badania - borelioza. Test na boreliozę. Ile kosztuje badanie?
- Borelioza - leczenie.
- Borelioza - profilaktyka.
Więcej: Jak wygląda kleszcz? Jakie choroby przenosi?
Borelioza - objawy, jak dochodzi do zakażenia?
Borelioza, nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. Przyczyną jest zarażenie bakteriami (Borella burgdorferi) - bakterie te występują jako krętki i cysty.
Jak dochodzi do zakażenia boreliozą? Do zakażenia może dojść, gdy kleszcz wydzieli ślinę i zawartość jelita środkowego do rany człowieka, którego zaatakował.
Objawy boreliozy
Oto najczęściej pojawiające się objawy boreliozy:
- sztywność karku,
- nudności, wymioty,
- problemy z zamknięciem powiek,
- opadający kącik ust,
- nadwrażliwość na światło,
- zaburzenia wzroku,
- upośledzenie słuchu,
- psychoza,
- padaczka,
- depresja, zaburzenia koncentracji, duża drażliwość,
- zapalenie pęcherza,
- zaburzony cykl miesiączkowania,
- bardzo rzadko, ale czasem jednak tak - problemy z potencją u mężczyzn,
- rumień wędrujący.
Rumień po kleszczu - jak wygląda rumień wędrujący?
Rumień wędrujący to zmiana skórna, rozwijająca się w miejscu ukąszenia kleszcza zakażonego boreliozą. Rumień wędrujący przeważnie występuje od 3 do 30 dnia od zakażenia.
Uwaga! Jeśli zostałeś zakażony, rumień niekoniecznie musi wystąpić! Ale... umień po ukąszeniu kleszcza też nie zawsze oznacza rozwój boreliozy.
Jak wygląda rumień wędrujący? Na początku powstaje obrączkowata zaczerwieniona grudka w miejscu ukąszenia. Średnica przeważnie jest większa niż 5 centymetrów, przypomina wyglądem tarczę strzelniczą. W środku rumienia wędrującego znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza, wokół niej pojawia się blady okrąg niezmienionej skóry, a za nim powiększająca się czerwona obręcz. Skóra jest napięta, ale nie boli.
Należy pamiętać, że mimo iż rumień ustąpi bez żadnego leczenia, krętki będą rozprzestrzeniać się po organizmie razem z krwią lub chłonką. U pacjentów, u których zastosuje się leczenie, rumień wędrujący zniknie w ciągu kilku dni.
Fot. HeikeKampe / Getty Images
Badania - borelioza. Test na boreliozę. Ile kosztuje badanie?
Aby przekonać się, czy masz boreliozę, musisz przeprowadzić badanie. Testy na boreliozę należy wykonać dopiero około cztery tygodni po ukąszeniu kleszcza. Dlaczego? Tyle mniej więcej czasu zajmuje organizmowi wytworzenie przeciwciał przeciwko krętkom Borrelii.
- Na początku wykonuje się badania serologiczne - metodą ELISA bada się obecność przeciwciał IgG oraz IgM w surowicy krwi człowieka. Badanie kosztuje około 100 złotych.
- Aby potwierdzić obecność boreliozy, należy wykonać kolejne badanie Western-Blot. Tutaj też pobiera się krew - i ponownie wykrywa przeciwciała: IgM oraz IgG. To badanie jest droższe - kosztuje od 150 do 300 złotych.
- Jeżeli wynik jest dodatni i towarzyszą mu objawy kliniczne, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych.
Pamiętaj! Nie ma badań o stuprocentowej skuteczności diagnostycznej, jeśli chodzi o boreliozę. Na to zjawisko ma wpływ wiele czynników, m.in. czas, jaki upłynął od zakażenia, i forma, jaką przybiera zakażenie.
Więcej tutaj:
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Borelioza - leczenie
Jak wygląda leczenie boreliozy? Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków - od 21 do 28 dni.
Więcej:
Choroba lokomocyjna - zmora podróżnych. Jakie są jej objawy i jak jej zapobiegać?
Borelioza - profilaktyka
Tak naprawdę nie ma sprawdzonej metody na uniknięcie zarażenia się boreliozą. Należy unikać terenów, gdzie jest ich dużo i osłaniać ciała odzieżą. Można także zainwestować w skuteczne środki odstraszające kleszcze, jest to np. permetryna, którą impregnuje się odzież i ikarydryna, którą stosuje się na skórę.
Pamiętaj! Po powrocie z lasu i terenów podmokłych, musisz obejrzeć całą skórę. Jeśli zauważysz kleszcza, szybko go usuń.
Szczepionka na boreliozę
Borelioza stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Jak dotąd próby stworzenia szczepionki zakończyły się fiaskiem. Mimo prowadzonych badań nie udało się również opracować i wprowadzić na rynek zestandaryzowanych i niezawodnych testów laboratoryjnych.
Zobacz też:
Piramida długowieczności, czyli jak żyć 120 lat?
Zobacz też:
- Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
- Otyłość zwiększa ryzyko nowotworów złośliwych!
- Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć?
Autor: Anna Kobyłka