Co to jest piramida długowieczności? Co się składa na piramidę długowieczności i który z tych elementów jest najważniejszy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Martą Mieloszyk-Pawelec.
Oto piramida długowieczności. Co się na nią składa?
- nastawienie do życia, umiejętność́ relaksacji i radzenia sobie z emocjami - coraz więcej badań dowodzi też, że regularne wyciszanie się obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, ale też – uwaga – ogranicza aktywność cytokin inicjujących groźne stany zapalne w organizmie.
- dieta - zdrowa, zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu.
- aktywność fizyczna - ćwiczenia pozwalają też zredukować tkankę tłuszczową, wzmocnić mięśnie, a to przynosi ogromną ulgą kręgosłupowi. Ruch obniża również ciśnienie tętnicze i poprawia krążenie krwi, wspomaga pracę serca i podnosi stopień dotlenienia tkanek. No i działa jak afrodyzjak: powoduje wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia.
- - chyba wszyscy mamy zakodowane w pamięci, że należy przyjmować dwa litry płynów dziennie. To jednak wcale nie oznacza konieczności wypijania 8 szklanek wody mineralnej każdego dnia. Źródłem wody są napoje, ale też zupy, a nawet warzywa i owoce. Jak pić? Najlepiej często, małe ilości, bo wciągnięcie duszkiem kufla wody czy zjedzenie połówki arbuza tylko nasili potrzebę załatwienia się, zamiast napoić komórki. Pamiętaj, że organizm, który ma niedobory nawodnienia, pracuje znacznie gorzej – mści się za dyskomfort kłopotami z koncentracją, zawodną pamięcią, bólami głowy, a także wiotczejącą skórą.
- - to dopasowanie sposobu żywienia oraz włączenie suplementacji precyzyjnie dobranej do potrzeb danego organizmu.
- - sięgaj po zabiegi biostymulacyjne, wpływające na odnowę komórkową. Wspieraj naturalne procesy regeneracji skóry i uzupełniaj składniki z wiekiem coraz słabiej syntetyzowane przez komórki. Pamiętaj, że z czasem skóra odnawia się coraz gorzej i słabiej obroni przed agresorami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
podziel się: